Pranie ubrań. Triki, o których nie miałeś pojęcia

2017-02-22
Pranie ubrań. Triki, o których nie miałeś pojęcia

Pranie ubrań rządzi się swoimi regułami. Na początek naucz się rozszyfrowywać tajemnicze ikonki na metkach! To dzięki tym symbolom dowiesz się jak prać swoje ciuchy tak, by nie zniszczyły się albo nie skurczyły. Dzięki nim będziesz miał pewność, że pierzesz we właściwej temperaturze i w odpowiedni sposób. Poza respektowaniem znaczeń symboli warto także trzymać się poniższych trików. Dzięki nim Twoje relacje z pralką będą o wiele prostsze. Może nawet się polubicie?

Pranie ubrań – proste triki, o których nie miałeś pojęcia!

  • Dog after washingZasada numer 1 – segreguj kolory (białe, czarne, kolorowe), ale także rodzaje tkanin (delikatne, flanele, jeans, itd.).
  • Aby uniknąć blaknięcia ciemnych rzeczy, przed włożeniem do pralki – zawsze wywracaj je na lewą stronę.
  • Z kolei jeśli zależy Ci na tym, by zapobiec blaknięciu kolorowej odzieży – do bębna pralki wsyp łyżeczkę soli kuchennej.
  • Jeśli musisz szybko zrobić pranie, a skończył Ci się detergent – użyj zamiast niego domowej mieszanki kuchennej. Świetnie sprawdzi się ocet i soda oczyszczona.
  • Odrobiny octu można użyć także przy praniu ręczników. Dzięki niemu będą miękkie.
  • A jeśli zależy Ci na miękkości ubrań – włóż do bębna maszyny piorącej kulkę zrobioną z aluminiowej folii.
  • Ciuchy będą czyste jeśli wnętrze pralki będzie czyste. Zajrzyj tam czasem i zadbaj o jego stan. Minimum raz na pół roku uruchom maszynę bez bielizny, dodając natomiast pół szklanki octu.
  • Każdy kto jest fanem jeansów wie, że najlepsze są te znoszone, ze śladami używania, a co za tym idzie ze swoją własną historią. Takie jeansy mają zwykle co najmniej kilka dobrych lat, więc można przypuszczać, że przetrwały już wiele prań. Wiadomo jednak, że częste spotkania z pralką temu materiałowi bardziej szkodzą niż sprzyjają. Istnieje jednak patent, by ograniczyć ich pranie. Załóżmy, że Twoja ulubiona para spodni jeansowych wymaga odświeżenia, ale nie ma plam. Wystarczy, że między jednym, a drugim noszeniem włożysz te spodnie do zamrażarki. Taki zabieg zabije wszystkie bakterie, zneutralizuje brzydki zapach, a jednocześnie nie przyczyni się do dalszego uszkadzania włókien.
  • Powyższa metoda nie wyklucza jednak prania jeansów. Pamiętaj, że jeansy najlepiej prać w zimnej wodzie!
  • W ogóle możesz zdecydować się na pranie ubrań w zimnej wodzie. Wszystkich! Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo energii, która jest zużywana w czasie jej podgrzewania.
  • Plama plamie nierówna i istnieją dziesiątki jak nie setki sposobów na pozbywanie się różnego rodzaju nieoczekiwanych kleksów. Jednak klucz do poradzenia sobie z nimi  jest jeden. Gdy zaprawisz jakieś ubranie – najpierw je namocz, a dopiero potem podejmuj walkę z niechcianym intruzem, przy użyciu konkretnych środków. Nigdy na odwrót.
  • Bieliznę umieszczaj w woreczku z siatki. Unikniesz dzięki temu poszukiwania skarpetek i żadna zabłąkana owieczka nie wkręci Ci się w krawędź bębna.
  • Jeśli Twoja pralka posiada funkcję suszenia lub używasz oddzielnej automatycznej suszarki – oszczędź sobie trochę czasu i energii za którą płacisz. Do mokrej bielizny, którą zamierzasz wysuszyć dołóż suchy ręcznik. Twoje pranie wyschnie szybciej.
  • Nie susz swetrów na wieszaku. Jeśli zależy Ci na tym by zachowały one swój kształt, nie były „wyciągnięte” i wymięte – susz je na płasko. Wystarczy, że rozłożysz mokry sweter prosto z prania na zwykłym ręczniku, na równej powierzchni i będziesz pamiętać by go przełożyć, gdy jedna strona już podeschnie.

Powodzenia!

[adrotate banner=”21″]

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel