Jak dbać o tatuaż?

2018-11-01
Jak dbać o tatuaż?

jak dbać o tatuażDlatego decydując się na dziarę – od początku trzeba wiedzieć jak dbać o tatuaż! Podobnie jak ubrania – jest on (lub są one!) jak druga skóra!

Tatuaż po zabiegu.

Jeżeli tatuaż jest jeszcze świeży to przede wszystkim uwagę trzeba zwrócić na odpowiednią higienę. Pierwsze dni po wykonaniu tatuażu są kluczowe w kontekście jego późniejszej trwałości, dlatego o nową dziarę trzeba dbać.

Po samym zabiegu tatuażysta zwykle nakłada na nią specjalny krem, a całość zabezpiecza folią ochronną. Ma to na celu przyspieszenie gojenia mikroskopijnych nakłuć naskórka służących wprowadzeniu barwnika i zminimalizowanie powstającego strupa. Oczywiście to tatuażysta w studio, w zależności od różnych czynników – indywidualnie zaleci sposób opiekowania się raną, jednak istnieją pewne niezmienne zasady, o których warto wiedzieć.

PODSTAWY PIELĘGNACJI ŚWIEŻEJ DZIARY:

  • Nie przemywa się wytatuowanych miejsc perfumowanymi kosmetykami, co najwyżej szarym mydłem.
  • W ogóle trzeba unikać długich kąpieli!
  • Świeżemu tatuażowi warto zapewnić dopływ powietrza. Skóra musi oddychać, ale trzeba uważać, by jej nie zanieczyścić (kurzem, pyłem). Nie można też dotykać rany.
  • Zakazy! Nie wolno spożywać alkoholu przez ok. trzy doby po zabiegu (rozrzedza krew), korzystać z basenów, saun, solariów i kąpieli słonecznych.
  • Czasem zaleca się stosowanie kremu przyspieszającego gojenie ran (lub wazeliny), a potem preparatu regenerującego naskórek.

Jak dbać o tatuaż w kolejnych latach?

Gdy tatuaż jest już trwały to można powrócić do zwykłej, codziennej pielęgnacji skóry.

Przede wszystkim powinno się uważać na słońce, które sprzyja blednięciu dziary. Aby dobrze dbać o tatuaż należy zabezpieczać go przed wyblaknięciem. W tym celu trzeba aplikować kremy z wysokim filtrem, blokery. Unika się też chodzenia do solarium. Pod wpływem ciepła cząsteczki tuszu przemieszczają się, a co za tym idzie – dziara może stracić na ostrości, wyrazistości, a nawet zupełnie się rozmyć.

Dodatkowo warto pamiętać o systematycznym używaniu preparatów nawilżających.

To wszystko pozwoli cieszyć się intensywnością i kolorem czy kolorami dziary przez długie lata. I o to chodzi!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel