Przegrywy jako ikony stylu! Kim są Beatnicy?

2019-02-20
Przegrywy jako ikony stylu! Kim są Beatnicy?

W ramach poszerzania wiedzy o modzie – dziś na tapetę bierzmy kolejną subkulturę! Beatnicy, bo o nich mowa – tak bardzo ignorowali wszechobecne trendy, że… sami stali się trendem! Nie sposób pominąć ich w historii mody (choć przedstawiciele tego nurtu zupełnie swojego miejsca tutaj nie planowali), dlatego przedstawiamy wam ich sylwetkę bliżej!

Beatnicy z beat generation! Kto to taki?

Beatnicy (lub bitnicy, ew. beat generation) to awangardowy, nieformalny ruch literacko-kulturowy, który powstał w latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Nazwa pochodzi od angielskiego słowa „beat”, a jako przymiotnik słowo to wiąże się ze zmęczeniem i przegraniem. Dlatego współcześnie, w jednym słowie można by powiedzieć o nich „przegrywy”. Szczególnie, że beatnicy przeciwstawiali się szałowi na hołubienie materializmowi, który zdominował życie Amerykanów po II Wojnie Światowej. Mężczyzn wychodzących do pracy w idealnie wyprasowanych koszulach, kobiet jak z katalogów, ich kolorowych telewizorów, wszechobecnych reklam i wyidealizowanych żyć. Bitnicy chcieli egzystować inaczej!

beatnicy
Czarny golf męski – ikoniczni wśród Beatników. Denley.pl

Przedstawicielami nurtu byli: Jack Kerouac, Allen Ginsberg i William Burroughs. Poeci ci, odrzucając dobra materialne – prawdziwego sensu życia poszukiwali w podróżach, narkotykach, długich rozmowach o filozofii i w jazzie.

IKONY STYLU?

Wyróżniali się (to co nas najbardziej interesuje) niechlujnym ubiorem zdystansowanym do mody i jakichkolwiek trendów, zdominowanym czernią kontrastującą z „przekoloryzowanym” otoczeniem.

Jednak manifestowanie zaniedbanego stylu niby odciętego od mody, niedbale założony podkoszulek w poziome paski (dziś kultowy!), pognieciona koszula i rozwleczony sweter albo charakterystyczny czarny golf męski (i w ogóle czarny total look), do tego skórzane kurtki, ciemne okulary, beret… sprawiło, że undergroundowy nurt znajdował coraz więcej naśladowców.

Nowa moda – nie moda stała się ikoniczna i styl stał się stylem ulic lat 60-tych. Nonkonformistyczni beatnicy, choć od niechcenia – stworzyli nowy, rewolucyjny i buntowniczny styl w modzie, którego szerokie wpływy na ulicach największych miast świata, jak Londyn czy Nowy Jork – oddziałują do dziś! Przegrywy górą!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel