Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach

2018-09-08
Rodzaje kołnierzyków w męskich koszulach

Rodzaje kołnierzyków są różne, a dopasowujemy je do okazji, kształtu twarzy, jej rozmiaru i długości szyi. Tutaj warto pamiętać o trzech prostych regułach: twarz okrągła – kołnierzyk spiczasty, twarz pociągła – szeroki kąt rozstawu wyłogów, długa szyja – kołnierzyk z najwyższą stójką. Krawaty pod kołnierzyk dobieramy zgodnie z zasadą – im szerszy rozstaw kołnierzyka, tym węzeł krawata powinien być większy.

Jak dobrać kołnierzyk do kształtu twarzy? Który rodzaj łączyć z krawatem, a który niekoniecznie?

Poznaj podstawowe rodzaje kołnierzyków męskich!

Kołnierzyk klasyczny „kent”, znany również jako prosty. Ma długie i niezbyt szeroko rozstawione wyłogi. Sprawdza się na każdej szyi, w każdym wieku i przy każdej okazji. Jest szczególnie dobrym wyborem dla mężczyzn o okrągłych twarzach. Można nosić go bez krawata, jeśli jednak się na niego decydujemy – stawiamy na model standardowy lub wąski, z wąskim węzłem.

rodzaje kołnierzyków męskich
Najpopularniejsze rodzaje kołnierzyków męskich

Kołnierzyk włoski „cutaway”, o którym włosi mówią, że jest francuski, a Niemcy „rekinowy”.  Szczególnie mocno przyjął się w krajach południowych, w których mężczyźni uchodzą za prawdziwych elegantów. To najpopularniejszy, klasyczny rodzaj kołnierzyka w modzie męskiej, doskonale eksponujący krawat. Charakteryzuje się bardzo szeroko rozstawionymi, dość krótkimi wyłogami. Uważany za najbardziej formalny i stylowy – pasuje do każdego kształtu twarzy i prawie każdego garnituru. Obowiązkowo łączy się go z krawatem o grubym wiązaniu. Najlepiej sprawdza się w stylizacjach biznesowych, nadaje on oficjalnego tonu. Wyróżnia się również kołnierzyk pół-włoski (połączenie kroju kent i cutaway).

Kołnierzyk spread – również włoski o szeroko rozstawionych wyłogach, jednak te są dłuższe niż w przypadku kołnierza typu cutaway. Często nie chowają się one pod klapami marynarki.

Button down – kołnierzyk typu kent lub cutaway, z wyłogami przypinanymi do koszuli za pomocą guzików. To miękki i najmniej oficjalny rodzaj kołnierzyka. Najlepiej prezentuje się bez krawata, w opcji casualowej. Modna koszula z kołnierzykiem button down, idealnie współgra z marynarką sportową czy kardiganami albo swetrami v-neck. Więcej o modelu button down możesz przeczytać w archiwum bloga.

Klubowy – mały kołnierzyk z zaokrąglonymi skrzydełkami przeznaczony jest dla mężczyzn o każdym kształcie twarzy. Typ casualowy, o swobodnym charakterze. Świetnie współgra z wąskim krawatem o wąskim węźle, można nosić go w opcji rozpiętej. Do jeansów, sportowej marynarki.

Kołnierzyk łamany wingtip. Elegancki i bardzo wyrafinowany. Koszule o tym rodzaju kołnierzyka dopasowywane są pod smoking lub frak, a stylizację dopełnia się wyłącznie muchą lub plastronem.

Stójka – kołnierzyk bez wyłogów, noszony bez krawata. Przeznaczony dla indywidualistów.

[adrotate banner=”38″]

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel