Kiedy i z czym nosić kurtkę bomberkę?

Kiedy i z czym nosić kurtkę bomberkę?

Kurtki bomberki, tzw. bomber jacket to obecnie jeden z najbardziej demokratycznych fasonów w modzie, który pokochali tak samo mężczyźni i kobiety. Bomberki fantastycznie się noszą, są bardzo wygodne i w dodatku dobrze podkreślają męską i kobiecą sylwetkę.

Ale bomberki nie zawsze były tak popularne. Jak wiele ponadczasowych i kultowych już fasonów, kurtka bomberka na wojskowy rodowód i swego czasu była szczególnie droga oficerom amerykańskich służb powietrznych. Bomberki, znane wtedy bardziej jako pilotki, zarezerwowane były dla wojskowych elit, a najbardziej pożądane były dwa modele – A2, a później jego następca – G1.

Pierwsze pilotki, szyte już w latach 30. XX stulecia, miały kilka cech wspólnych – prosty i krótki krój, naramienniki, duże kieszenie i kryte zapięcie. Materiał też miał istotne znaczenie – liczyła się trwałość i wysoka jakość, więc pilotki szyto z różnego rodzaju skór – foczych, końskich, bydlęcych i kozich. Słynny futrzany kołnierzyk pojawił się trochę później, wraz z modelem G1. I to właśnie ta pilotka znalazła stałe miejsce w kulturze popularnej i podbiła ulice. Ale zasługa w tym nie tyle pilotów, co filmu o pilotach i Toma Cruise'a, który dzięki roli w „Top Gun” wyrósł na gwiazdę światowego formatu.

Bomberki to jednak nie tylko kurtki skórzane szyte dla panów dosłownie szybujących w obłokach. W sportowym wydaniu kurtki męskie bomberki stały się niemal codziennym uniformem amerykańskich licealistów i studentów. Praktycznie w niezmienionej formie wciąż lansowane są przez kolejne domy mody. I to niezależnie od pory roku. Kluczowy jest w tym wypadku wybór materiału. Bomberki z ekoskóry lub skóry naturalnej dobrze sprawdzają się przez cały rok. Nieco grubsze, pikowane puchowe kurtki męskie są najlepsze na zimę, a ich lżejsze wersje perfekcyjnie sprawdzają się jako kurtki przejściowe.

Do dziś klasyczna bomberka doczekała się wielu ciekawych modyfikacji, wkradła się do mody sportowej i streetowej. Inspirowane bomberką kurtki męskie mogą mieć stójkę zamiast klasycznego kołnierzyka, mniej lub bardziej wyraziste detale. W typowo sportowych fasonach obowiązkowo pojawić muszą się ściągacze, opcjonalnie – nadruki. Bomberki to w dalszym ciągu krótkie, dopasowujące się do sylwetki kurtki, ale nie zawsze są monochromatyczne i uszyte z tego samego materiału. Popularne jest mieszanie faktur, projektowanie kontrastujących z resztą kurtki rękawów.

W takim typowo sportowym wydaniu bomberka jest znacznie bardziej wyluzowana, ale wciąż daje wiele możliwości stylizacyjnych.

Kurtki męskie bomberki to właściwie wszechstronny fason. Bomberka odnajdzie się w różnych stylizacjach sportowych i casualowych, ultranowoczesnych streetowych outfitach, a nawet dopełni zdecydowanie bardziej elegancki look.

Typowo sportowa bomberka najlepiej wygląda z joggerami albo spodniami baggy, fantastycznie spisuje się w stylizacjach z denimem. Intrygujące i zarazem nietuzinkowe jest połączenie bomberki z białą koszulą. Dobry patent na niebanalny look to też zestawienie pikowanej bomberki w energetycznym kolorze z monochromatycznym outfitem. Przy tworzeniu stylizacji z bomberką pamiętać trzeba jednak, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach – to dodatki powinny podkręcać look. Istotny jest też dobór kolorów. Bardzo kolorowe, a nawet mocno zadrukowane bomberki lepiej łączyć z prostymi krojami i stonowanymi kolorami. Ciekawe efekty przyniesie też zestawienie ze sobą mocnych kolorów i nowoczesnych krojów. Jednak pamiętaj – podstawa to stworzyć wygodny, funkcjonalny look. Chcesz być ubrany, a nie przebrany!

pixel