Śmierdzący problem, czyli jak poradzić sobie z poceniem stóp?

2017-05-31
Śmierdzący problem, czyli jak poradzić sobie z poceniem stóp?

Nadmierna potliwość nóg to dla facetów prawdziwa udręka. Spocone stopy sprawiają, że trudniej jest się przemieszczać, bo mokre skarpetki czy kałuża w sandałach nie tylko wkurzają, ale wpływają też na prawidłową pracę stopy. To jednak nie wszystko. Nogi, które się pocą – po prostu śmierdzą i jeśli wchodzisz do czyjegoś domu i masz ściągnąć buty – lepiej nie idź tą drogą.

Jakiś czas temu mogłeś dowiedzieć się „Jak walczyć z potem?„. Jeśli temat Cię interesuje – odsyłam Cię do tego wpisu. Pozostawione tam 6 wskazówek wspomagających walkę z przypadłością dotyczyły ciała. A co ze stopami?

Nadmierna potliwość stóp to mega niekomfortowa dolegliwość, a spocone nogi wręcz przyciągają bakterie i grzyby. Nie jest łatwo poradzić sobie z tym problemem i często trzeba zadziałać farmakologicznie. Warto udać się do specjalisty, który po wyeliminowaniu ewentualnych chorób zaleci konkretne środki. Jest to jednak ostateczność i na początek można spróbować poradzić sobie samemu, wypróbowując kilka metod. Wszystkie polegają na tym, by zamiast leczyć – zapobiegać.

7 wskazówek, które pomogą Ci zwalczyć problem pocących się stóp!

  1. Wykorzystuj naturalne metody, które nie będą miały zgubnych efektów dla Twojego organizmu. Mocz stopy w letniej wodzie z naparem rumianku, czarnej herbaty, kory dębu, sody oczyszczonej lub szałwii (Uwaga! Działanie szałwii jest bardzo silne). W szałwii można moczyć też wyprane wcześniej skarpetki, pozostawić je do wysuszenia, a później nosić.
  2. Stopy możesz moczyć również w soli grubokrystalicznej. Wpływa to na skórę tak samo jak kąpiel w morzu. Dlatego tej jak i spacerów po plaży też sobie nie żałuj.
  3. Korzystaj z produktów dla… niemowląt. Zwykły talk czyli puder nie tylko pochłania pot, ale też neutralizuje nieprzyjemny zapach. Możesz wcierać go w stopy, wsypywać trochę w buty lub skarpetki.
  4. Postaw na odpowiednią dietę. Zrezygnuj z pikantnych dań, ale również ze wszelkich używek. Całkowicie odsuń produkty, które powodują, że zmienia się zapach ciała jak cebula czy czosnek.
  5. Możesz także zastosować kosmetyki. Te dostępne są w drogeriach i aptekach. Blokerów czyli antyperspirantów używaj tak samo, jak w przypadku pach czyli na noc, na oczyszczoną i suchą skórę.
  6. Oczywiście restrykcyjnie przestrzegaj zasad higieny. Myj spocone stopy mydłem antybakteryjnym (nawet kilka razy dziennie jeśli jest taka potrzeba), pielęgnuj je (pumeks, peeling), zmieniaj często skarpetki z naturalnych tkanin.
  7. Noś oddychające buty. Jeśli okoliczności nie pozwalają Ci na klapki czy sandały – wybierz materiałowe, oddychające trampki. Można stworzyć z nimi nie tylko stylizacje sportowe, ale i casualowe. Obuwie pierz regularnie.

Mam nadzieję, że powyższe tipy pozwolą Ci skutecznie utrzymać stopy w suchości.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixel