Jak ubierać dziecko odpowiednio do temperatury?

2019-12-04
Jak ubierać dziecko odpowiednio do temperatury?

Jak ubierać dziecko odpowiednio do temperatury? Trzeba przyznać, że to odwieczne pytanie nierzadko spędza rodzicom sen z powiek. Pod uwagę bierze się kilka czynników naraz: pogodę, wiek dziecka, jego aktywności. Czy jest jakaś złota rada?

W zasadzie to tak! I można określić ją jednym słowem: warstwy! Przestrzenie między nimi wypełniają się powietrzem i tym samym działają jako izolatory ciepła. Właśnie dlatego ubrania dziecięce nie powinny być zbyt ciasne i muszą zapewniać swobodę ruchu! Ta zresztą umożliwia milusińskim również możliwość beztroskiej zabawy!

Poniżej 10 stopni Celsjusza.

Dostosowujemy stylizację dziecka do warunków panujących na zewnątrz. Na podstawie takiej oceny dobiera się strój dla dziecka, który ochroni je przed zmarznięciem, a jednocześnie nie spowoduje przegrzania. Stosujemy ubieranie warstwowe – to mogą być 3 lub nawet 4 warstwy jeśli jest mróz. Bielizna odprowadza wilgoć, środkowa warstwa zapewnia izolację termiczną, a wierzchnia chroni przed deszczem i wiatrem. Przeczytaj więcej w tekście: „Ubieranie na cebulkę! Ochroń swoje dziecko przed chorobami”.

jak ubierać dziecko odpowiednio do temperatury
Spodnie dziecięce. Denley.pl

10 – 18 stopni Celsjusza. 

Przy takiej temperaturze dziecko ubiera się warstwowo, czyli na cebulkę. Warstwa podstawowa powinna zapewniać ciepło. Np. dziecięca podkoszulka powinna być bawełniana. Bawełna zapewnia komfort cieplny i umożliwia skórze oddychanie. Przed chłodem chroni również warstwa środkowa (spodnie dziecięce, bluza, sweter). Warstwa wierzchnia to kurtka lub płaszczyk.

18 – 25 stopni Celsjusza.

Zakłada się dwie warstwy ubrania. Podstawową i wierzchnią. Ta zasadnicza to podkoszulka (lub body w przypadku niemowląt) i skarpetki. Na wierzch spodenki lub spodnie, T-shirt lub bluza – w zależności od pogody!

26 – 40 stopni Celsjusza.

Przy takiej temperaturze wystarczy jedna warstwa ubrania! Należy pamiętać, by wybierać przewiewne ubranka w jasnych kolorach, gdyż te ciemne przyciągają promienie słoneczne.

Jak ubierać dziecko odpowiednio do temperatury – Uwagi!

  • Ubieraj dziecko tak jak siebie!
  • Biegający maluch może mieć na sobie jedną warstwę mniej ubrań niż osoba dorosła.
  • Sprawdzaj, czy dziecko się nie przegrzało!? Dotknij jego karku! Jeśli jest zbyt ciepły i wilgotny – rozbierz dziecku jedną warstwę.
  • Dziecko, które chodzi do przedszkola powinno nosić takie rzeczy, które łatwo jest samemu zdjąć lub ubrać. Świetnie sprawdzają się kardigany i bluzy z kapturem dla dzieci!
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
pixel