Zbieraj się do wymiany opon na letnie!

2016-09-20
Zbieraj się do wymiany opon na letnie!

Kiedy jest dobry moment na wymianę opon?

Przyjęto, że jeśli w nocy, przez okres ok. 2 tygodni utrzymuje się temperatura pow. 4-6 stopni Celcjusza to najwyższa pora, by zmienić lacze na letnie. Nie przegap tego momentu. Zbyt długie jeżdżenie na zimówkach sprawia, że te szybko się zużywają, nie działaj też zbyt pochopnie – wiadomo – kwiecień-plecień.

Na co zwrócić uwagę kupując opony?

Przede wszystkim na przyczepność na mokrej nawierzchni, osiąganej za pomocą specjalnych kanałów odprowadzających wodę. Pozwalają one na zachowanie kontroli nad autem. Ponadto ogarnij temat poziomu generowanego hałasu, odpowiedniego rozmiaru, a także indeksów prędkości i ładowności. Ogumienie letnie jest twardsze, odporniejsze na zużycie przy wyższych temperaturach.

Na co zwracać uwagę podczas eksploatacji?

  • Wyważanie kół. Opony i felgi odkształcają się dlatego wyważanie należy zrobić po każdej wymiance. Zapewni to równomierne zużycie gum, zwiększy komfort jazdy i zmniejszy rachunki za paliwo.
  • Ciśnienie. Przestrzegaj zalecenia producenta, ale też zwracaj uwagę na obciążenie samochodu. Dobre ciśnienie zwiększa bezpieczeństwo, a jednocześnie obniża zużycie zupy i wydłuża żywot opon.
  • Amortyzatory. To jedne z najważniejszych elementów w aucie. Ich sprawność to priorytet. Nawet najlepsza opona nic nie da jeśli te będą felerne i nie zapewnią nieprzerywanego kontaktu kół z nawierzchnią! Jeżeli są zużyte – nie tylko opony ścierają się nierównomiernie, ale dłuższa jest także droga hamowania pojazdu więc w niekontrolowany sposób można zaliczyć dzwona.

Szerokości!

[adrotate banner=”35″]

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel