Sprawdzone sposoby na elektryzujące się ubrania

2021-09-23
Sprawdzone sposoby na elektryzujące się ubrania

Czy są ubrania, które nigdy się nie elektryzują? Odpowiedź brzmi nie, dlatego każdy powinien znać przynajmniej kilka sposobów, jak radzić sobie z tym nieprzyjemnym zjawiskiem, które z pozoru błahe, potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Problem ten dotyczy bardzo wielu tkanin, jednak najczęściej tych najbardziej mięsistych, grubych, syntetycznych włókien, które mają w sobie najwięcej ładunków elektrycznych. Jakie sprawdzone domowe sposoby na elektryzujące się ubrania możemy polecić? Co zrobić na elektryzujące się ubrania i jak temu zapobiegać w przyszłości? Przeczytaj i posiądź wiedzę, która nawet jeśli nie jest Ci potrzebna teraz, to może przydać się w późniejszym czasie.

Dlaczego ubrania się elektryzują?

Ubrania i tekstylia, podobnie jak wszystkie inne rzeczy materialne, zbudowane są z cząsteczek, które mają w sobie ładunki elektryczne, to nic odkrywczego i każdy powinien o tym wiedzieć. Dlatego też nawet odzież, czy koce i ręczniki mają prawo się elektryzować i wcale nie jest to zjawiskiem rzadkim. Jako sobie z tym radzić? Czy wystarczy w jakiś prosty sposób zapobiegać elektryzowaniu się ubrań i innych materiałów? Owszem! Jest na to kilka sprawdzonych sposobów! Więcej o nich poniżej.

Domowe sposoby na elektryzujące się ubrania

Problem z naelektryzowanymi przedmiotami w naszym otoczeniu jest szczególnie dotkliwy w sezonie grzewczym, w który niedługo będziemy wchodzić, dlatego warto już teraz dowiedzieć się, jak sobie radzić z elektryzującymi się ubraniami. Jaki domowy sposób na elektryzujące się ubrania jest najlepszy? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne i najczęściej wybierane przez użytkowników.

 1. Nawilżacz powietrza
  Jeśli Twoje ubrania nagle w sezonie jesiennym zaczęły się elektryzować, może to oznaczać, że Twoje otoczenie jest zbyt suche. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup nawilżacza powietrza, który zwiększy poziom wilgotności wokół Ciebie i skutecznie usunie problem elektryzowania się odzieży i przedmiotów.

 2. Lakier do włosów
  Co stosować doraźnie na nieznośne ładunki elektryczne, które uprzykrzają Ci życie? Spróbuj wypsikać je lakierem do włosów w sprayu! Cienka niewidzialna warstwa, jaka pokryje ubrania sprawi, że ładunki z otoczenia nie będą mogły spotkać się z ładunkami w ubraniu, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnych wyładowań na swoich ciuchach. Pamiętaj, aby spryskiwać odzież z pewnej odległości i nie przesadzić z ilością lakieru.

 3. Płyn do płukania
  Czy jest jakiś preparat na elektryzujące się ubrania? Z pewnością w dużym stopniu, w uniknięciu tego problemu może pomóc używanie do każdego prania dobrego płynu do płukania. Właściwości takich preparatów są w stanie w dużym stopniu zniwelować problem i sprawić żeby ubrania się nie elektryzowały.

 4. Kwiaty w domu
  Jeśli w Twoim mieszkaniu powietrze jest zbyt suche i to jest powodem elektryzowania, możesz spróbować sobie z nim poradzić za pomocą kwiatów doniczkowych. Często kilka roślin doniczkowych ustawionych w pokoju, w którym najczęściej przebywasz, może pomóc i zakończyć nieprzyjemne elektryzowanie. To proste, tanie i skuteczne rozwiązanie.

Profesjonalne preparaty na elektryzujące się ubrania

Jeśli domowe sposoby na poradzenie sobie z tym problemem to dla Ciebie za mało, pomóc może specjalny płyn antystatyczny. Szukasz specjalistycznego preparatu? Użyj płynu antystatycznego, który podziała podobnie jak lakier do włosów i pozostawi na ubraniach powłokę, które pozwolą uniknąć elektryzowania. Płyny tego typu dodatkowo sprawiają, że tkaniny stają się bardziej miękkie i przyjemniejsze w dotyku, a także niektóre z nich pozostawiają na ubraniach bardzo ładny, świeży zapach.

Jak zapobiec elektryzowaniu się ubrań?

Jakie ubrania elektryzują się najczęściej? Oczywiście te, które mają długie włosy, zbierają one także najwięcej kurzu i przez to nadmiernie się elektryzują. Ponadto elektryzowanie w wysokim stopniu dotyczy także kobiecych rajstop, których włókna są bardzo zbite i cienkie. Jak temu zapobiec? Zwilż rajstopy niewielką ilością wody i problem powinien się rozwiązać.

Czy jest jeszcze jakiś niezawodny sposób na elektryzowanie się ubrań? Z pewnością może pomóc prasowanie. Jeśli borykasz się z tym na co dzień, warto zacząć od prasowania wszystkich części Twojej garderoby zaraz po wysuszeniu ich po praniu. Użycie gorącego żelazka pozwoli pozbyć się nagromadzonych ilości ładunków elektrycznych. Jedyne produkty, których nie należy prasować to swetry damskie i swetry męskie oraz wcześniej wspomniane rajstopy. Zarówno jedne, jak i drugie można pozbawić problemu elektryzowania za pomocą zwilżenia niewielką ilością zimnej wody.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel