Ferie w domu! Jak zorganizować dzieciom czas?

2020-01-15
Ferie w domu! Jak zorganizować dzieciom czas?

Dwa tygodnie przerwy zimowej uczniów – mają służyć przede wszystkim wypoczynkowi. Również aktywnemu! Jednak nie każde dziecko będzie mieć możliwość wyjazdu na narty czy obóz. Czy to oznacza, że ma spędzić ten czas przed ekranem komputera lub telewizora? Oczywiście, że nie! Ferie w domu nie muszą być nudne! A rolą rodziców – jest zorganizowanie dzieciakom czasu! 

Oczywiście planowanie wymaga uwzględnienia możliwości i preferencji. Chodzi o czas, który dorośli mogą poświęcić dzieciom, warunki finansowe i zainteresowania dziecka, uwzględniające upodobania i temperament! To dobry moment nie tylko na pogłębianie pasji pociech, ale też na odnalezienie całkiem nowych! Mały mistrz kodowania nie musi w ferie pogłębiać wiedzy w tym zakresie. Można go posłać np. na lekcje gry na ukulele!

Zima w mieście!

Ferie w domu nie zobowiązują do spędzania czasu w czterech ścianach. Każde miasto organizuje w tym okresie rozmaite, często bezpłatne zajęcia dla dzieci. Warto zasięgnąć informacji na ten temat w instytucjach, które najmłodszym służą. To mogą być biblioteki dla dzieci, domy kultury, muzea, centra (przyrodnicze, astronomiczne, itd.). Wszelkie warsztaty (np. plastyczne, muzyczne) wymagają zwykle zapisania się – dlatego warto zająć się tym wcześniej.

Świetną alternatywą są także półkolonie! Te organizowane są przez rozmaite ośrodki i miejsca kulturalne jak np. domy harcerza, teatry, szkoły muzyczne i tańca, akademie skupiające się wokół konkretnych zainteresowań! Dzieciaki mają tu zapewnioną opiekę, wyżywienie i zajęcia tematyczne. Ale robią też inne rzeczy – wychodzą do kina, na kręgle, na basen i w inne atrakcyjne miejsca! Borę udział w grach i zabawach.

Ferie w domu!

Ferie w domu to również doskonały czas na to, by wzmacniać więzi na linii: rodzice – dzieci! W weekendy, czy po pracy (zamiast skupiać się na odrabianiu lekcji i zajęciach pozalekcyjnych) – rodziny wspólnie mogą korzystać z rozmaitych, okolicznych atrakcji i aktywności. W zimie mogą to być wyjścia na lodowisko, do aquaparku, ale też na zwykły spacer! Czy to do miasta, czy do lasu! W każdej chwili możecie nałożyć pociechom ciepłe i wygodne ubrania dziecięce i jeśli np. śnieżna pogoda dopisze – możecie wyjść na sanki lub ulepić bałwana! A jeśli aura nie będzie sprzyjać – zamiast zabawy w śniegu zafundujcie sobie lody! Na długie zimowe wieczory polecamy ponadczasowe planszówki, kreatywne zabawy plastyczne, wspólne czytanie książek i oglądanie bajek!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel