Andrzejki - co to za święto? Jak obchodzić?

2019-11-25
Andrzejki - co to za święto? Jak obchodzić?

Końcówka listopada to przez wielu wyczekiwany okres. A to dlatego, że w tym czasie obchodzimy Andrzejki! Są one świetną okazją do tego, aby spojrzeć w przyszłość! A jednocześnie ostatnią szansą na huczną imprezę przed rozpoczęciem Adwentu. 

Andrzejki – co to za święto?

Andrzejki mają bardzo długą tradycję! To wieczór wróżb odprawiany w wigilię świętego Andrzeja (patrona Grecji, Szkocji i Rosji), czyli w nocy z 29-go na 30-go listopada. W tym roku magiczna noc przypada z piątku na sobotę. Ale jej ogromna popularność „wróży”, że taneczne zabawy będą odbywać się przez cały weekend. Lanie wosku można zatem uskuteczniać w piątek wieczorem, natomiast bawić się można śmiało również w sobotę.

Andrzejki - co to za święto?Dawniej wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny, jednak były traktowane całkiem poważnie! Szczególnie przez młode panny na wydaniu, które w ten sposób zasięgały informacji (rąbka przyszłości) co do ewentualnego męża. Począwszy w odosobnieniu, a później zbiorowo, z innymi dziewczętami.

Nie wiadomo dokładnie skąd wziął się ten zwyczaj!? Niektórzy przypisują mu greckie korzenie, inni celtyckie i starogermańskie. W Polsce, pierwszy raz oficjalnego sformułowania „andrzejki” użył poeta i pisarz Marcin Bielski w 1557 roku. Sami widzicie, że wróżby andrzejkowe są głęboko zakorzenione w tradycji, a najpopularniejsza z nich to przelewanie wosku przez dziurkę od klucz i interpretowanie kształtu cienia, który rzuca taki zastygły wosk.

Andrzejki – jak obchodzić? 

Współcześnie wróżenie to jedynie element uatrakcyjniający zabawę. A ta szczególnie hucznie celebrowana jest przez Andrzejów, którzy akurat obchodzą imieniny i ich przyjaciół! Popularne i atrakcyjne Andrzejki organizowane są w wielu lokalach i na prywatkach. Sporo osób wybiera też w tym okresie opcję wyjazdu weekendowego. Trzeba przyznać, że Andrzejki to jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich w roku!

Dlatego oprócz odpowiedniego, pozytywnego nastawienia na zabawę – warto wykorzystać okazję i zaprezentować się w modnej stylizacji na imprezie andrzejkowej. Nie od dziś wiadomo, że podczas tego typu przyjęcia sprawdzą się stylowe spodnie i eleganckie koszule męskie! Ale to oczywiście zależy od charakteru imprezy – czy jest bardziej na luzie czy jest zorganizowana w formie balu!

W związku z tym sprawdźcie również wpis modowy pt. „W co się ubrać na Andrzejki”

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel