Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

2018-12-04
Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Potrafią zepsuć każdy ciuch i są zmorą do wywabiania. Jednak nie łam się i nie wyrzucaj poplamionych ubrań do kosza! Możesz sprawić, by twoja odzież znów wyglądała estetycznie i spróbować przeprowadzić akcję ratunkową, aby skutecznie usunąć tłuste plamy. Podpowiadamy – jak się za to zabrać i czego użyć!?

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Po pierwsze! Tłusty kleks, jeśli tylko masz taką możliwość – od razu potraktuj wodą. Jeśli np. zaplami ci się ulubiona bluza – zdejmij ją natychmiast i pod bieżącym strumieniem zapierz plamę, używając do tego detergentu (jeśli oczywiście jest on akurat w twoim zasięgu). To może być nawet szampon do włosów lub płyn do naczyń.

Tłustej plamy dorobić się można nie tylko w czasie gotowania w domu, czy jedzenia w restauracji i może zdarzyć się tak, że nie będzie opcji na szybką reakcję. Jednak nic straconego! Na rynku są dostępne specjalne odplamiacze, jednak zanim z nich skorzystasz – spróbuj naturalnych sposobów.

Domowe sposoby na tłuste plamy są przede wszystkim bezpieczniejsze dla delikatnych materiałów, a wcale nie gorsze! Mąka ziemniaczana, sypki puder, alkohol czy trochę benzyny – te wszystkie produkty świetnie radzą sobie z uporczywymi plamami!

  • USUWANIE PLAM Z DELIKATNYCH TKANIN

Jedwab, wełna, bawełna, a nawet materiały syntetyczne doskonale poddają się działaniu… mąki ziemniaczanej! Mąką, talkiem dla niemowląt, sproszkowaną kredą należy zasypać plamę i pozostawić ją tak na kilka minut. Następnie zetrzeć zabrudzenie szczotką, wypłukać w ciepłej wodzie i wyprać. Warto spróbować również pasty do zębów i nią potrzeć plamy.

Powinno nie być śladu!

  • SPOSÓB NA STARE TŁUSTE PLAMY

jak usunąć tłuste plamyGdy trzeba wytoczyć cięższe działa – można do walki z plamami wystawić benzynę lub rozpuszczalnik. Wcześniej jednak warto zrobić próbę (szczególnie w przypadku rozpuszczalnika) i sprawdzić na niewidocznym kawałku materiału, czy nie odbarwi koloru ubrania. Polewamy wroga i pozostawiamy tak na kilka minut, a następnie płuczemy ciepłą wodą i pierzemy odzież.

Plamę można też namoczyć, a następnie zwilżyć bezbarwnym alkoholem. Można też wcierać w nią roztwór spirytusu z kilkoma kroplami octu, albo kilka kropli alkoholu połączyć z solą kuchenną (w proporcji 1:4) i wykorzystać tę mieszankę!

Jak jeszcze usunąć tłuste plamy powstałe na skutek jedzenia frytek albo dolewania oleju do auta? Na kurtkę zimową czy jeansy możesz polać także Coca-Colę i zostawić tak na kilka godzin. Następnie te ubrania trzeba wyprać i po kłopocie!

Jeśli to nie zadziała, to już nawet Zygmunt Hajzer nie pomoże! Sięgnij po odplamiacz!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2018
pixel