Jak prać kurtkę zimową?

2020-02-24
Jak prać kurtkę zimową?

Powoli zbliżamy się do zimowego finiszu! Zresztą w tym roku tyle tej zimy było – co kot napłakał… Nie mniej jednak kalendarzowa wiosna rozpocznie się mniej więcej za miesiąc, dlatego warto teraz odświeżyć swoje okrycia wierzchnie. Niektóre z nich, po czyszczeniu, pewnie zostaną już w szafie i będą czekać do kolejnego sezonu. Inne mogą się jeszcze przydać! Wszak pogoda zawsze może zaskoczyć! Nie tylko drogowców Dlatego warto zorientować się – jak prać kurtkę zimową!? A to zależy od kilku czynników! 

Jak prać kurtkę zimową?

Po pierwsze – niezależnie od modelu, tkaniny, wypełnienia i zastosowanych technologii – zabierając się za pranie kurtki – czytamy „święte” metki. I oczywiście stosujemy się do zaleceń producenta dotyczących prania i suszenia okrycia wierzchniego! Bez naginania zasad! Kurtka zimowa to jeden z cenniejszych elementów garderoby, dlatego pierzemy ją samodzielnie, w uprzednio oczyszczonej pralce. Warto upewnić się, że nie znajdują się w niej ostre przedmioty, a opróżnione kieszenie kurtki i suwak główny trzeba pozapinać i wywrócić kurtkę na lewą stronę. Z pralki usuwamy ewentualne resztki płynu, warto oczyścić też dozownik na detergenty.

jak prać kurtkę puchową
Denley.pl

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtki puchowe są lekkie i ciepłe. To między innymi dlatego cieszą się ogromną popularnością. Dobrze jest, jeśli puchowy model posłuży przez kilka sezonów, ale aby nie stracił właściwości – trzeba o taką kurtkę dbać. W praniu należy uważać, aby puch „nie zbił się”! Jednak o puchu nie należy myśleć, że jest równie delikatny, jak jego subtelnie brzmiąca nazwa! Spokojnie można poddawać go czyszczeniu w domowych warunkach, tyle, że przy zastosowaniu odpowiednich, przeznaczonych do puchu detergentów. Temperatura prania oscyluje zwykle w granicach 30-40 stopni, a wirowanie nie powinno przekraczać 600 obrotów na minutę. Wcześniej warto taką kurtkę namoczyć, a do pralki wrzucić piłeczki pingpongowe, które jeszcze bardziej zapobiegną ewentualnemu zbijaniu się puchu.

Jak prać kurtkę z membraną?

Czy wodoodporne kurtki w ogóle należy prać? Oczywiście! Jak? Zgodnie z zaleceniami producenta! To mit, że kurtki softshell niszczą się w wyniku prania! Wręcz przeciwnie! Trzeba je oczyszczać, aby dalej spełniały swoje funkcje. Nadmiar kurzu i brudu zatyka bowiem mikropory membrany przez co tracą ochronne i oddychające właściwości! Kurtka z membraną musi być prana w pralce automatycznej, z zachowaniem najwyższych środków ostrożności i zgodnie z wytycznymi. Przy zastosowaniu specjalistycznych płynów i impregnatów, gwarantujących utrzymanie stałych parametrów technicznych odzieży.

Jak prać kurtkę ze skóry ekologicznej?

jak prać kurtkę ze skóry ekologicznej
Denley.pl

Kurtki z eko skóry z ciepłymi podszewkami są praktyczne i świetnie wyglądają! Jednak osadzanie się na nich brudu i chłonięcie zapachów (np. z dymu papierosowego) wcale ich nie omija. Tutaj pranie w pralce nie jest dobrym pomysłem! Znacznie lepszą i bezpieczniejszą opcją jest oddanie tego rodzaju okrycia wierzchniego do pralni ekologicznej, gdzie poddane ono zostanie profesjonalnym metodom czyszczenia. Usuwanie plam domowymi sposobami, na własną rękę, jest ryzykowne. Z kolei wietrzenie kurtki skórzanej – może być niewystarczające. Lepiej jest zaufać specjalistom.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixel