Dlaczego koszula ze stójką dobra jest nie tylko dla dziadka?

2018-11-26
Dlaczego koszula ze stójką dobra jest nie tylko dla dziadka?

Skąd! To kolejny „nowy” trend, który tak naprawdę ma za sobą bogatą przeszłość! Koszula z „dziadkowym” kołnierzykiem, nazwanym też obrożą to po naszemu koszula ze stójką.

Koszula ze stójką – pokrętna Historia!

kołnierzyk ze stójką
Koszula ze stójką Bolf wyróżnia ją od innych. Denley.pl

Sięga 1927 roku i prawdopodobnie rozpoczęła się w Nowym Jorku. Tam, pewna żona – Hannah Montagueodcięła kołnierz od koszuli męża, aby wyprać go „oddzielnie”. Jak wiadomo – kołnierzyki często się brudzą, a ta kobieta pewnie miała dość regularnego prania i prasowania koszul męża. Stąd dość oryginalny pomysł, który podchwyciło ówczesne, zbuntowane wobec reguł modowych środowisko krawieckie.

Inna wersja historii powstania koszuli, której odcięto wyłogi kołnierzyka mówi, iż wszystko zaczęło się od brytyjskich robotników, rolników i właścicieli fabryk z lat 20-tych i 30-tych. W obawie przed wciągnięciem przez maszyny – nie nosili oni krawatów, wobec tego i kołnierzyki koszul stały się bezużyteczne…

Powstanie koszuli ze stójką przypisują sobie również mieszkańcy Indii, a jej design propagował na świecie premier z lat 50-tych XX wieku – Jawaharlala Nehru. Brak kołnierzyka miał być w tamtejszym klimacie praktyczny, a styl podobno podchwycili sami Beatlesowie podróżujący do Indii, który przywieźli go ze sobą do Europy.

Ale to nie wszystko! Są jeszcze inne wersje! Podobnie jak w przypadku większości męskich ubrań, również i koszuli z kołnierzem w kształcie obroży przypisuje się pochodzenie militarne! Ale patrząc na nią – przypomina się coś jeszcze. Tradycyjne ubranie chińskie

Niezależnie od tego, która z opowieści jest najbliższa prawdy, to jedno jest pewne! Tak szeroki zasięg oddziaływania wskazuje, iż ten model męskiej koszuli musi być wszechstronny i praktyczny! Nic dziwnego, że wciąż wraca na szczyt modowej piramidy! I wcale nie kojarzy się z dziadkiem, a szkoda! Bo każdy facet wygląda w niej świetnie! Niezależnie od wieku!

Koszule ze stójką fajnie sprawdzają się w stylizacjach nieformalnych, ale przemyślanych pod kątem dobrego stylu. Denley.pl
Jak nosić koszule ze stójką?

Na pewno są one modową alternatywą i zdecydują się na nią faceci w 100% przekonani co do swojego indywidualnego imażu. Niebanalni i stylowi!

Do stójek najlepiej pasują stójki i to właśnie marynarki tego typu będą tu fitować. Ale i bardziej klasyczne marynarki dają radę, o ile mają w sobie sportowy sznyt. Podobnie jest z cardiganami, jumperami i męskimi swetrami, które wyróżnia rozpinany dekolt wyższy kołnierz.

Męska koszula ze stójką świetnie prezentuje się samodzielnie, gdyż ma w sobie ekstrawagancję, której „nic dodać nic ująć”. Jest ubraniem raczej nieformalnym, ale wyróżniającym się charakterem i wyrafinowaniem.

Casualowe spodnie chino albo dopasowane jeansy męskie idealnie dopełnią swobodny look z tą koszulą w roli głównej!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel