Jak przygotować się na rowerek wodny?

2019-06-25
Jak przygotować się na rowerek wodny?

Piękna pogoda, jaką póki co rozpieszcza nas to lato, to świetna okazja do tego, by wybrać się z przyjaciółmi na rower wodny! To niedrogi i wyjątkowo przyjemny sposób spędzania czasu nad wodą!

rower wodnyChoć nie ma nic skomplikowanego w uskutecznianiu tego typu wakacyjnej rozrywki, to warto wiedzieć jak się do niej odpowiednio przygotować!

Gdzie na rowerki wodne?

Nad jezioro, spokojną rzekę, zagospodarowany rekreacyjnie staw, a nawet nad ciepłe morze. To właśnie w takich miejscach jest możliwość wypożyczenia rowerków wodnych, a trudnią się tym najczęściej sezonowe wypożyczalnie wodnych sprzętów.

Warto wiedzieć, że szczególnie w miejscowościach turystycznych, popyt na tego typu usługi jest bardzo duży, dlatego rowerki warto zarezerwować sobie wcześniej lub wypożyczać je z samego rana!

Czy na rowerek wodny potrzebne są uprawnienia? Jak zachowywać się na tego typu jednostce pływającej?

Specjalne uprawnienia na rower wodny nie są potrzebne. Niektórzy zastanawiają się – czy potrzebna jest karta pływacka na rower wodny? Również nie. Jednak korzystać ze sprzętu wodnego należy bardzo odpowiedzialnie! Wypożyczalnie posiadają regulaminy, których zapisy należy konsekwentnie stosować i np. nie skakać z rowerka do wody. Na pokładzie obowiązują też kamizelki ratunkowe, w ilości odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na jednostce pływackiej. Osoby poruszające się pojazdami wodnymi przeznaczonymi do sportu i rekreacji bezwzględnie nie mogą być pod wpływem alkoholu, a także znać podstawowe znaki i sygnały żeglugowe. Nie można też stwarzać sytuacji zagrożenia dla siebie i innych np. wytwarzać fal.

Jak ubrać się na rowerek wodny?

Najważniejszy element stylizacji to oczywiście… kapok! Za jego brak można zapłacić wysoki mandat. W praktyce jest tak, że koniecznie muszą mieć go na sobie osoby, które są słabymi pływakami i dzieci. Choć pływanie bezsilnikowym rowerem, przy przestrzeganiu przepisów, jest raczej bezpieczne, to na wodzie mogą zdarzyć się różne rzeczy. Inna jednostka może stworzyć fale i przewrócić rower, może też dojść do zderzenia. Właśnie dlatego należy zachowywać wszelkie środki ostrożności.

jak się ubrać na rowerek wodnyPoza tym obowiązują oczywiście stroje kąpielowe. Bikini dla pań i spodenki kąpielowe dla mężczyzn. Aby ochronić się przed słońcem i nie dopuścić do powstania oparzeń na skórze – chłopaki powinni mieć w zanadrzu zestaw plażowy, czyli krótkie spodenki i T-shirt osłaniający plecy. Obyć nie można się też bez nakrycia głowy. Może to być hitowy w tym sezonie kapelusz panamski albo czapka z daszkiem!

Przeczytaj też: „Kapelusz Panama – twój must have na lato!”

Jeśli na rowerki wybierasz się typowo rekreacyjnie, np. po kolacji, tuż przed zachodem słońca – by go obejrzeć – możesz włożyć wygodne szorty i koszulkę polo albo zwykły T-shirt! Nie będziesz szaleć, to nie zmoczysz ubrań

spodenki kąpielowe męskie sklepO czym jeszcze należy pamiętać?

  • Choć na jeziorze się tego nie odczuwa, to w bezchmurne dni – słońce „smaży” bardzo ostro. Bezwzględnie należy stosować na skórę preparaty do opalania z wysokim filtrem!
  • Najlepiej unikać godzin, w których słońce jest najmocniejsze i na rowerki wybierać się rano lub po południu!
  • Niezbyt wygodnie pedałuje się na boso. Zabierz ze sobą trampki lub sandały, których nie będzie ci żal, gdy je zmoczysz!
  • Przydadzą ci się również okulary przeciwsłoneczne.
  • Pamiętaj o wodzie do picia, a jeśli na rowerku zamierzasz spędzić dłuższy czas – również o energetycznej przekąsce.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel