Jak nosić czapkę z daszkiem?

Jak nosić czapkę z daszkiem?

Czapki z daszkiem kojarzą się dziś głównie z raperami i celebrytami, którzy bezskutecznie próbują ukryć się przed depczącymi im po piętach paparazzi. To też jeden z najgorętszych trendów w modzie ostatnich miesięcy. Pierwsza wersja tak popularnych dziś czapeczek pojawiła się już w XIX stuleciu. Jej powstanie było podyktowane potrzebą. Czapki z daszkiem miały chronić sportowców przed deszczem, wiatrem i ostrym słońcem. Daleko im jednak było do dopracowanych pod każdym względem dzisiejszych bejsbolówek. Daszki tych pierwszych czapek były wykonane zazwyczaj z tekturki, a część chroniąca głowę pozbawiona była ozdób i występowała tylko w najbardziej podstawowych kolorach. To jednak zaczęło się stopniowo zmieniać, kiedy w czapkach z daszkiem zaczęli regularnie grać zawodnicy z nowojorskich klubów bejsbolowych. Normą stały się czapki z daszkiem w klubowych barwach z napisami i grafikami. Produkcja czapeczek na masową skalę zaczęła się stosunkowo niedawno, bo w latach 50. ubiegłego stulecia.

Przez lata wygląd czapek z daszkiem prawie się nie zmieniał. Nowością było wprowadzenie podziału na 2 typy czapek: snapback i full cap. Ta pierwsza ma wyprofilowany tył, a jej szerokość można modyfikować, żeby jeszcze lepiej dopasowała się do kształtu głowy. Pojawiły się też nowe materiały – lekkie i przewiewne, które świetnie sprawdzają się nawet w czasie największych upałów. Współczesne czapki z daszkiem skutecznie chronią przed deszczem, wiatrem i ostrymi promieniami słonecznymi. Nie są już jednak tylko funkcjonalne i przestały kojarzyć się jedynie z boiskami.

Czapki z daszkiem stały się kultowym elementem wielkomiejskiego stylu. To wyrazisty dodatek, który sprawdza się w wielu stylizacjach. Trendsetterzy odważnie noszą czapeczki nawet z garniturem. Mniej ryzykowne, ale wciąż bardzo efektowne są zestawy z casualowymi, streetowymi i sportowymi ubraniami i butami.

Czapki z daszkiem dobrze wyglądają z jeansami, spodniami baggy, zwykłymi dresami i spodniami z krótką nogawką. Dodają luzu prostym T-shirtom i tank topom. Ciekawie prezentują się z casualową koszulą. Tworzą rewelacyjny duet z modną bluzą albo sportową kurtką. Model w bardziej wyrazistych kolorach może z łatwością podkręcić nawet najbardziej zachowawczy outfit.

Sama już bejsbolówka to niemal synonim miejskiego luzu. Nie bez znaczenia jest jednak, w jaki sposób się nią nosi. Bejsbolówka noszona z daszkiem z przodu wygląda klasycznie. Ale wystarczy już leciutko zadrzeć czapkę do góry, obrócić daszek albo założyć przeciwsłoneczne okulary, a prosty model od razu zaprezentuje się zupełnie inaczej.

Warto pamiętać o jednym. Czapki z daszkiem prezentują się dobrze, jeśli odpowiednio się o nie dba. Pranie w pralce nie jest dobrym pomysłem. By czapeczka na długo zachowała kształt i piękne kolory, najlepiej jest czyścić je gąbeczką albo wilgotną szmatką od wewnętrznej strony. Proszki i silne środki piorące dobrze jest zastąpić zwykłym szarym mydłem.

pixel