Rodzaje swetrów męskich: golfy!

2019-10-22
Rodzaje swetrów męskich: golfy!

W ich najwcześniejszych postaciach noszone były przez rycerzy, gdzie chroniły szyję przed otarciami. Późnej ubierali je robotnicy, żeglarze i sportowcy – również ze względu na funkcje ochronne. Jedno co na pewno można powiedzieć to to, że jeśli chodzi o męskie golfy, to nad cechami modowymi górowały tu te użytkowe! 

Dziś golfy stanowią właściwie podstawę zarówno męskich, jak i damskich outfitów, co widać szczególnie w okresie jesienno – zimowym, ale ich droga na szczyt była dość wyboista.

golfy męskie
Golfy męskie w jesiennych kolorach idealnie wpisują się w tę porę roku! Denley.pl

Golf zasłynął bowiem tym, że stanął w kontrze do strojów formalnych. A miało to miejsce na początku XX wieku, kiedy to zaczęli nosić go artyści, ówcześni celebryci, intelektualiści i postępowi politycy. Konkretnie postaci, które miały w sobie rebelianckiego ducha i wyróżniały się zbuntowanym podejściem, odrzucając różne normy.

Otwarci na nurty designerzy, nie pozostawili tej kwestii bez odpowiedzi. W latach 60-tych ubiegłego wieku Yves Saint Laurent i inni topowi projektanci wprowadzili golfy do kanonu strojów biznesowych i mężczyźni, zamiast eleganckich koszul, nosili je pod granatowymi i szarymi garniturami. Jednak moda płata figle i już 30 lat później – golfy stały się synonimem kiepskiego żartu. Ich przesadzone, zbyt luźne i bezkształtne formy sprawiły, że straciły one swój sznyt, za to zyskały kontrowersyjną opinię. Szczęściem, współcześnie – te męskie swetry z wysokim, zawiniętym kołnierzem wróciły na swoje tory i dziś na powrót uchodzą za szykowne i praktyczne.

Jak nosić golfy?

Golf z płaszczem denley
Elegancka stylizacja z golfem – Denley.pl

Najlepiej we współczesnym, modnym stylu. Warto odciąć się od stereotypów i przestać kojarzyć ten męski sweter z dziennym strojem dziadka, ale i z nastolatką, nieporadnie ukrywającą malinkę Golfy zaczynają urastać do rangi ikonicznych, łącząc w sobie nurt retro z nowoczesnym sznytem. Są wszechstronne, bo można nosić je w eleganckim, klasycznym lub swobodnym, ulicznym stylu. Mogą radykalnie zmienić albo podkreślić wygląd! Warto to wykorzystać!

Lekki golf z dzianiny świetnie sprawdzi się pod męską marynarkę i płaszcz. Grubszy, chroniący przed chłodem sweter sprawi, że będziesz wyglądać bardzie swobodnie, co jednak nadal nie wyklucza nałożenia nań wierzchniej, bardziej stylowej warstwy. Wystarczy zagrać kolorem i pod granatową marynarkę włożyć np. model swetra w odcieniu camelu. Z kolei kolorowe, mocno kontrastujące golfy męskie doskonale spiszą się w zestawieniu ze skórzana kurtką i z jeansami. Można też nosić go zupełnie samodzielnie!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel