Temat na procencie: Sommelier. Kto to jest i czy warto nim zostać?

2018-10-13
Temat na procencie: Sommelier. Kto to jest i czy warto nim zostać?

Bo sommelier na liście zawodów jest!

sommelier
Sommelier posiada szeroką wiedzę nt. wina, innych trunków i kulinariów.

Kim jest sommelier?

Na początku trzeba obalić mity i wykluczyć – kim nie jest! Na pewno nie jest to „dodatkowy” kelner w restauracji, serwujący wino.

Bo sommeliera cechuje przede wszystkim stale uzupełniana, głęboka wiedza na temat tego trunku i kwestii pochodnych, czyli innych alkoholi, kaw, herbat, koktajli, wody mineralnej, a także wiedza o kulinariach i o ponadczasowym, szeroko pojętym stylu! Budowanie karty win, zarządzanie magazynem, a wreszcie serwis – to umiejętności dodatkowe.

Czy warto nim zostać?

Jak najbardziej! W Polsce to wciąż niszowa profesja, a sommelier pracujący w dobrej restauracji otrzymuje pensję managerską, a nie kelnerską. Z pewnością warto nim zostać, bo rynek usług gastronomicznych cały czas się rozwija i popyt na zapotrzebowanie zawodowców z tej dziedziny – będzie rósł. Ponadto to prestiżowy zawód, w którym nieustannie można się rozwijać.

marynarka męska dla sommeliera
Wyszukany styl dominuje we wszystkich dziedzinach życia sommeliera. To bardzo elegancki zawód i… lifestyle…. Denley.pl

Oczywiście dobrze jest skonfrontować wcześniej swoje chęci – z predyspozycjami.

Sommelier to osoba, która powinna cechować się wyjątkowym węchem i smakiem, precyzją, a jednocześnie – ogromną kulturą osobistą. Powinna mieć w sobie cechy sprzedawcy, który z przyjemnością będzie spełniał oczekiwania klientów. W cenie jest też  subtelność, dyskrecja, aparycja i oczywiście – umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi.

Bycie sommelierem wymaga również odpowiedniej oprawy. Mężczyzna kosztujący i serwujący wino zawodowo jest profesjonalistą i detalistą w każdym calu, dlatego powinien wyróżniać się wyglądem z klasą. Stylowa koszula męska, a do tego garnitur, albo chociaż marynarka to podstawa wyszukanego outfitu konesera win. Trzeba się z takim wizerunkiem na stałe zaprzyjaźnić i identyfikować.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel