Spodnie baggy - wszystko co powinieneś wiedzieć!

2016-10-20
Spodnie baggy - wszystko co powinieneś wiedzieć!

Spodnie baggy! Kiedyś kontrowersyjna cześć ubioru, dziś klasyka streetwearu.

Historia spodni baggy zaczęła się w amerykańskich więzieniach. Uniformy osadzonych były produkowane na tzw. jedno kopyto, a co za tym idzie – źle dopasowane do większość sylwetek, najczęściej zbyt duże. W związku z tym, że skazani, z wiadomych przyczyn, nie mogli używać pasków do spodni – te zwisały zupełnie luźno, lecąc im z tyłków. W ówczesnych zakładach karnych, spora grupa więźniów to Afroamerykanie. Wraz z ich wyjściami za mury, na ulice tzw. gett wyszły też więzienne trendy. Jest to najczęściej powtarzana legenda dot. dziejów przydużych ubrań, ale historyk mody Ford, uważa, że wszystko zaczęło się już w 1930 roku, kiedy to dzieciaki z biednych amerykańskich dzielnic nie miały się w co ubrać i improwizowały z łatwiej dostępnymi, używanymi ubraniami po dorosłych i z ich zwężaniem…

bolf_lookbook_wj_9
Spodnie baggy idealnie sprawdzają się w miejskich przestrzeniach / Denley.pl

Ostatecznie jednak popularyzację workowatych spodni przypisuje się hip-hopowcom, muzykującym w rytmie ulicy, a także… Michaelowi Jordanowi, który to zapoczątkował modę na obszerne, swobodnie zwisające jeansy. Gwiazdy muzyki i sportu pchnęły nurt, którym płynęły spodnie baggy i te wyewoluowały na silny trend ówczesnych subkultur ulicznych USA. W niektórych Stanach, noszenie spodni baggy jest zabronione pod groźbą kary (500 dolców grzywy lub 6 miesięcy wiezienia!). Ich władze uważają, iż wystająca spod portek bielizna albo przedziałek to brak szacunku, ale chodzi też o kojarzenie stylu z prawem pięści.

W Europie, tego rodzaju spodnie, nosi się w bardziej konserwatywnej formie (przynajmniej aktualnie) i w zasadzie nic nie wystaje  Są modne, lubiane i nie kojarzą się z niczym złym. Spodnie baggy męskie charakteryzuje szeroko pojęty (dosłownie) luz. Luz w kroku. Ich współczesna wersja wyróżnia się także – zwężonymi ku dołowi nogawkami.

Baggy często mylone są z joggerami. Rzeczywiście – mają wiele podobieństw, jednak spodniom baggy bliżej do stylu sportowego czy typowo ulicznego niż do casualu. W przeciwieństwie do joggerów – nie zawsze są one wykończone ściągaczami na nogawkach. Zamiast nich używa się metody pinroll. Najpopularniejsze modele wykonane są z miękkich tkanin, co oznacza, że spodnie baggy są mega wygodne i nie krępują ruchów.

Dla kogo spodnie baggy? Z czym je nosić?

Nie tylko dla mężczyzn! Spodnie baggy damskie też robią furorę i dziewczyny chętnie korzystają z ich najlepszej cechy – komfortu. Naprawdę, w wydaniu sportowym nie znajdziecie wygodniejszej pary spodni niż baggy. W związku z tym, że są zwężane i wykończone ściągaczami – zdecydowanie lepiej pasują do osób o smukłych sylwetkach. Spodnie baggy – optycznie skracają i warto o tym pamiętać.

Mnóstwo modeli znajdziecie w ofercie naszego sklepu internetowego Denley.pl. Wśród nich modele z motywem moro, dresowe czy jeansowe. Najlepiej sprawdzą się w bardzo luźnych, miejskich stylizacjach i w zestawieniu ze sportowymi ubraniami. Do baggy wybierajcie T-shirty, bluzy i nieformalne kurtki (sportowe, bomberki). Wykorzystajcie także ich wyjątkową cechę czyli to, że są zwężane ku dołowi. Dzięki temu, w stylizacji, możecie mocno wyeksponować buty. W sezonie jesienno-zimowym postawcie na najmodniejsze sneakersy.

 

[adrotate banner=”48″]

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016
pixel