Drink po męsku: MOJITO

2016-09-21
Drink po męsku: MOJITO

Uważa się, że pierwowzorem Mojito był trunek popijany przez 16-wiecznego korsarza. Był on wówczas najsłynniejszym żeglarzem, a jego imieniem nazwano nawet cieśninę położoną między Ameryką Południową a Antarktydą. Mowa o Cieśninie Drake’a i o kapitanie Franciskie Drake’u, który jako drugi, po Magellanie, opłynął świat.

a67f98e2-0cdd-4a8f-ac9d-4cccb603dd51Drake pociągał przemycaną z Indii tafię – alkohol produkowany z trzciny cukrowej, z dodatkiem mięty i soku z cytryny. Początkowo podawano go chorym na szkorbut  i dyzenterię, a dopiero potem zaczęto raczyć się trunkiem dla przyjemności. Na cześć kapitana nazwano tę specjalną miksturę  El Draque i w ten sposób ognisty smok dotarł do Havany i w ostatecznym rozrachunku nad nią zapanował.

Popularność tego taniego trunku wśród piratów sprawiła, że w rejonie Morza Karaibskiego rozpoczęto masową produkcję destylowanego rumu, który podobno uzyskano w swej najlepszej postaci po raz pierwszy na Barbadosie. Kuba jednak nie pozostawała w tyle.

Od tej pory rum stał się jednym z najważniejszych dóbr handlowych obu Ameryk, narodziło się też Mojito, które jest dziś jednym z najpopularniejszych drinków świata!

Największą popularność Mojito osiągnęło na Kubie, gdzie produkowany jest jeden z najlepszych rumów. Na międzynarodową sławę drinka z pewnością wpływ mieli goście jednego z najsłynniejszych hawańskich barów, w którym serwowano cocktail – „La Bodeguita del Medio”. Spotykali się tam artyści, studenci, muzycy. Ten orzeźwiający cocktail o słodko-kwaśno-miętowym smaku ceniła sobie Bridget Bardot i Ernest Hemingway i to między innymi dzięki nim – sława Mojito rozprzestrzeniła się na cały świat!

Receptura:

  • Limonka
  • 2 łyżeczki rafinowanego cukru trzcinowego / 20 ml syropu cukrowego
  • 6-8 listków mięty
  • 60 ml białego rumu
  • Kruszony lód
  • Woda sodowa lub gazowana

Jak przyrządzić:

Limonkę kroimy na 8 części. 4-5 z nich wrzucamy do wysokiej i schłodzonej szklanki z grubego szkła. Dodajemy liście mięty i ugniatamy wszystko muddlerem, aż mięta uwolni swój aromat. Dosypujemy 2 łyżeczki cukru lub dolewamy syrop cukrowy. Szklankę uzupełniamy do 3/4 kruszonym lodem i wlewamy rum. Dopełniamy strzałem wody sodowej lub gazowanej. Mieszamy długą łyżeczką lub mieszadełkiem.

Drinka dekorujemy gałązką mięty i cząstką limonki. Pijemy przez słomkę.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel