Słownik 9 "modnych" haseł, o których być może nie miałeś pojęcia!

2017-04-26
Słownik 9 "modnych" haseł, o których być może nie miałeś pojęcia!

Z pewnością doskonale znasz znaczenia takich słów związanych z modą jak: oversize, joggery, baggy, kardigan, trendy, high-fashion i wiele innych. Może nawet wiesz czym jest brustasza i poszetka. Mogę się jednak założyć, że istnieje sporo określeń, niekoniecznie archaizmów modowych, o których nigdy nie słyszałeś! Aby stać się prawdziwym modowym geekiem – warto jak najszybciej tę wiedzę uzupełnić! Sprawdź poniższą listę! Być może znajdują się na niej pozycje, o których nie miałeś pojęcia i które warto wrzucić do swojego słownika.

9 słów związanych z modą, o których mogłeś nie mieć pojęcia!

Mała kieszonka w jeansach przetrwała do dziś.

Biletówka – kieszonka, która dawniej służyła gentlemanom do przechowywania biletów kolejowych. Znajduje się w niektórych modelach męskich marynarek, nad prawą kieszenią biodrową. Jeśli chodzi o małe kieszonki w męskiej odzieży to warto znać również pochodzenie tej najpopularniejszej – w jeansach. Powstała w 19-wieku z myślą o mieszkańcach Dzikiego Zachodu. Kowboje nosili w niej zegarki na łańcuszku i choć zapisujemy to do kategorii wspomnień – mini kieszeń w jeansowych spodniach przetrwała do dziś.

Bonżurka – „dzień dobry” po francusku brzmi naprawdę romantycznie i „pościelowo”. Pewnie dlatego nazwano tak męski szlafrok czy strój domowy sięgający do połowy uda, ze starannie wykończonym kołnierzem i mankietami. Dawniej gentlemani chodzili w nim zapalić cygaro i napić się koniaku, albo jedli śniadanie i czytali gazety czy też spędzali świąteczne poranki. Krótko mówiąc… elegancja – Francja.

Jesionka – kolejna „romantyczna” nazwa, która wypadła z obiegu.  Tym razem chodzi o płaszcz, chroniący przed zimnem, wiatrem i deszczem przed lub za kolano. Ma klasyczny prostokątny kształt, jeden lub dwa rzędy guzików, a przy szyi kołnierz, ściągacz lub stójkę. W tę konwencję wpisuje się wiele modeli stylowych męskich płaszczy, idealnych na jesień czy wczesną wiosnę. Podobne znaczenie ma również inne zapomniane słowo – palto.

Kufajka lub fufajka – kurtka dwustronna pikowana, której nazwa wywodzi się od mongolsko-tatarskiego słowa „fofudia”. Ciepła, ciężka kurtka chroniąca przed zimnem i mrozem. Roboczy waciak. Aktualnie pojęcia używa się czasem jako określenie grubszej kurtki.

Ojra Ojra  Spolszczona nazwa koszul, która brzmi jak tytuł brazylijskiej telenoweli. Tak mówiło się na koszule Non Iron, czyi takie, których nie trzeba prasować. Mega popularny element odzieży, sprzedawany kiedyś na bazarach. To może tłumaczyć tę egzotyczną nazwę

Pulower – inaczej sweter, jumper, jersey. Ciepły sweter z długim rękawem, wkładany przez głowę.

Skafander – może kojarzyć się z jakimś kostiumem dla astronauty czy innym szczelnym, ochronnym strojem. Tymczasem, w modzie, chodzi o ocieplaną kurtkę z kapturem, chroniącą przed deszczem, wiatrem i chłodem.

Tenisówki (znane też jako cichostępy lub pepegi) – buty, które z tenisem mają niewiele wspólnego. Jedynie tyle, że można w nich było uprawiać różne sporty, a tenis też sport. Tenisówki to współczesne trampki czyli buty płócienne obuwie na gumowej podeszwie.

Wycierusy – mnóstwo ludzi do tej pory tak nazywa jeansy. O rzeczach z wycierusu mówi się też w kontekście innych ubrań stworzonych z jeansowego materiału. Właściwie nazwa ta jest dość trafna i nie mija się z prawdą. Jeans jest prany w specyficzny sposób, który przeciera ten materiał, powodując jego charakterystyczny wygląd.  W Polsce na jeansy mawiało się też „teksasy”. Nazwa ta dotyczyła modeli produkowanych w naszym kraju

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
pixel