Jak odbarwić ubrania? Sposoby domowe i nie tylko

2021-07-19
Jak odbarwić ubrania? Sposoby domowe i nie tylko

Pranie ubrań, niby tak prosta i prozaiczna czynność, którą powtarza się wielokrotnie w ciągu swojego życia, a jednak potrafi czasami spłatać figla. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego. Zbierasz ciuchy, oddzielasz białe od kolorowych, wrzucasz do pralki, dodajesz detergenty, włączasz odpowiedni program prania i gotowe! Proste? Niekoniecznie, bo nie wszystkie tkaniny tak samo zachowują się w praniu. Zdarza się niestety, że pewne ubrania mogą w praniu zafarbować inne. Chcesz zatem dowiedzieć się jak odbarwić zafarbowane ubrania? Jak odbarwić ubrania domowym sposobem? Jak wybielić zżółknięte ubrania? Jak wybielić białe ubrania, które nabrały kolorów? Przeczytaj nasz poniższy poradnik, a poradzisz sobie z każdym, nawet najbardziej uciążliwym praniem!

Domowe sposoby na usunięcie odbarwień z ubrań

Niektóre ubrania mają w sobie więcej barwnika od innych i często zdarza się, że podczas pierwszego prania puszczają go i farbują inne ciuchy wrzucone razem z nimi do bębna pralki. Jak pozbyć się tego problemu? Co zrobić, gdy nasze ulubione ubrania zostaną zafarbowane? Jak odbarwić zafarbowane w praniu ubrania domowymi sposobami? Oczywiście pomocne mogą okazać się odplamiacze i odbarwiacze, ale niektóre z nich bywają bardzo silne i istnieje ryzyko zniszczenia odzieży. Na początek lepiej spróbować mniej niebezpiecznymi dla tkanin sposobami.

 1. OCET SPIRYTUSOWY
  Jeśli chcesz uniknąć zafarbowania, zamocz nowe ubrania w misce z roztworem wody z octem spirytusowym. Nalej do zwykłej plastikowej miski octu oraz letniej wody w proporcjach 1:1, wrzuć do niej kolorowe ubrania i pozostaw tak na noc. Rano odsącz odzież z nadmiernej ilości płynów i upierz w pralce w standardowych programie. Powinno to zapobiec zafarbowaniu ubrań w przyszłości.

 2. SKORUPKI JAJEK
  Tego byś się nie spodziewał, prawda? Ale to nie żart! Skorupki po jajkach przydają się do pielęgnacji ubrań! Skorupki jaj będą idealne w przypadku pielęgnacji białych ubrań. Jeśli nie chcesz, aby zafarbowały się one w praniu, czyste i świeże skorupki jajek pokrusz, włóż do woreczka wykonanego z naturalnego materiału, na przykład muślinu, a następnie włóż do pralki z białą odzieżą i włącz standardowy program prania. Skorupki uchronią Twoje białe ubrania przed złapaniem barwnika.

 3. SODA OCZYSZCZONA
  Soda oczyszczona znajduje się w każdej kuchni, to tani i popularny środek, który warto mieć w domu. Przygotuj roztwór sody oczyszczonej połączonej z wodą. Będzie do tego potrzebna spora ilość sody, nawet kilka saszetek. Wsyp specyfik do ciepłej wody i dobrze wymieszaj. Tak przygotowana mieszanka potrafi całkowicie wyprać zafarbowaną odzież. Z pewnością pomoże to także pozbyć się plam. Umieść ciuchy w roztworze i pozostaw na kilkanaście godzin. Następnie wystarczy rzeczy zwyczajnie wyprać w pralce, zobaczysz, że wyjmiesz je z pralki, nie znajdziesz żadnych skaz na ubraniach.

 4. LIŚĆ LAUROWY
  Na pewno masz w domu paczuszkę liści laurowych, ale nie do końca znasz ich właściwości. Poza tym, że mają one piękny aromat i nadają potrawom smaczny zapach, to mogą także pomóc w odbarwieniu zafarbowanych ubrań. Umieść kilka liści w wodzie i zagotuj, następnie zamocz w nich zabrudzone ubrania i pozostaw je do wystygnięcia wody. Później ponownie upierz ubrania w pralce.

Jak wybielić zżółkłe ubrania? Zapobieganie odbarwieniom na ubraniach

Teraz, gdy już wiesz jak usunąć odbarwienia na ubraniach, warto zastanowić się nad tymi ciuchami, które często ulegają zżółknięciu. Jakie ubrania są najbardziej podatne nie na odbarwianie, a na żółknięcie? Oczywiście białe koszule. Zarówno koszule damskie, jak i koszule męskie mogą ulec zżółknięciu, gdy często je nosisz i nie poddajesz odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Warto znać różne metod wybielające ubrania i mieć w domu na przykład specjalne chusteczki, które dodane do prania zapobiegną nieco żółknięciu materiałów. Jednak to nie jedyna taka metoda, która działa. Jak wybielić ubrania domowym sposobem? Szczegółowe odpowiedzi na to pytanie znajdziesz w innych naszych poradnikach. Przeczytaj koniecznie o tym jak wybielić białe zżółknięte koszule oraz jak usunąć z ubrań żółte plamy z potu.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel