Jak wyprać garnitur? Praktyczne porady

Jak wyprać garnitur? Praktyczne porady

Garnitur męski najczęściej w polskich domach traktowany jest bardzo delikatnie i z wielką pieczałowitością. Mało komu przyszłoby do głowy aby prać go ręcznie w domu. Jest w tym sporo racji, gdyż garnitur jest tą częścią garderoby, która przy nieprawidłowym traktowaniu i pielęgnacji szybko ulega zniekształceniu i z łatwością może stracić swój krój i niepowtarzalny kształt. Dlatego często oddaje się taki garnitur do prania w pralni i jest to poprawna praktyka, nie można jednak popadać w paranoję i należy pamiętać, że w niektórych wypadkach, podobnie jak z każdą inną częścią garderoby, również z praniem garnituru można sobie spokojnie poradzić w warunkach domowych. Poniżej przedstawimy kilka praktycznych rad, jak zrobić to dobrze, tak aby ubranie po naszym czyszczeniu nie uległo niepotrzebnym zagniecieniom i degradacji.

Jak wyprać garnitur? Praktyczne porady

Kiedy można wyprać samemu garnitur?

Jak wyprać garnitur? Praktyczne porady

Garnitur można wyprać samemu w kilku przypadkach, gdy chcesz go poprostu odświeżyć po imprezie lub po wielogodzinnym noszeniu na sobie. Wtedy wystarczy garnitur przepłukać w odpowiednich detergentach, aby zyskał przyjemny, świeży zapach. Można także próbować sprać z garnituru niewielkie plamy jakie powstają podczas użytkowania, ale trzeba pamiętać jednak, że nie wszystkie plamy będą równie łatwe do usunięcia. Niektóre, na przykład te tłuste plamy lepiej oddać do pralni, inne delikatniejsze można bez większych problemów usunąć samemu. Mokrą szczoteczką lub gąbką nasączoną delikatnym detergentem do czyszczenia lekkich plam.

Ważną kwestią przy pielęgnacji garnituru jest to, aby po każdym użytkowaniu przeczyścić go suchą, dość twardą szczoteczką. Należy delikatnie oczywścić garnitur z kuchu i paprochów, jakie mogły się do niego przyczepić. Trzeba to robić bardzo umiejętnie, aby przypadkiem nie urwać guzików, bądź nie uszkodzić delikatnego i szlachetnego materiału. Wykonanie tej czynności po każdym noszeniu garnituru z pewnością bardzo ułatwi Ci jego pielęgnację na kolejnych etapach. Pamiętaj, że mankiety, kieszenie i klapy marynarki wymagają Twojej szczególnej uwagi podczas czyszczenia, gdyż zbiera się tam najwięcej zanieczyszczeń.

Jak wyprać marynarkę samemu w domu?

Pierwsza i najważniesza zasada jest taka, że zawsze przed praniem i pielęgnacją jakiejkolwiek odzieży, należy przeczytać wszywkę pielęgnacyjną danej odzieży. To tam znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jak postępować z daną rzeczą tak, aby jej nie zniszczyć. Podobnie jest w przypadku garniturów, każdy powinien mieć tak zwaną metkę z instrukcją mówiącą o tym, w jaki sposób daną marynarkę i spodnie należy prać oraz prasować. Na niektórych garniturach zapewne będzie widniała informacja o tym, że nie należy prać ich w warunkach domowych, takie trzeba niestety zawsze oddać w ręce profesjonalnalistów.

Na niektórych metkach natomiast znajdziesz informację o tym, że można prać garnitur ręcznie. Wówczas należy bardzo delikatnie i z największą dbałością przygotować się do prania ręcznego. Trzeba pamiętać o niezbyt wysokiej temperaturze wody, specjalnych środkach do prania ręcznego oraz odpowiednio dużym pojemniku, w którym będziesz prał swój garnitur. Nie może to być zwykła mała, plastikowa miska, taka w jakiej wyprałbyś każdą inną odzież.

Jak wyprać garnitur? Praktyczne porady

Zadbaj o to, aby w miarę możliwości naczynie miało kwadratowy lub prostokątny kszałt, taki aby marynarka cała zmeściła się do niego na szerokość ramion. Miejsce przy ramionach bowiem jest niesamowicie istotne w fasonie marynarki, staraj się aby go nie odkształcić, bo marynarka straci swój unikalny kształt.

Marynarka to nie wszystko

Garnitur składa się z dwóch części, więc zarówno marynarce, jak i spodniom należy poświęcić tyle samo uwagi. Pamiętaj, aby spodnie do prania złożyć zawsze wzdłuż kantów, tak aby nie straciły fasonu. Pranie garnituru w domu nie musi być trudne. W niektórych przypadkach, jeśli informacje na wszywce na to pozwalają, wystarczy umiejętnie złożon marynarkę i spodnie od garnituru włożyć do pralki i podłączyć na spokojny i delikatny program prania. Pamiętaj, aby temperatura wody nie przekroczyła 30 stopni Celcjusza, ustaw obroty pralki na jak najmniejsze i używaj tylko delikatnych środków chemicznych.

pixel