Jak wybielić białe koszule - kilka praktycznych trików

2021-04-23
Jak wybielić białe koszule - kilka praktycznych trików

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego białe koszule i T-shirty po jakimś czasie żółkną? Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiegać? A jeśli już tak się stanie, jak przywrócić biel ubraniom? Czym wybielać ubrania, aby długo zachowały swoją świeżość i zawsze były śnieżnobiałe i gotowe do założenia? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych trików, które pomogą Ci utrzymać ulubione białe koszule i koszulki w idealnej kondycji.

Dlaczego białe koszule żółkną?

Jest kilka zasadniczych powodów, dlaczego biała odzież po pewnym czasie traci swoją czystą, świeżą biel i niestety żółknie. Z pewnymi tkaninami stanie się to szybciej, z innymi nieco wolniej. Najbardziej podatne są z pewnością białe koszule, zarówno koszule męskie, jak i koszule damskie. Dzieje się tak, ponieważ są one wykonane z bardzo delikatnych i podatnych na łapanie wszelkich zabrudzeń z otoczenia materiałów. Żółknięcie białych tkanin spowodowane jest wilgocią panującą w powietrzu oraz ich stycznością bezpośrednio z ciałem, a co za tym idzie z potem. Cząsteczki potu, które dostają się wewnątrz tkaniny podczas długotrwałego noszenia białej koszuli powodują, że staje się ona coraz bardziej zażółcona. Zapewne zauważyłeś, że jako pierwsze w koszuli czy białym T-shircie żółkną miejsca pod pachami oraz przy szyi, w okolicach kołnierzyka, czy ściągacza od dekoltu. To właśnie w tych miejscach wytwarzane są największe ilości łoju i potu, który szybciej wsiąka w materiał.

Ponadto powodem żółknięcia ubrań może być także nieprawidłowy sposób ich przechowywania oraz nieodpowiednia i niedokładna pielęgnacja. Jakie to czynniki potrafią negatywnie wpływać na śnieżnobiałe tkaniny i jak się przed nimi uchronić? Oto kilka rad:

  1. Pierz białe ubrania zaraz po zdjęciu ich z siebie. Nie przechowuj niewypranych białych koszul i T-shirtów, im dłużej będą leżeć niewyprane, tym szybciej będą żółknąć.

  2. Białe koszule, spodnie, sukienki, spódniczki oraz bieliznę pierz zawsze tylko z innymi białymi ubraniami, nie mieszaj kolorów z bielą

  3. Białe ubrania pierz tylko i wyłącznie w detergentach do tego przeznaczonych. Nigdy nie lekceważ tej zasady i nie pozwalaj sobie na ustępstwa, bo możesz zwyczajnie zniszczyć swoje ulubione białe rzeczy.

  4. Biel pierz w niskich temperaturach, wysokie zdecydowanie jej nie służą. Zawsze trzymaj się oznaczonej przez producenta temperatury prania, w niektórych przypadkach warto nawet prać w niższej temperaturze niż zalecana. Najczęściej białe ubrania pierze się w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza.

  5. Nie susz białych koszul w pełnym słońcu! Bardzo intensywna ekspozycja na promienie słoneczne może zaszkodzić delikatnym białym tkaninom.

  6. Przechowuj białe ubrania w szafie w dodatkowej foliowej ochronie. Możesz skorzystać ze specjalnych pokrowców do przechowywania odzieży lub po prostu włożyć swoje ulubione białe koszulki i koszule do woreczków foliowych, które trochę je ochronią od działania czynników zewnętrznych.

Jak przywrócić biel białym ubraniom?

Czy są jakieś domowe sposoby na to, aby przywrócić biel białym ubraniom? Jak wybielić białą bluzkę i przedłużyć jej żywotność? Jeśli nie chcesz używać chemicznych detergentów, w tym wybielacza, warto zapoznać się z domowymi i przede wszystkim ekologicznymi sposobami na wybielenia pożółkłych ubrań. Sposobów tego typu jest kilka, oto najprostsze i najbardziej skuteczne:

HIT nr 1 – UŻYJ SODY OCZYSZCZONEJ
Soda oczyszczona jest świetnych naturalnym wybielaczem, nie posypuj nią jednak ubrań bezpośrednio, bo możesz uszkodzić ich włókna. Przygotuj roztwór z jednej szklanki zimnej przegotowanej wcześniej i wystudzonej wody oraz jednej płaskiej łyżki sody oczyszczonej. Wrzuć białe ubrania do bębna pralki i przed jej uruchomieniem polej ubrania powstałą mieszanką. Następnie włącz pranie.

HIT nr 2 – UŻYJ SOKU Z CYTRYNY I OCTU WINNEGO
Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania poza tym, że zostaną wybielone, zyskały także piękny cytrynowy zapach, użyj do wybielania soku z cytryny zmieszanego z odrobiną octu winnego. Wyciśnij sporą ilość soku z cytryny, tak aby uzyskać około pół szklanki soku, drugą połowę zalej octem, w tak powstałym roztworze zamocz białą koszulę na kilka minut, a następnie wypierz w pralce lub ręcznie w niewielkiej temperaturze.

HIT nr 3 – UŻYJ PROSZKU DO PIECZENIA
Masz nieco więcej czasu zanim wrzucisz ubrania do pralki? Na kilka godzin pozostaw białe ubrania w misce z letnią wodą i kilkoma gramami proszku do prania (około pół opakowania). Dobrze wymieszaj proszek, aby powstała jednolita ciecz. Po paru godzinach wypierz ubrania.

HIT nr 4 – UŻYJ ZSIADŁEGO MLEKA
Jeśli masz w domu zsiadłe mleko, może ono także okazać się bardzo pomocne w wybielaniu ubrań. Zamocz białą bieliznę w misce pełnej zsiadłego mleka, pozostaw tak na całą noc, a rano po prostu podłącz pranie.

HIT nr 5 – UŻYJ WRZĄTKU I PLASTERKÓW CYRTYNY
Jest jeszcze jedna metoda na wybielanie ubrań za pomocą cytryny, może nieco bardziej skomplikowany niż poprzedni, ale równie skuteczny. Zagotuj w garnku sporą ilość wody, a następnie wrzuć do niej plastry z około 4-5 cytryn. Gotuj przez chwilę, aż cytryna puści sok. Przej wodę z cytryną do miski, a następnie zamocz w niej białe ubrania. Mocz tak długo, aż mikstura całkowicie wystygnie. Następnie wypierz ubrania w pralce.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel