Jak zorganizować Andrzejki?

2020-01-22
Jak zorganizować Andrzejki?

W tym roku jest to piątek i choć tak naprawdę Andrzejki obchodzi się w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29-go na 30-go, to jednak z racji daty – większość imprez z pewnością odbędzie się w nadchodzący piątek. Jeśli jeszcze nie macie sprecyzowanych planów, biletów do klubu lub innego miejsca – postawcie na wróżbiarską domówkę!

Jak zorganizować Andrzejki w domu?

andrzejki 2019Andrzejki to właściwie noc dla panienek, które dawniej, za pomocą wróżb – dowiadywały się czy czeka je zamążpójście. Dziś podchodzimy do tych obrzędów z dystansem, a że każdy lubi się bawić – to wszyscy (nomen omen – jak jeden mąż) celebrujemy to „święto”. Dlatego organizując domówkę warto przede wszystkim zadbać o mroczny, a zarazem tajemniczy klimat. Podstawą jest oczywiście oświetlenie! Porozstawiane po domu czy mieszkaniu świece i tealighty zapewnią idealny nastrój! Uzupełnią go np. karciane akcenty w dekoracjach.

A jeżeli gdzieś, między gośćmi, będzie kręcił się jakiś czarny kot… będzie super! Cyganka lub wróżka na imprezie – to już hit! Kolejka gwarantowana!

Jeśli chodzi o jedzenie – to panuje pełna dowolność, ale na pewno warto przygotować ciastka z wróżbami, które będą dodatkową, tematyczną atrakcją imprezy.

Andrzejkowe wróżby.

Wróżby andrzejkowe to oczywiście najważniejszy punkt programu! Warto skorzystać z możliwości poznania swojej miłosnej przyszłości, a jednocześnie uatrakcyjnić sobie wieczór świetną, tradycyjną zabawą…

Lanie wosku – to najpopularniejsza wróżba zwyczajowa, zwana dawniej ceromancją. Wosk topiło się w mosiężnym tyglu i wlewało do misy z wodą. Dziś forma tej zabawy jest subtelniejsza i do miseczki z zimną wodą przelewa się przez dziurkę od klucza gorący wosk (nie musi być z tygla, może być ze świeczki). Cień powstałego kształtu ogląda się przy pomocy lampki lub świecy, rzucających światło na ścianę. To co wyczytamy z cienia jest wróżbą dotyczącą naszej przyszłości.

Buty! Ta kultowa zabawa polega na ustawieniu butów wszystkich osób biorących udział w Andrzejkach – jeden za drugim, w kierunku drzwi. Każdy ostatni but przesuwa się na pierwszą pozycję, a ten który pierwszy przekroczy próg – zwiastuje rychły ślub właścicielowi!

Wróżba ze skórki jabłka. Uczestnik obiera jabłko w taki sposób, aby skórka była jak najdłuższa. Następnie należy przerzucić ją przez lewę ramię, a kształt litery, która „wyjdzie” – ma być pierwszą literą imienia ukochanego/ukochanej.

jak się ubrać na andrzejki
Czarna koszula klasyczna lub jeansowa idealnie wpisze się w Andrzejkowy klimat. Denley.pl

Serce i szpilka. Bardzo fajna i popularna wróżba. Z kartonu lub z papieru wycina się serce i z jednej strony wypisuje się imiona dziewczyn (lub chłopaków). Następnie tak zapisaną kartkę odwraca się tyłem do osoby ze szpilką, a ta ma ją przebić i trafić w imię, które jest jej pisane.

A Jak się ubrać na Andrzejki?

Aby podtrzymać magiczną atmosferę warto narzucić dress code takiej imprezy. Najlepiej jeśli na ten wieczór goście ubiorą się w odcieniach czerni i czerwieni.

W męskim wydaniu sprawdzą się bordowe chinosy i czarna koszula. Dla wszystkich można też przygotować gadżety, jak szpiczaste kapelusze czy różdżki.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel