Jak prać softshell?

2021-02-26
Jak prać softshell?

Kurtki typu softshell ze względu na swoje specyficzne właściwości nie są najłatwiejszą częścią odzieży jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Wymagają specjalnego traktowania podczas prania i pielęgnacji. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji, aby móc użytkować swoją ulubioną kurtkę softshell jak najdłużej. Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a to czas wycieczek, górskich spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego warto wiedzieć jak przygotować swoją kurtkę do sezony wiosennego.

Podstawowe i najważniejsze zasady prania kurtek softshell:

  1. Przygotuj kurtkę do prania i pielęgnacji. Opróżnij kieszenie, zapnij wszystkie zamki błyskawiczne oraz napy. Złóż kurtkę w swobodną kostkę.

  2. Pamiętaj o wyciągnięciu z kołnierza kaptura, jeśli jest on chowany.

  3. Pierz kurtkę softshell w pralce automatycznej.

  4. Nie namaczaj kurtki softshell przed włożeniem jej do pralki.

  5. Zawsze stosuj się do temperatury prania podanej przez producenta na wszywce kurtki. Nigdy nie przekraczaj tej temperatury!

  6. Nigdy nie susz kurki softshell w suszarkach bębnowych. Stosuj wolne schnięcie na powietrzu. Rozłóż lub rozwieś kurtkę w suchym, ale nie nasłonecznionym miejscu i poczekaj aż samoczynnie wyschnie.

  7. Nie prasuj.

  8. Nie stosuj wybielaczy.

  9. Nigdy nie poddawaj czynności czyszczenia chemicznego.

  10. Nie używaj zbyt mocnych detergentów, w szczególności odplamiaczy, czy płynów zmiękczających.

W czym prać softshell?

Do prania kurtek softsell przygotowano specjalne preparaty, które stworzone są do czyszczenia delikatnej i wymagającej tkaniny. Zarówno w dobrych drogeriach, jak i w sklepach sportowych i tych z odzieżą sportową znajdziesz specjalne płyny do prania odzieży outdoorowej. Na rynku znajdziesz ogromny wybór płynów i środków do prania odzieży technicznej, zawsze wybieraj te, które najlepiej odpowiadają właściwościom posiadanej przez Ciebie odzieży. Aby przekonać się jakie to właściwości, dobrze zapoznaj się z metką wszytą w kurtkę. Tam znajdziesz najważniejsze informacje o jej pielęgnacji. Nigdy nie ignoruj tych informacji, gdyż niezastosowanie się do nich może spowodować zniszczenie Twojej ulubionej kurtki. Pamiętaj, że softshell nie należy do najtańszych kurtek i jest tego typu odzieżą, którą kupuje się na lata, warto zatem dobrze o nią dbać.

Jak prać softshell w pralce?

Pranie softshell w pralce wbrew pozorom nie jest trudne. Należy jednak pamiętać, o kilku podstawowych zasadach. Wybierz klasyczny program prania, piorący w dopuszczonej przez producenta kurtki temperaturze. Pierz softshell w specjalnym płynie, nie stosuj dodatkowo płynów zmiękczających, wybielaczy, czy odplamiaczy. Możesz zastosować podwójne płukanie po zakończonym praniu, ale pamiętaj żeby nie było one wykonane na zbyt wysokich obrotach. Staraj się wybierać 400-600 obrotów bębna przy płukaniu. Niezmiernie ważne jest, aby przed włożeniem kurtki do pralki, przejrzeć dokładnie i opróżnić jej wszystkie kieszenie oraz pozapinać zamki, guziki, rzepy i napy. Jeśli przez przypadek w pralce razem z kurtką znalazłby się jakiś ostry lub twardy przedmiot, wówczas mogłaby się ona doszczętnie zniszczyć podczas procesu prania w pralce. Złóż kurtkę delikatnie i włóż do bębna. Staraj się nie prać kurtek softshell z innym rodzajem odzieży, a jeśli pierzesz więcej niż jedną sztukę, wówczas staraj się dobierać i prać jednocześnie podobne kolory i odcienie.

Pranie odzieży z membraną - o czym warto pamiętać?

Zarówno kurtki softshell męskie, jak i kurtki softshell damskie wykonane są ze specyficznych tkanin. Pamiętaj, że większość z nich posiada membranę, dzięki której w dużej mierze są wodoodporne i wiatroszczelne. Jak prać odzież z membraną? Pranie softshellu opiera się na delikatności i uwadze. Aby zachować wodoodporność kurtki oraz jej oddychalność należy nie prać jej w zbyt wysokich temperaturach. Najczęściej dopuszczalne przez producentów są temperatury w okolicach 30-40 stopni Celsjusza. Jeśli softshell nie posiada membrany, z pewnością posiada hydrofobową powłokę DWR, która chroni przed niewielkich rozmiarów deszczem i mżawką.

Pamiętaj, że kurtka softshell składa się bardzo często z dwóch lub więcej warstw, które wykonane są z zupełnie różnych tkanin i materiałów. Zewnętrzna część takiej kurtki to elastyczna, wodoodporna i wiatroszczelna warstwa, której zadaniem jest chronić Cię przed deszczem i wiatrem, natomiast wewnętrzna część to miękka, często fleecowa podszewka, która ma Cię ochronić przed zimnem i dać wrażenie komfortowego ciepła. Warto wiedzieć, że softshellu nie należy prać zbyt często, jeśli Twoja kurtka posiada niewielkie zabrudzenia, spróbuj je zmyć lub sprać ręcznie, za pomocą wilgotnej gąbki, szmatki lub ręcznika. Pranie w pralce dopuszczalne jest raz czy dwa razy w ciągu sezonu.

Ogromny wybór kurtek softshell znajdziesz w naszym sklepie internetowym Denley.pl. Są one zróżnicowane nie tylko kolorystycznie, ale także pod względem wzorów, fasonów i właściwości. Kliknij w zdjęcie i przejdź do strony produktu, aby dokładniej mu się przyjrzeć.

Niebieska-kurtka-meska-softshell
Bordowa-kurtka-meska-przejsciowa-softshell
Kurtka-meska-softshell-czarno-czerwona
Kurtka-meska-przejsciowa-softshell-zielona


Biala-kurtka-damska-przejsciowa-softshell
Pomaranczowa-kurtka-damska-przejsciowa-softshell
Niebieska-kurtka-damska-przejsciowa-softshell
Rozowa-kurtka-damska-przejsciowa-softshell

Suszenie kurtek softshell

Wiesz już jak prać kurtkę softshell, jaki płyn do prania takich kurtek powinien zostać użyty oraz jak powinno być przeprowadzone pranie odzieży z membraną. Najwyższa pora dowiedzieć się czegoś o suszeniu odzieży wykonanej z tkaniny softshell. Najważniejszą i wartą zapamiętania informacją jest niewątpliwie to, że kurtek softshell nie należy suszyć w suszarkach bębnowych, mogą one być niebezpieczne dla tego delikatnego materiału. Staraj się zatem suszyć softshell w tradycyjny sposób. Wyjmij kurtkę z bębna pralki, otrzep ją lekko i rozprostuj. Następnie rozłóż na płaskiej powierzchni lub rozwieś na grubym wieszaku. Unikaj bezpośrednich źródeł ciepła, nie kładź softshellu na grzejniku, piecu, czy innym źródle ciepła. Pamiętaj także, aby unikać suszenia w miejscach nazbyt nasłonecznionych. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych może bowiem spowodować blaknięcie tkaniny oraz zmniejszyć jej właściwości wodo i wiatroodporne.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel