Jak nauczyć dziecko ubierać się samodzielnie?

2018-11-12
Jak nauczyć dziecko ubierać się samodzielnie?

Ćwiczy ono koordynację ruchową, świadomość przestrzenną i wytrzymałość poszczególnych mięśni. Ponadto umiejętność samodzielnego ubierania się bardzo wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka!

Dziecko nie chce się ubierać? Kiedy trzeba nauczyć dziecko ubierać się samodzielnie?

Dziecko raczej nie ubierze się na raz od stóp do głów. Umiejętności samodzielnego zakładania poszczególnych elementów garderoby mają różne stopnie trudności, a więc „przychodzą” w różnych okresach życia szkraba.

3 – latek najczęściej potrafi zdejmować z siebie wszystkie ubrania i ubierać samodzielnie te, które nie wymagają wywijania na drugą stronę, nie są obcisłe, nie mają skomplikowanych zapięć, guzików czy sznurowadeł w przypadku butów.

Między 3 a 4 rokiem życia maluch doskonali umiejętności samoobsługowe i nierzadko potrafi zdjąć spodnie bez jednoczesnego ściągania majtek, zakładać dziecięce ubrania i buty nie myląc ich stron, zapinać odzież na rzepy, guziczki, suwaki, a także ubierać rajstopy, skarpetki i rękawiczki. W kolejnych latach czynności te są trenowane, usprawnione i dziecko nie tylko ubiera się bez problemu, ale nawet dobiera odzież do pogody panującej na zewnątrz.

Jak nauczyć dziecko ubierać się samodzielnie?

Zachęcać, ale nie zmuszać. Pomimo tego, że „istnieją” jakieś ramy, to jednak warto pamiętać, że każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie i pewne czynności przychodzą mu łatwiej, a na inne potrzebuje więcej czasu. W końcu ubieranie to nie bułka z masłem! Wymaga współpracy obu stron ciała, napinania i rozluźniania mięśni grzbietu, ramion, nóg i dłoni, celowych, precyzyjnych i skoordynowanych ruchów… to naprawdę trudne zadanie!

longsleeve chłopięcy
Luźny i elastyczny longsleeve świetnie sprawdzi się przy nauce samodzielnego ubierania! Denley Kids

Aby wesprzeć dziecko w nauce ubierania warto na początek stawiać na luźne, łatwe do zakładania ubrania bez dodatkowych zapięć, które mogą być demotywujące.

Trzeba też świecić przykładem, opowiadać, wyjaśniać i nie wykazywać przy tym zniecierpliwienia. Maluch powinien mieć możliwość wyboru, dlatego niech sam zdecyduje czy chce ubrać spodnie sportowe czy np. dziecięce jeansy?

Warto też zadbać  zaplecze czasowe, szczególnie jeśli dziecko ubiera się przed wyjściem do przedszkola. Pośpiech i stres nie sprzyjają przyjemnej nauce.

Świetną metodą na doskonalenie umiejętności ubierania się są ćwiczenia przed lustrem. Za każdy, choćby najmniejszy sukces, czy nawet za same podjęte próby zakładania ubrań – należy dziecko chwalić, chwalić, chwalić!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel