Drink po męsku: TOM COLLINS

2016-09-21
Drink po męsku: TOM COLLINS

Tom Collins to kolejny drink, w którym lubują się mężczyźni. I kolejny, którego okoliczności powstania są zagmatwane i nie do końca potwierdzone.

Jedna wersja mówi o tym, że cocktail był serwowany w londyńskim „Limmer’s Old House” pod koniec XIX wieku. Mieszankę ginu, soku cytrynowego, cukru i wody sodowej w wysokich szklankach podawał niejaki John Collins, a zachwyceni goście nazwali ten orzeźwiający napój w longu imieniem jego pomysłodawcy i ulubieńca, który dwoił się i troił by sprostać licznym zamówieniom klientów. Receptura Johna Collinsa zawierała w sobie holenderski gin, jednak Anglicy prosili często o wymianę tego składnika na ich ulubiony, mocny i słodkawy Old Tom Gin. W ten oto naturalny sposób powstał Tom Collins.

Collection of ice cubes with water splash, isolated on white backgroundInne zdanie mają na ten temat Amerykanie. Historyk David Wondrich twierdził, że oryginalna receptura powstała w 1850 roku w Nowym Jorku i zawierała w sobie likier maraschino.

Przez całe lata trwało zamieszanie wokół tego w jakich okolicznościach narodził się ten ponadczasowy drink i wiele osób, publicystów i innych chciało udowodnić swoją rację. Niestety nigdy nie zostało to do końca wyjaśnione.

A czym charakteryzuje się ten kultowy cocktail na bazie ginu, będący kością niezgody pomiędzy narodami?

Jego najistotniejsze cechy to takie, że jest prosty w wykonaniu, mocno schłodzony i dzięki kompozycji składników – wyjątkowo orzeźwiający! Jego dodatkowe walory – podany w smukłej szklance oraz słaba moc to atuty, które warto wykorzystywać w upalne dni, ale także podczas mocno rozgrzewających imprez czy emocjonujących wydarzeń. Chłodzi i nie uderza zbyt mocno.

Tomek, swoją prostotą, smakiem i funkcją przekonał do siebie świat barmański i wielbicieli kolorowych mieszanek. Stał się tak popularny, że powstało na jego temat wiele wariacji i jego rodzina bardzo się powiększyła. Mamy Sandy, Jacka, Pedro, Pierra, Ivana i innych Collinsów. Przepis na wersję klasyczną zostawiam Wam poniżej. Udanego weekendu!

Receptura:

  • 40 ml Old Tom Gin
  • 20 ml soku z cytryny
  • 10 ml syropu cukrowego*
  • Woda gazowana – Top up

Jak przyrządzić:

Do szklanki typu Collins (wąskiej i wysokiej) wrzucamy kostki lodu. Wlewamy wstrząśnięte w shakerze składniki: gin, świeżo wyciśnięty sok z cytryny i syrop cukrowy. Uzupełniamy szklankę wodą gazowaną i delikatnie mieszamy. Dekorujemy drinka plastrem cytryny, pomarańczy lub czereśnią koktajlową.

*Syrop cukrowy można zakupić, ale i przygotować we własnym zakresie. Do filiżanki podgrzanej wody wystarczy dodać szklankę cukru i mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Ostudzić, przechowywać w lodówce.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel