Jak się ubrać na rower zimą?

2019-01-24
Jak się ubrać na rower zimą?

Można? Można! Wystarczy wiedzieć jak się ubrać na rower zimą, co by nie przemoczyć się i nie przemarznąć i w drogę! Nie tylko profesjonalny trening, ale i zwykła przejażdżka może być przyjemna. Nawet przy niskich temperaturach i przy średnio sprzyjających warunkach pogodowych.

jak się ubrać na rower zimąJak się ubrać na rower zimą?

BIELIZNA! To pierwsze, o co musisz zadbać. Zachowanie odpowiedniej temperatury ciała, odprowadzenie wilgoci, a jednocześnie utrzymanie skóry w suchości zapewni ci bielizna termoaktywna. Przynajmniej twój T-shirt, a jeszcze lepiej longsleeve powinien posiadać takie funkcje!

BLUZA I KURTKA ROWEROWA NA ZIMĘ. Przyda ci się bluza ze stójką osłaniającą szyję, a na to kurtka. W zależności od pogody (bo przecież dzień zimowy nie oznacza, że nie jest słonecznie) – zadecyduj samodzielnie. Jeśli wiesz, że rytm jazdy plus pogoda sprawią, że na pewno się rozgrzejesz – na bluzę można włożyć lżejszą kurtkę. Jeśli jest mega zimno – wybierz grubszą. Fajnie jeśli kurtka oddycha, odprowadza wilgoć, jest wiatroszczelna i wodoszczelna. Męska kurtka sofshell to na miejską przejażdżkę może być naprawdę dobry wybór. Na krótkie trasy typu dom – szkoła czy dom – praca – wystarczy ci porządna zimowa kurtka z kapturem i patent z ubieraniem na cebulkę.

Przeczytaj też: „Przewodnik po kurtkach męskich – kurtki softshell”.

jak się ubrać na rower zimąSPODNIE ROWEROWE. Ich wybór w zimie determinowany jest pogodą i tym, gdzie i jak jedziesz. Jeśli czekają cię sportowe wyzwania to oczywiście powinieneś zaopatrzyć się w profesjonalne spodnie rowerowe i termoaktywne getry. Co innego, gdy nie zamierzasz brodzić w śniegu i planujesz wjazd na ścieżkę na rowerze holenderskim. Męskie kalesony i ciepłe spodnie ze ściągaczami (np. dresowe joggery) – dadzą radę.

NIEZBĘDNE DODATKI! CZAPKA, RĘKAWICZKI, ODBLASKI.

Zabezpieczenie stóp i dłoni to podstawa, bo te są narażone na odmrożenia. Potrzebne są zatem grube rękawiczki (ciepłe, ale nie krępujące swobody ruchów) i skarpety ze sztucznych tkanin lub z wełny merynosa, albo specjalne ochraniacze na buty.

Przyda ci się również czapka pod kask lub kominiarka (uwaga! musi to być model odprowadzający ciepło)! Kominiarka, albo chusta sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy na zewnątrz jest mróz. Można wówczas zasłonić twarz w celu ochrony przed wdychaniem zimnego powietrza.

Pamiętaj też o obowiązkowych odblaskach, dzięki którym będziesz widoczny dla innych uczestników ruchu!

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel