Jak zachować się przy stole, czyli świąteczny savoir-vivre.

2017-12-19
Jak zachować się przy stole, czyli świąteczny savoir-vivre.

Dlatego zawsze warto trzymać się podstawowych reguł, dzięki którym będzie wiadomo jak zachować się przy stole. Inaczej wygląda to, gdy je się kolację u mamy, w gronie najbliższych, gdzie można pozwolić sobie na swobodę, inaczej np. na kolacji u rodziców partnerki, gdzie wręcz wypada popisać się klasą, a co najmniej uniknąć wszelkich wpadek!

Świąteczny savoir – vivre, czyli jak zachować się przy stole?
  • Wigilia ma wyjątkowy charakter. Należy to uszanować i podkreślić odświętną atmosferę odpowiednim, eleganckim strojem. Przeczytaj post pt. „3 męskie stylizacje na Święta”, a na pewno nie strzelisz gafy! W tym czasie koszula, marynarka i eleganckie spodnie to twoja baza!
  • Miejsce przy stole wyznaczają tego dnia gospodarze!
  • Najczęściej uroczysta kolacja wigilijna zaczyna się od podzielenia się opłatkiem i złożenia wszystkim życzeń. Rozpoczynamy od składania ich najstarszym osobom w gronie. Należy zrezygnować z oklepanych formułek i postarać się, by każde życzenia były indywidualne, dopasowane do danej osoby. Jeśli kreatywność na tym polu może być dla ciebie problemem – przygotuj się wcześniej. Nie chodzi tu o rozwlekle przemowy, ale gdy np. wiesz, że ciocia Krystyna marzy o rejsie po Karaibach – życz jej tego!
  • Tradycja mówi, że trzeba spróbować każdej potrawy, która pojawi się na wigilijnym stole. Zważywszy, że najczęściej dań jest 12 – od początku dbaj o umiar, szczególnie, że wielokrotnie pojawi się pytanie z cyklu: „a może jeszcze jednego pierożka?”. Za jeszcze jednego podziękuj, jednak nie odmawiaj spróbowania każdej kolejnej potrawy. Wyjątkiem są tutaj ewentualne względy zdrowotne.
  • Wspólny czas to idealny moment do rozmów. Odłóż telefon, wycisz go, nie patrz ekran, rozmawiaj z ludźmi! Trzeba tu podkreślić, że należy unikać tematów politycznych, finansowych i innych drażliwych. Żeby przypadkiem nie zepsuć atmosfery
  • Hej kolęda! Jeśli zebrane towarzystwo lubi kolędować przy stole – to powinno się ono zacząć dopiero po deserze, gdy już nikt nie będzie miał pełnych ust. Ci, którzy nie śpiewają – mogą w dowolnym czasie, podczas kolacji, odtworzyć kolędy z płyty CD.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel