Jak usunąć przykry zapach z butów i mu zapobiegać?

2021-09-06
Jak usunąć przykry zapach z butów i mu zapobiegać?

Nieprzyjemny zapach butów to problem nie tylko wśród mężczyzn, ale także wśród kobiet. Często jest to powód do wstydu, a nawet unikania wizyt u rodziny i przyjaciół, aby nie musieć zdejmować butów na wejściu do ich domu, czy mieszkania. Z problemem tym można, a nawet trzeba skutecznie walczyć. Od czego zacząć? Jak usunąć przykry zapach z butów, a następnie nie dopuścić do pojawienia się go ponownie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule, przeczytaj i już nigdy więcej nie borykaj się z tym wstydliwym problemem.

Skąd bierze się przykry zapach w butach i jak mu zapobiegać?

Co powoduje brzydki zapach w butach? Przede wszystkim wilgoć, która jest przyczyną powstawania bakterii i idealnym środowiskiem do ich rozwoju. Powodem może być także stosowanie do produkcji butów sztucznych, nieprzepuszczających powietrza, a co za tym idzie „nieoddychających” materiałów. Tańsze buty niestety wykonane są z syntetyków, a nie ze skóry naturalnej, co może powodować nadmierne pocenie się stóp i problemy z nieprzyjemnym zapachem. Pośrednim rozwiązaniem przy używaniu obuwia wykonanego ze sztucznych tkanin jest noszenie w nich skórzanej wkładki, która może zapobiec poceniu i wydzielaniu zapachów. Jest to jednak rozwiązanie na chwilę, zdecydowanie najlepiej jest nosić jednak porządne, wykonane z naturalnej skóry obuwie. Taką wkładkę można kupić w każdym sklepie obuwniczym, w internecie, a nawet w dobrych drogeriach i niektórych aptekach, wchłonie ona wilgoć, ale pocenie wciąż może występować, jak sobie zatem z nim radzić? Jak usunąć nieprzyjemny zapach z butów? Oto kilka skutecznych sposobów!

Usuń brzydki zapach z butów za pomocą...

 1. SODY OCZYSZCZONEJ!
  Soda oczyszczona to niezawodny środek, który w swoim domu powinien mieć każdy! Sprawdzi się nie tylko przy usuwaniu plam, czy wybielaniu, o czym pisaliśmy tutaj, ale także w walce z problematycznie pachnącymi butami. Jak to działa? Soda skutecznie zabija bakterie i grzyby, dlatego będzie doskonała w tym przypadku. Wysyp sporą ilość sody oczyszczonej do wnętrza butów i pozostaw ją tak na kilka godzin, wchłonie wilgoć i brzydki zapach. Następnie dokładnie wytrzep buty i voila! Problem z głowy.

 2. ŻWIRKU DLA KOTA!
  Brzmi niewiarygodnie? Owszem, a okazuje się, że żwirek dla kota jest świetny w walce ze śmierdzącymi butami, ale nie ma się co dziwić, w końcu do walki ze śmierdzącymi sprawami został stworzony! Nasyp do butów niewielką ilość żwirku i pozostaw tak na dłuższy czas, około 5-6 godzin. Zobaczysz jak doskonale żwirek pochłonie wilgoć, a co za tym idzie także odór z butów. Pamiętaj jednak, że jeśli masz kota, cała ta akcja musi się odbyć poza jego zasięgiem, w innym wypadku Twoje buty mogą przypadkiem zostać pomylone z kuwetą..!

 3. SZAŁWI I HERBATEK ZIOŁOWYCH!
  Jak zapewne doskonale wiesz, herbata pięknie i intensywnie pachnie, o czym możesz się przekonać za każdym razem, gdy otwierasz szafkę z herbatkami, czy ziółkami do parzenia typu szałwia. Wystarczy umieścić saszetki herbaty lub szałwii w szafce na buty, a delikatny zapach zniweluje smród i nada im przyjemnego odświeżenia.

 4. KARTOFLANKI!
  Co jeszcze świetnie wchłania wilgoć? Kartoflanka, czyli popularna mączka ziemniaczana. Zasyp nią wnętrze butów i pozostaw na noc. Problem powinien zniknąć. Jeśli masz także problem z nadmiernym poceniem stóp, możesz zasypywać je kartoflanką raz na kilka tygodni po kąpieli.

Te proste, domowe sposoby naprawdę działają, są idealne do pozbycia się problemu z nadmierną ilością wody. Oczywiście w tym celu możesz użyć także innych specyfików – cytryny, czy specjalnych środków chemicznych, możesz także wspomagać się wodą. Informacje na temat innych sposobów znajdziesz w internecie.

Czy dobór skarpetek ma wpływ na zapach w butach?

Zastanawiasz się, czy odpowiedni dobór skarpet może być rozwiązaniem problemów powodujących brzydkie zapachy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy to od wielu czynników, ale na pewno warto kupować dobrej jakości skarpety męskie, i skarpety damskie, wykonane z bawełny, które w pewnym stopniu pozwolą zapobiegać problemowi i nie dopuścić do jego występowania.

W dzisiejszym poradniku to już wszystko, zapraszamy do śledzenia bloga. Już niedługo zmierzymy się także z pytaniami: jak usunąć zapach pleśni z butów? Jak usunąć przykry zapach z butów skórzanych? Czy jak usunąć przykry zapach z nowych butów?

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel