Jak usunąć plamy z potu na koszuli? Domowe sposoby

2021-06-25
Jak usunąć plamy z potu na koszuli? Domowe sposoby

Biała koszula to obowiązkowa część garderoby zarówno dla mężczyzny, jak i dla kobiety. Każdy bowiem raz na jakiś czas musi sięgnąć po tego typu elegancką i najbardziej formalną część ubioru. Jedni noszą białe koszule „od święta”, inni mają je w swoim repertuarze stylu na co dzień. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy pamiętać, że biała koszula wymaga specjalnego traktowania i pielęgnacji. Eleganckie białe koszule wykonane są z bardzo różnych tkanin, jedne ze szlachetnych i wymagających tkanin, które łatwo łapią zabrudzenia. Inne zaś uszyte są z kiepskiej jakości materiałów, które są nieoddychające dla ciała, przez co można się spocić i zabrudzić koszulę pozostawiając żółte plamy z potu. Czym je usunąć i jak dbać o białe koszule, żeby służyły jak najdłużej? Polecamy przeczytać poniższy tekst i poznać niezawodne sposoby.

Biała koszula – klasyka stylu

Koszule nosi się do garnituru, do spodni chinosów, do jeansów. W przypadku kobiet do spódnicy ołówkowej, materiałowych eleganckich spodni, pod sukienkę w typie ogrodniczki, pod żakiet, czy marynarkę, kiedyś nosiło się także do garsonki. Zastosowań i stylizacji dla koszuli, czy damskiej bluzki jest mnóstwo i mowa tu nie tylko o białej, klasycznej koszuli damskiej i męskiej, choć to właśnie biała przez lata stała się tą najbardziej formalną i odpowiednią na oficjalne uroczystości. Już w najmłodszym wieku, na wszelkie oficjalne okazje, jak rozpoczęcie, czy zakończenie roku szkolnego, wszelkie egzaminy, formalne przyjęcia typu studniówka, jeszcze do niedawna dziewczynki, jak i chłopcy byli zobowiązani założyć białe koszule. W obecnym świecie nieco się to zmieniło, choć wiele szkół wraca do korzeni i ponownie wymaga formalnych strojów w biało-granatowych barwach. Biel, a konkretnie biała koszula jest bowiem kwintesencją stylu i tradycji hołdowanych przez lata, w połączeniu z klasyczną czernią lub granatem tworzy najbardziej eleganckie połączenie wszech czasów.

Ubrania w białych kolorach – eleganckie, ale i problematyczne

Owszem, białe ubrania, a konkretnie koszule są idealne i pożądane na oficjalnych uroczystościach. Jednakże jest to także ta część garderoby, która jest najbardziej problematyczna i trudna do utrzymania w idealnym stanie. Białe tkaniny mają to do siebie, że bardzo szybko łapią wszelkie zanieczyszczenia z powietrza, a co za tym idzie łatwo szarzeją lub stają się żółte w miejscach, gdzie skóra najbardziej się poci. Jak usunąć żółte plamy z potu? Jak sprać żółte plamy z białej bluzki? Czym usunąć plamy z potu? Jak zwalczyć stare plamy z potu pod pachami? Wszystkie te pytania nurtują szczególnie te osoby, które w białych koszulach chodzą na co dzień, ale i takie które zakładają je tylko sporadycznie na specjalne okazje. Sposobów na to jest mnóstwo, poniżej przybliżymy te najbardziej skuteczne i jednocześnie najprostsze do wykonania w domowym zaciszu.

Jak pozbyć się plam z potu na białej koszuli? Domowe sposoby

Twoje ulubione białe koszule i bluzki po każdorazowym ubraniu ich mają nieestetyczne żółte plamy z potu pod pachami? A może brudzą się także na plecach i w okolicach szyi? W przypadku mężczyzn żółte plamy mogą pojawić się także na klatce piersiowej. Skąd te zabrudzenia? To miejsca, w których człowiek się najbardziej poci, a te żółte plamy to po prostu pozostałości potu, który wsiąkł w tkaninę. Jak pozbyć się plam z potu? Podstawowa i najważniejsza zasada brzmi: DZIAŁAJ SZYBKO! Jeśli po zdjęciu koszuli zauważysz na niej takie plamy, nie czekaj i nie wrzucaj koszuli do kosza na pranie. Zabierz się za jej czyszczenie od razu, a znacznie szybciej i łatwiej uda Ci się pozbyć się zabrudzeń.

DOMOWE SPOSOBY NA UPORCZYWE ŻÓŁTE PLAMY NA BIAŁYCH KOSZULACH

#1 SODA OCZYSZCZONA
Soda to środek, który ze spokojem mógłby zastąpić proszek do prania w każdym domu. Jeśli jesteś osobą, która dba o ekologię, właśnie po ten środek czyszczący zamiast proszku, czy płynu powinieneś sięgnąć. A w jaki sposób użyć sody oczyszczonej na żółte plamy z potu? Utwór gęsty roztwór z wody i sody oczyszczonej, do szklanki z czystą, zimną wodą dodaj cztery łyżki stołowe sody, dobrze wymieszaj. Soda oczyszczona na plamy z potu jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem. Pastę jaką otrzymasz nałóż bezpośrednio na żółte plamy, wetrzyj dość mocno suchą niewielką ściereczką i pozostaw na tkaninie na około półtorej godziny. Następnie wrzuć koszulę do pralki i wypierz w proszku do prania przeznaczonym do białych ubrań. Pamiętaj, aby temperatura prania nie była zbyt wysoka, a już na pewno aby nie przekraczała zalecanej przez producenta temperatury widniejącej na wszywce koszuli.


#2 OCET
Ocet jest środkiem czyszczącym, którego często używa się w kuchni lub w łazience. Czyści się nim na przykład zażółconą armaturę, dlaczego więc nie miałby usunąć plam z potu na białej koszuli? Ocet ma właściwości zakwaszające, z łatwością więc usunie żółte plamy jeśli tylko wniknie odpowiednio głęboko w tkaninę i będzie miał odpowiednio dużo czasu na działanie. Zalej żółte plamy octem i pozostaw go na materiale przez co najmniej 15-20 minut. Pamiętaj, że niektóre tkaniny mogą wymagać dłuższego czasy na działanie, ale ocet na plamy z potu jest świetny i dokładnie je wywabia. Następnie włóż koszulę lub bluzkę do prania i wypierz w pralce za pomocą standardowego programu do prania. Nie przekraczaj zalecanej temperatury, choć im będzie ona wyższa, tym większa szansa, że plama zostanie wywabiona do końca.


#3 SOK Z CYTRYNY
Kwasek cytrynowy występujący w cytrynie jest naturalnym wybielaczem, jest to doskonały środek do walki z plamami z potu. Aby działał najlepiej i najskuteczniej należy zmieszać go z niewielką ilością wody. Przygotuj kwaśny płyn mieszając wodę i sok z cytryny w proporcjach 1:1. Nie zmieniaj proporcji. Sześć łyżek soku z cytryny zmieszaj z sześcioma łyżkami letniej, przegotowanej wody. Tak przygotowany roztwór nalej na plamy, a następnie energicznie wcieraj czystą ściereczką lub gąbką w tkaninę. Pozostaw zalane roztworem plamy na 15 minut, a następnie powtórz procedurę. Na koniec wypierz białą koszulę wraz z innymi białymi rzeczami w zalecanej temperaturze, a proszku lub płynie przeznaczonym do prania białych ubrań. Jeśli chcesz wzmocnić efekt wybielania wrzuć do bębna pralki cztery łyżeczki sody oczyszczonej. W połączeniu z sokiem z cytryny zdziała ona cuda i na pewno pomoże w wywabieniu uciążliwych, nawet starych żółtych plam.


#4 AMONIAK
Co jeszcze warto zastosować aby usunąć zaschnięty pot? Użyj amoniaku. Amoniak na plamy działa niesamowicie skutecznie i można go stosować bez obaw na wszystkich ubraniach. Aby dobrze usunąć plamę należy jednak użyć odpowiedniej ilości tego specyfiku. Zamocz poplamione ubranie w roztworze amoniaku z wodą. Zmieszaj 1 litr wody z łyżką stołową amoniaku. Warto pozostawić koszulę w takiej kąpieli na około godzinę, a następnie jeszcze dodatkowo wyprać koszulę w rękach przy użyciu proszku lub delikatnych tabletek do prania białych ubrań. Nie będziesz musiał długo szorować, wystarczy że zanurzysz koszulę w ciepłej wodzie z proszkiem i przez kilka minut będziesz ją lekko ugniatać. Następnie dokładnie wypłucz bluzkę, a później wysusz równo rozwieszoną lub rozłożoną. Dzięki temu nie pogniecie się za bardzo.


Wiesz już jak wywabić plamy z potu na białych koszulach. A czy zastanawiasz się jak pozbyć się plam z potu na tych kolorowych? Aby uprać kolorowe koszule męskie możesz skorzystać z trzech z czterech powyższych sposobów. Użyj octu, sody lub amoniaku, ale pamiętaj, że kolorowe tkaniny nie lubią soku z cytryny. Mógłby on je odbarwić, więc lepiej go unikaj.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel