Jak ubrać się na narty?

2021-02-03
Jak ubrać się na narty?

Choć stoki narciarskie w czasie pandemii są wciąż zamknięte, wiele osób z ogromną niecierpliwością czeka na ten moment, kiedy będą mogli stanąć na stoku i spróbować swoich sił w tym najbardziej popularnym zimowym sporcie. Już dziś przygotuj się na ten moment i bądź gotowy, gdy wreszcie będzie można pojechać w góry i poszusować. Zastanawiasz się w co najlepiej ubrać się na narty? Co należy założyć pod kurtkę na narty, aby było ciepło i komfortowo? Ile warstw ubrań należy na siebie założyć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Dlaczego odpowiedni ubiór na narty jest ważny?

Do uprawiania sportów zimowych trzeba być odpowiednio przygotowanym nie tylko kondycyjnie i sprzętowo, ale także pod względem odzieży. Wbrew pozorom nie wystarczy tylko założyć na siebie specjalnej kurtki narciarskiej, równie ważne bowiem jest także (a może przede wszystkim) to, co będziesz mieć ubrane pod odzieżą wierzchnią. Czy lepiej założyć jedną grubą bluzę, czy jednak ubrać się warstwowo? Zdecydowanie lepiej postawić na tę drugą opcję! Im więcej odpowiednio dobranych warstw odzieży będziesz miał na sobie, tym lepszy komfort termiczny sobie zapewnisz. Warto pamiętać, że ważna jest zarówno bielizna, jaką wybierzesz, jak i kolejne warstwy. Strój narciarski z założenia powinien być nie tylko ciepły, ale i zapewniający Twojemu ciału odprowadzanie wody. Powinien ponadto nie dopuścić do przegrzania ani zaziębienia organizmu, dlatego tak ważne jest to, aby dobrze przemyśleć swój narciarski outfit.

Cechy odzieży narciarskiej

Jakie są zatem najważniejsze cechy odzieży, w której warto pojawić się na stoku? Przede wszystkim oddychalność i zapewnienie komfortu cieplnego. Pamiętaj o bieliźnie termicznej, która swoim specjalnym właściwościom pozwoli Ci czuć przyjemne ciepło, nawet w najniższej temperaturze. W górach, zwłaszcza zimą, trzeba się liczyć także z silnymi podmuchami wiatru, które dodatkowo potęgowane przez prędkość na stoku, potrafią być wyjątkowo uciążliwe. Wybieraj zatem odzież, która posiada właściwości przeciwwiatrowe. Zwróć uwagę także na możliwość opadów śniegu i sporą wilgotność na stoku i pamiętaj, że odzież do uprawiania narciarstwa powinna być także nieprzepuszczalna pod względem wody, najlepiej zatem wybierać kurtki z membraną.

Jak dobrać ubiór na narty?

Co w stroju narciarskim jest absolutnym must have? Na pewno porządna, specjalnie dostosowana do warunków kurtka oraz specjalistyczne spodnie. Pamiętaj, że na stoku to nie wygląd jest najważniejszy i oczywiście wybieraj odzież, która Ci się podoba, ale nie zapominaj o tym, aby była także praktyczna i zwyczajnie dobra pod względem technicznym. Na szczęście wygoda i dobry wygląd potrafią iść w parze, w sklepie internetowym Denley.pl znajdziesz zarówno kurtki narciarskie męskie, jak i kurtki narciarskie damskie. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, kliknij w zdjęcie aby przejść do strony produktu i zapoznać się z jego szczegółowymi parametrami.

Kurtka-meska-narciarska-czarna
Zielony-neon-narciarska-kurtka-meska-zimowa-sportowa
Kurtka-meska-narciarska-niebieska
Grafitowa-narciarska-kurtka-meska-zimowa-sportowa
Ciemnorozowa-kurtka-zimowa-narciarska-damska
Grafitowa-kurtka-zimowa-narciarska-damska
Granatowa-kurtka-zimowa-narciarska-damska
Zolta-kurtka-zimowa-narciarska-damska

Kurtka narciarska to jednak tylko połowa sukcesu w doborze stroju na narty, drugim ważnym elementem są spodnie. Powinny one być przede wszystkim nieprzemakalne i ciepłe. Sprawdź spodnie narciarskie męskie oraz spodnie narciarskie damskie.

Co ubrać pod kurtkę na narty?

Gdy kurtka i spodnie narciarskie są już wybrane, pora pomyśleć o tym, co ubrać pod spód. Wspomniana wyżej bielizna termiczna to podstawa. Jeśli jednak nie jesteś przygotowany na spory wydatek, jaki wiąże się z kupnem specjalistycznej odzieży termicznej, warto zapoznać się z ofertą koszulek treningowych, które mają podobne właściwości. Koszulki tego typu sprawdzą się nie tylko zimą pod odzież narciarską, ale także o każdej innej porze roku, podczas uprawiania sportu na siłowni, hali, czy też na świeżym powietrzu. Jakie kolejne warstwy na narty? Na koszulkę termiczną załóż bluzę bawełnianą lub polarową. Jeśli kurtka posiada kaptur, postaw na klasyczną bluzę wkładaną przez głowę bez kaptura. Może to być także bluza rozpinana, jeśli takie preferujesz. Pamiętaj, że bluza pod kurtkę narciarską nie musi być bardzo gruba, jest potrzebna po to, aby dać Ci dodatkową ochronę głównie przed uciążliwym wiatrem.

Co ubrać pod spodnie na narty?

Ubiór narciarski to także spodnie. Te specjalistyczne na narty są zazwyczaj dość grube, wodoodporne i zapewniają ochronę przed wiatrem, jednakże aby ją dodatkowo wzmocnić warto założyć pod nie jeszcze jedną warstwę odzieży. O ile w przypadku kobiet sprawa jest prosta i najlepiej wybrać przylegające legginsy damskie, o tyle w przypadku mężczyzn sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście najlepiej jeśli posiadasz spodnie termiczne, jeśli jednak nie, możesz je zastąpić wygodnymi spodniami dresowymi. Pamiętaj jednak, aby nie były zbyt obszerne i luźne, w tym wypadku zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby przylegały do ciała. Muszą być także elastyczne i nie ograniczać Twoich ruchów. Dobrze, gdyby były wykonane z naturalnych tkanin, dzięki czemu będą przepuszczać wydobywającą się z Twojego ciała podczas wysiłku wilgoć. Ważne jest także dobranie dodatków, zaopatrz się w ciepłe skarpety, rękawice, szalik oraz opaskę na uszy i głowę lub czapkę. Pamiętaj, aby każdorazowo przed wyjazdem na narty zadbać zarówno o swój sprzęt, jak i odzież. Regularna konserwacja przedłuży jej żywotność i pozwoli Ci się cieszyć Twoją ulubioną odzieżą dłużej.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel