Czyszczenie i pranie kurtek przeciwdeszczowych

Czyszczenie i pranie kurtek przeciwdeszczowych

Utarło się przekonanie, że odzieży wodoodpornej, w tym głównie przeciwdeszczowej nie powinno się prać, a już na pewno nie za pomocą pralki, gdyż takie zabiegi mogą owej odzieży zaszkodzić. Jest w tym trochę prawdy, ale nie do końca. Co czyni kurtkę i inną odzież wodoodporną? Aby odzież była wodoodpona muszą wystąpić dwa czynniki – membrana i impregnacja. Dopiero w parze bowiem powodują one, że odzież jest w stu procentach wodoodporna, w innym wypadku jest taka tylko połowicznie i nie gwarantuje nieprzepuszczalności wody.

Dlaczego kurtka jest wodoodporna

Kurtka lub każda inna odzież, która posiada właściwości wodoodporne, jak już wspomniano powyżej powinna zawierać w sobie dwa czynniki, a więc membranę oraz impregnację. Czym jest osławiona membrana? To specjalna wartswa materiału zawierająca ogromną ilość niewielkich otworków, których średnica jest wielokrotnie mniejsza niż kropla deszczu, dzięki czemu tkanina ta nie przepuszcza do wnętrza wilgoci oraz zapewnia odzeży oddychalność. Jest to istotna cecha kurtek posiadających membrany, są one nie tylko nieprzepuszczalne wodę, ale także zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu skóra pod kurtką może oddychać. Drugi czynnik to system impregnacji, tak zwane DWR (z angielskiego Durable Water Repellent), który zapewnia kurtce natomiast przeciwdziałanie wsiąkaniu wody pod materiał. DWR w pewien sposób odpycha drobinki wody i nie pozwala im dostać się pod kurtkę.

Obie te cechy – membrana i impregnacja zapewniają odzieży idealną wodoodporność oraz świadczą o oddychalności danej części garderoby.

Czyszczenie i pranie kurtek przeciwdeszczowych

Przy zakupie kurtki przeciwdeszczowej bądź innej odzieży wodoodpornej pamiętaj aby sprawdzić, czy aby na pewno wybrane przez Ciebie produkty posiadają te konkretne zalety.

Prać w pralce?

Czyszczenie i pranie kurtek przeciwdeszczowych

W związku z tym, że odzież wodoodporna zbudowana jest w pewnym sensie tak jak skóra ludzka, występujące w membranie otwory przypominające pory mają to do siebie, że mogą się zatykać od brudu, dlatego też odzież może pod upływem czasu stracić swoje właściwości oddychania. Aby je przywrócić należy taką odzież poprostu wyprać. Nie jest to jednak taka prosta i oczywista kwestia, gdyż z drugiej strony warstwa DWR pod wpływem prania potrafi natomiast tracić swoje właściwości nieprzepuszczalności wody, co także jest sporym problemem. A zatem zarówno wypranie, jak i niewypranie odzieży membranowej spowoduje po dłuższym użytkowaniu utratę jej właściwości. Co więc należy zrobić? Prać, czy nie prać? I jeśli tak, to ręcznie, czy w pralce?

Odpowiedź brzmi prać! Zawsze lepiej wyprać kurtkę wodoodporną, aby oczyścić pory w membranie, ale na praniu pielęgnacja się nie kończy. Po wypraniu kurtki przeciwdeszczowej należy ją następnie zaimpregnować odpowiednimi do tego preparatami.

Wróćmy jednak do samej czynności prania, można to zrobić zarówno ręcznie, jak i w pralce, pamiętając jednak o zachowaniu odpowiedniej ostrożności i użyciu specjalnie do tego przeznaczonych środków piorących. Jeśli pierzesz w pralce, ustaw temperaturę na 30 maksymalnie 40 stopni Celcjusza oraz pamiętaj o wybraniu jak najniższych obrotów, zarówno podczas samej czynności prania, jak i wirowania odzieży. Po wyczyszczeniu kurtki możesz spróbować delikatnie ją przeprasować, ale pamiętaj o niskiej temperaturze i krótkim czasie styczności żelazka z tkaniną.

Jakiego środka użyć do czyszczenia kurtki przeciwdeszczowej?

Kurtki przeciwdeszczowe należy prać tylko i wyłącznie w specjalnie przeznaczonych do tego produktach piorących. Koniecznie pamiętaj o tym, aby nigdy nie prać takiej odzieży w zwykłych proszkach, czy płynach do prania. Te środki mogą nieodwracalnie uszkodzić membranę. Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów przeznaczonych do prania odzieży wodoodpornej, znajdziesz je między innymi w drogeriach, ale także w sklepach z odzieżą, sprzętem i akcesoriami biwakowymi, górskimi i sportowymi. Istnieje kilka marek produktów tego typu, które przodują wśród polskich użytkowników, przed zakupem takiego warto poczytać opinie na jego temat w internecie na portalach branżowych. Zanim rozpoczniesz proces prania kurtki, czy to ręcznie, czy w pralce, pamiętaj aby dobrze i szczelnie pozamykać wszelkie kieszenie i pozapinać wszystkie suwaki, zamki i rzepy. Uchroni to produkt przed uszkodzeniami, głównie mechanicznymi, jakie mogą zajść w pralce. Pierz kurtkę osobno, nie razem z inną odzieżą codziennego użytku. Postępuj zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na wszywce przy produkcie, wskazana temperatura prania będzie najczęściej oscylować wokół 30 lub 40 stopni.

Impregnacja odzieży przeciwdeszczowej

Zaimpregnować odzież wodoodporną możesz w zasadzie na dwa sposoby. Po prawidłowym praniu podłączając kolejny cykl prania, z dodatkiem impregnatu użytego według zaleceń producenta (najczęściej należy wlać preparat bezpośrednio do bębna pralki lub do kasetki gdzie standardowo wlewa się płyn do prania lub proszek), albo używając specjalnego impregnatu w sprayu. Pierwsza opcja jest z pewnością wygodniejsza i zabiera mniej czasu, korzystając z drugiej zaś masz kontrolę nad procesem impregnacji swojej odzieży. Produkty do impregnacji odzieży wodoodpornej nie należą do najtańszych, ale warto w nie zainwestować i pamiętać o takiej pięlegnacji, jeśli chcesz cieszyć się swoją kurtką przeciwdeszczową przez długie lata. Oczywiście odzież tego typu, tak jak każda inna, ma swoje granice wytrzymałości, ale im lepiej się nią zajmiesz od samego początku jej użytkowania, tym dłużej z Tobą pozostanie i lepiej będzie Ci służyć przez długi czas.

W sklepie internetowym Denley.pl możesz znaleźć ogromny wybór odzieży z kategorii: kurtki przeciwdeszczowe męskie. Wybieraj nie tylko z wielości wzorów i fasonów kurtek, ale także w dużej gamie kolorystycznej i różnorodnej funkcjonalności kurtek wodoodpornych. Kliknij w zdjęcie, aby przejść do strony produktu.

Kurtka-meska-softshell-niebieska
Kurtka-meska-przejsciowa-softshell-zielona
Czerwona-przejsciowa-kurtka-meska-sportowa-anorak-z-kapturem
Kurtka-meska-przejsciowa-softshell-granatowa
pixel