Koszula do muchy - jak wybrać odpowiednią?

Koszula do muchy - jak wybrać odpowiednią?

Zdarza Ci się nosić muszkę? Uważasz, że muszka i koszula męska to połączenie doskonałe na oficjalny strój męski? Masz w swojej garderobie kolekcję tych wyjątkowych dodatków do męskiego stroju, czy w tej kwestii Twoja szafa świeci pustkami? Muszka to niewątpliwie świetna alternatywa dla krawata, muszki noszono na długo przed tym zanim gentelmeni przerzucili się na krawaty. Bo tak naprawdę muszka jest klasykiem formalnego ubioru męskiego, ale można ją nosić nie tylko do garnituru, czy smokingu. Muszki sprawdzają się także w nieco bardziej swobodnych męskich outfitach i warto mieć je na uwadze chcąc zrobić wrażenie swoją stylizacją.

Odpowiedni dobór muszki

Muszkę przede wszystkim należy dobrać do okazji. Jasnym jest, że inną muchę wybierzesz jeśli jesteś Panem Młodym i ubierasz się na własny ślub, a inną gdy jesteś świadkiem na ślubie przyjaciela lub gdy wybierasz się na studniówkę. Każda z tych okazji rządzi się nieco innymi prawami, w związku z czym inne dodatki powienieś wybrać. Mucha do koszuli to niesamowicie eleganckie połączenie i każdy mężczyzna choć kilka razy w życiu powinien się pokusić o tak ponadczasową elegację.

Koszula do muchy - jak wybrać odpowiednią?

Zarówno muchę, jak i inne dodatki w modzie męskiej, jak krawat czy poszetkę, często dobiera się kolorystycznie lub pod względem wzorów, do stylizacji partnerki, z którą wybieramy się na uroczystość. To bardzo powszechna moda, że muszka do garnituru dobierana jest nie pod względem koloru owego garnituru (choć oczywiście to także jest ważne), ale przede wszystkim pod względem stroju partnerki. Nie jest to błąd, ale należy na to uważać i pamiętać, że męska stylizacja musi stanowić całość, a każda część ubioru musi być spójna i do siebie pasować.

Muszkę należy także dobierać do wielkości i kształtu swojej twarzy. Nie można zapomnieć, że mężczyźni mają bardzo różne sylwetki, różny wzrost oraz różną wielkść i kształt twarzy i głowy. Zastanów się jak komicznie wyglądałaby zbyt duża lub zbyt mała muszka. O pomoc w doborze rozmiaru muszki najlepiej poprosić ekspedientkę w sklepie, która dzięki swojemu doświadczeniu na pewno dobrze i profesjonalnie Ci doradzi. Zamawiasz muszkę online i nie jesteś pewien, czy będzie Ci pasować? Poproś o pomoc żonę, mamę, siostrę, kuzynkę lub przyjaciółkę. Kobiety zazwyczaj lepiej potrafią ocenić takie rzeczy. Nie wstydź się prosić o pomoc, możesz na tym tylko zyskać.

Dobór koloru koszuli do muszki

Koszula do muchy - jak wybrać odpowiednią?

Jak dobrać muszkę do koszuli i na odwrót? Czy kolorystycznie muszka powinna być taka sama jak koszula, czy właśnie kontrastowa? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko to zależy od tego, jaką wizję swojej stylizacji masz w głowie. Zarówno muszka osadzona w takiej samej konwencji kolorystycznej, jak i zupełnie odmienna kolorem od koszuli mucha mogą wyglądać zjawiskowo. Wyobraź sobie na przykład szarą koszulę połączoną z szarą muchą, a do tego granatową marynarkę. Koszula i muszka wcale nie muszą się ze sobą zlewać, efekt będzie delikatny i stonowany, ale niesamowicie modny i stosowny do wielu eleganckich i formalnych sytuacji.

Jeśli wybierasz gładką koszulę, muszka do niej dobrana może być zarówno gładka, jak i wzorzysta. Nie ma tutaj reguły. Inaczej natomiast, jeśli koszula posiada dużą ilość wzorów i chciałbyś do niej dobrać równie wzorzystą muchę. Tutaj bądź raczej ostrożny, gdyż łatwo w takim połączeniu popełnić błąd i narazić się na śmieszność. Jeśli nie masz pewności, czy wzory i kolory do siebie pasują, lepiej postaw na bezpieczne połączenie, a więc gładką koszulę i gładką muchę lub gładką koszulę zwieńczoną muszką we wzory.

Pamiętaj także, że w formalnej stylizacji męskiej muszka i koszula powinny mieć ten sam stopień formalności. Jeśli więc zakładasz niesamowicie elegancką koszulę z krytymi guzikami, muszka do niej dobrana nie powinna być zwyczajna. W takim wypadku warto wybrać muszkę złożoną z dwóch warstw materiałów, takie muszki są często dwukolorowe i tak na przykład dolna część jest w kolorze srebrnym, a zewnętrzna w kolorze granatowym lub chabrowym. Na rynku jest ogromny wybór tego typu muszek, na pewno z łatwością znajdziesz coś odpowiedniego.

Gładka koszula czy wzorzysta?

Przyjęło się, że w oficjalnym ubiorze męskim koszula powinna być raczej gładka lub ewentualnie w drobne, nieodwracające uwagi od garnituru prążki, czy paski. Co do zasady do garnituru czy marynarki nie zakłada się koszul posiadających nadmierną ilość printów. Można jednak odejść od tej zasady w kilku przypadkach. Czy na przykład chcesz założyć muszkę do koszuli, ale odpuścić sobie marynarkę? Wówczas możesz nieco zaszaleć z koszulą. Wyobraź sobie błękitną koszulę w dużą czerwoną kratę typu Vichy i do tego gładką, czerwoną lub bordową muszkę. Bardzo stylowe połączenie, prawda?

A jaka koszula do muszki i garnituru? Niezależnie od tego, czy koszula jaką założysz do muszki będzie gładka, czy wzorzysta, ważne jest jaki będzie miała kołnierzyk. Nie każda muszka bowiem będzie wyglądać dobrze w towarzystwie każdego kołnierzyka. Zwróć na to szczególną uwagę podczas komponowania tej wyjątkowej stylizacji z muszką. Pamiętaj, że tę samą muszkę możesz wykorzytać kilkukrotnie w różnych stylizacjach. Dlatego też, jeśli nie chcesz kupować zbyt wielu muszek, wybieraj te bardziej uniwersalne. Gładka mucha w klasycznych kolorach typu granat, bordo, czy szary będzie zdecydowanie pasować do większej ilości stylizacji aniżeli wzorysta fioletowa, różowa, czy pomarańczowa!

pixel