Przewodnik po kurtkach męskich: Kurtka M-65!

2018-10-13
Przewodnik po kurtkach męskich: Kurtka M-65!

Nie inaczej było z legendarnym już modelem M-65. Kurtka M-65, zaprojektowana przez Alpha Industries dla US Army miała szerokie zastosowanie podczas wojny w Wietnamie, gdzie skutecznie chroniła żołnierzy podczas chłodnych pór monsunowych. System M-65, w wojsku trwał od 1970 do 2009 roku, ale w mainstreamie zahaczył się na zawsze.

Kurtka M-65. Na czym polega jej fenomen?

Model ten ma wszystkie cechy, które doceniają faceci:

  • Ma militarny, prosty i wygodny krój.
  • Jest wykonany z mocnego, odpornego na warunki atmosferyczne (wiatr, deszcz) materiału.
  • Wyposażony w podpinkę i kaptur (chowany w stójce) – zapewnia komfort cieplny. Kurtki parki w tym stylu mają często dodatkowy kaptur dopinany.
  • Cztery kieszenie z przodu (zapinane na napy) sprawiają, że kurtka M-65 jest praktyczna i… charakterystyczna.
  • Tak samo jak jej wyjątkowy, lekko niedbały styl, który sprawia, że ubrany w nią facet wygląda nonszalancko i podobnie, jak o kurtkę jeansową – i o ten model nie musi przesadnie dbać.
  • Jej lekko zużyty, a nawet „wymięty” look jest jak najbardziej wskazany, więc nic dziwnego, że kurtka ta wpisuje się w streetwear. Również swoją militarną kolorystyką – oliwkowo-zieloną, beżową, moro….
kurtka m 65
Męska kurtka przejściowa, inspirowana kultowym modelem M-65. Denley.pl

Na popularność tej kurtki wpłynęły nie tylko jej atuty użytkowe, ale też reklama, odbijająca się szerokim echem. Nosił ją m. in. Robert De Niro w filmie „Taxi Driver” i Sylwester Stallone w „Rambo First Blood”. Również Sławomir Borewicz w serialu „07 zgłoś się”, a także Krzysztof Kowalewicz i Andrzej Fedrowicz w „Misiu”.

Wpływowi faceci z krwi i kości, tak w filmach jak i w realu – nie pozostali obojętni wobec walorów M-65.

Dziś kurtka ta najczęściej nie jest odwzorowywana przez designerów jota w jotę. Ci raczej się nią inspirują, dostosowują do realiów mody, do trendów. W sezonie 2018/2019 konstrukcja pozostaje bez zmian, ale już fason jest albo bardziej dopasowany do sylwetki, albo zupełnie odwrotnie – oversizowy. Materiały też mają różne odsłony.

Kurtka M-65 to model uniwersalny, świetnie nadający się do noszenia na co dzień, n. w połączeniu z jeansami i golfem, ale też na weekend, gdzie można zestawić ją z czarnymi denimami i ciężkimi butami.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel