Jak prać koszule?

2021-02-10
Jak prać koszule?

Koszula męska to nieodłączny element każdej męskiej szafy i niezależnie od tego, czy nosisz je na co dzień, czy tylko od święta, powinieneś wiedzieć jak się z nimi obchodzić. Pielęgnacja koszul może wydawać się nieco bardziej skomplikowana niż innych części garderoby gdyż są one często wykonane ze znacznie delikatniejszych tkanin niż jeansy czy bluzy. Nie musi tak jednak być, poznaj kilka trików pielęgnacyjnych i dowiedz się jak prać koszule w pralce, w ilu stopniach prać koszule, jak prać białe, czy bawełniane koszule.

Jak często prać koszulę?

Tkanina, z której wykonana jest prawie każda koszula męska jest najczęściej na tyle delikatna, że powinieneś ją prać po każdym noszeniu. Niestety odkładanie nieodświeżonej koszuli do szafy może skończyć się tym, że będzie ona wydzielać nieprzyjemny zapach podczas kolejnego noszenia. Bawełna łatwo bowiem chłonie pot i łój, który wydziela Twoje ciało, co powoduje powstawanie brzydkiego zapachu. Ponadto jeśli koszula jest biała, przyjrzyj jej się dokładnie po całym dniu jej użytkowania, może się zdarzyć tak, że będzie ona miała nieładne żółte plamy pod pachami i na plecach. Nie zawsze musi tak być, ale koszule tego typu mają takie tendencje. Koszule ogólnie bardzo łatwo się brudzą i łapią wszelkie plamy z otoczenia, zabrudzenia po kawie, soku, wszelkiego rodzaju sokach mogą okazać się bardzo trudne do doczyszczenia, jeśli zostawisz je na dłużej, dlatego najlepiej uprać koszulę od razu. Pamiętaj zatem, że aby zachować dobry wygląd i higienę swoich koszul, należy prać je po każdorazowym noszeniu.

Jak prać koszulę w pralce, czy ręcznie?

Wiadomym jest, że wygodniej jest wrzucić odzież do pralki i nie musieć „brudzić” sobie rąk podczas jej czyszczenia. Niekiedy jednak pranie ręczne może okazać się znacznie lepsze dla Twoich ulubionych ubrań, w tym także koszul, które mogą być wykonane z wyjątkowo delikatnych materiałów i w związku z tym potrzebować specjalistycznej pielęgnacji. Jeśli zatem pierzesz koszule ręcznie, używaj do tego ciepłej, ale nie gorącej wody oraz specjalnych detergentów. Staraj się nie pognieść za bardzo koszuli podczas całego procesu prania oraz wyduszania nadmiernej ilości wody. Po zakończonym czyszczeniu rozwieś wilgotną jeszcze koszulę na wieszaku o grubych ramionach, najlepiej plastikowym lub drewnianym. Pamiętaj o wywinięciu kołnierzyka, aby schnął w prawidłowej dla siebie pozycji. Wygładź także rękawy, mankiety i inne zagniecenia, nie zapinaj koszuli na guziki, niech schnie rozpięta i swobodnie wisząca na wieszaku.

W ilu stopniach prać koszule?

Większość koszul produkowanych współcześnie można jednak bez problemu prać w pralce automatycznej. Zapoznaj się z programami, jakie oferuje Twój sprzęt, być może znajdziesz tam odpowiedni do prania koszul męskich program. A w jakiej temperaturze należy prać koszule? Taką informację najczęściej znajdziesz na wszywce pielęgnacyjnej w swojej koszuli. Jeśli jednak nie jesteś pewien informacji na metce, zawsze lepiej wyprać koszulę w niższej temperaturze, to jest w 30 lub 40 stopniach Celsjusza. Jeśli koszula jest bardziej zabrudzona, wówczas możesz wyprać ją nawet w 60 stopniach jeżeli producent na to pozwala, codzienna pielęgnacja, w tym głównie odświeżanie odzieży po noszeniu nie powinno się odbywać w temperaturze wyższej niż 40 stopni.

Jak prać koszule bawełniane, białe i do garnituru?

Najbardziej delikatne wydają się być białe, eleganckie koszule, te które najczęściej nosisz do garnituru. Czy wymagają one specjalnej pielęgnacji? Czasami tak. Pamiętaj, aby białe, bawełniane koszule zawsze prać tylko z białymi rzeczami! Jeśli wrzucić do pralki coś kolorowego, istnieje spore ryzyko, że koszula się zafarbuje i przez to zniszczy, a Tobie pozostanie tylko zakup nowej. Należy także pamiętać, aby do prania białych koszul nie dodawać wybielaczy i detergentów przeznaczonych do wybielania odzieży. Nie jest to konieczne, a produkty tego typu mogą zaszkodzić delikatnej tkaninie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel