Garnitur - szelki i pasek jednocześnie? Jak nosić szelki do spodni z garnituru?

2021-10-11
Garnitur - szelki i pasek jednocześnie? Jak nosić szelki do spodni z garnituru?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy szelki i pasek do spodni garniturowych nosi się jednocześnie, czy zamiennie? Dręczyły Cię pytania, czy do szelek zakłada się pasek? I szelki męskie jak nosić, aby wyglądać dobrze? Wielu mężczyzn ma podobny dylemat, a odpowiedź jest tylko jedna – musisz wybrać, albo szelki, albo pasek, nigdy razem. Warto wziąć sobie tę zasadę głęboko do serca i stosować ją zarówno w eleganckich stylizacjach, jak i w tych casualowych na co dzień. Założenie obu tych dodatków jednocześnie jest jednym z największych faux pas w modzie męskiej. Zapamiętaj więc, że pasek i szelki razem to złe rozwiązanie. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Zapraszamy do lektury.

Czy zakładając szelki, musisz założyć także pasek?

Szelki to wyjątkowy dodatek do męskiego stroju, który sprawdza się głównie w stylizacjach formalnych i podobnych tego typu. Można je jednak nosić nie tylko z eleganckimi spodniami takimi od garnituru, czy chinosami, ale także na przykład do klasycznych jeansów, trendy rurek, a nawet ekstrawaganckich joggerów. Dawniej szelki były bardziej popularne niż paski, noszono je na co dzień, były podstawą męskiej garderoby. Obecnie od kilku dekad to głównie paski służą mężczyznom do podtrzymywania spodni, a przy tym są także doskonałą ozdobą. Coraz częściej jednak i chętniej mężczyźni wracają do szelek, szczególnie w eleganckich stylówkach na przykład ślubnych, czy takich na formalne przyjęcia.

Do jakich stylizacji pasują szelki, a kiedy lepiej postawić na pasek?

No właśnie, do jakich stylizacji najlepiej będą pasować szelki? Na pewno do garnituru lub połączenia koszuli, chinosów i marynarki. Zdecydowanie są one jedynym rozwiązaniem przy spodniach bez szlufek, gdzie nie ma możliwości założyć paska. Niektóre spodnie garniturowe celowo są tak wykonane, żeby paski zastąpić do nich szelkami. Takie zabiegi wydają się być vintage, ale nie musi tak być, wszystko zależy od doboru marynarki oraz tego czy i jaki zakładasz krawat. Biała koszula, krawat i szelki do spodni chinosów to najbardziej klasyczne połączenie. Zatem warto zakładać szelki do stylizacji wyjściowych, eleganckich i formalnych.

A jakie stylówki najlepiej pozostawić z klasycznym paskiem? Zapewne te, które osadzone są w sportowej konwencji. Na pewno nie warto zakładać szelek, jeśli w stylizacji będzie bluza lub buty sneakersy. Takie połączenia mogą wyglądać komicznie. Należy pamiętać, że nie warto mieszać stylów. Szelki mimo wszystko zarezerwowane są dla stylówek na wyższym poziomie, nie założyłbyś ich przecież do spodni sportowych lub dresów. Jak było wspomniane powyżej szelki możemy nosić do jeansów, najlepiej do takich o prostym kroju i bez zbędnych udziwnień, typu przetarcia, czy dziury. W stylizacji z szelkami do jeansów warto sięgnąć także po marynarki męskie, aby nadać stylizacji większej powagi i formalności. Wszystko zależy także od tego, jakie szelki wybierzesz. Na rynku znaleźć ich można mnóstwo, od tych bardzo eleganckich, po takie w stylu casualowym.

Jak nosić pasek i szelki do garnituru?

Gdy zakładasz pasek do eleganckiego garnituru warto dobrze się zastanowić jaki dodatek dobrać. Pasek powinien być skórzany, z niezbyt dużą i zwracającą uwagę szlufką. Ciekawie wygląda, jeśli buty i skórzany pasek są w tym samym odcieniu, ale nie zawsze musi tak być. Możesz postawić na przykład na buty w kolorze ciemnobrązowym do paska w kolorze camelowym.

Jeśli natomiast zakładasz szelki do garnituru możesz wybrać takie w kontrastowym do koszuli kolorze lub takie, które będą kolorystycznie pasować do spodni lub do marynarki. Szelki można podzielić nie tylko ze względu na kolor, ale też na tkaninę z jakiej zostały wykonane, czy na to jakie mają wzory. Mogą one być bowiem całkiem gładkie i jednokolorowe lub wręcz na odwrót mieć wielokolorowy print.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel