Czapka z daszkiem. Praktyczny gadżet, który doda charakteru twojej stylizacji!

2019-06-03
Czapka z daszkiem. Praktyczny gadżet, który doda charakteru twojej stylizacji!

Czapka z daszkiem? O czym my tu mówimy, prawda? Z pewnością nosisz ją od zarania dziejów, a przynajmniej od czasów, kiedy twoja mama chciała ochronić twoją głowę przed słońcem, gdy z równymi sobie 5-latkami grałeś w kapsle na podwórku!

Co racja to racja. Bo czapka z daszkiem spełnia tę podstawową funkcję, że nie tylko głowę, ale i oczy – trzyma z dala od tego mniej korzystnego działania słońca! Ale skoro już tak się w historię zagłębiamy, to zacznijmy od samego początku!

Skąd wzięła się czapka z daszkiem?

czapka z daszkiem
Czapka z daszkiem z upozorowanymi śladami noszenia to hit tego lata! Podobnie jak destroyed jeans! Denley.pl

Swoje korzenie czapka z daszkiem ma na XIX-wiecznym Brooklynie w Nowym Jorku. Tam, amatorska drużyna baseballowa The Brooklyn Excelsiors, w 1860 roku zaczęła nosić czapki z daszkiem. W związku z tym, że był to jednocześnie pierwszy team w Ameryce, który zaczął podróżować na dalekie odległości, w celu konkurowania z innymi klubami (słynna trasa po USA) – kult nowojorskiej czapeczki z daszkiem rozprzestrzeniał się na inne Stany. Wówczas, szczyt popularności czapki z daszkiem (w tzw. stylu Brooklińskim) przypadł na rok 1900 i dominował aż do lat 40-tych XX wieku. Czapki miały odpowiednie barwy klubowe, a także logotypy charakterystyczne dla drużyn.

Dziś trudno wyobrazić sobie modę bez ponadczasowej bejsbolówki – symbolu amerykańskiej kultury, której design przez te wszystkie lata ewoluował.

Od ekwipunku sportowca, poprzez militaria, aż do popkultury! Powszechnie dostępna czapeczka chroni głowę, świetnie sprawdza się latem, ale jest też kapitalnym dodatkiem do stylizacji, tak męskich, jak i damskich oraz dziecięcych. Nic dziwnego, że streetwear ją kocha! Materiałowe, płócienne, dżinsowe, poliestrowe, skórzane, zamszowe! Czapki z daszkiem mają dziś niezliczoną ilość odsłon i doskonale nadają się do łączenia osobistego stylu z amerykańskim klasykiem.

Czapka z daszkiem, jako dodatek do stylizacji! 

czapka z daszkiem, full cap
Full Cap – model czapki z daszkiem spopularyzowany przez raperów, w latach 90-tych. Denley.pl

Czapki z daszkiem są alternatywą dla okularów przeciwsłonecznych wtedy, gdy świeci słońce. Świetnie nadają się do uprawnia różnego rodzaju sportów, ale dzięki temu, że modele mają różnorodny design – sprawdzają się też w modzie codziennej – miejskiej i casualowej.

Można by powiedzieć, że istnieje tyle stylów i rodzajów czapek, że każdy jest w stanie znaleźć i dopasować idealny model dla siebie. Od kierowcy ciężarówki po trendsettera.

Przeczytaj też „Bejsbolówka, full cap, snapback… Czym różnią się najmodniejsze czapki z daszkiem?”.

Czapka z daszkiem to najbardziej wszechstronny dodatek modowy jaki kiedykolwiek powstał, dodający charakteru i wpisujący się w osobisty styl.

Jak nosić czapki z daszkiem? Przydatne tipy!

  • Najważniejsza zasada jest taka, by znaleźć model idealnie dla siebie dopasowany. W takiej czapce musisz czuć się komfortowo! Nie powinna ci ona spadać, gdy schylisz głowę, ani też być zbyt ciasna. Nie może zostawiać czerwonych śladów na czole po tym, gdy ją zdejmiesz. Daszek nie powinien przeszkadzać ci w tym, co akurat robisz.
  • Mniej znaczy więcej, dlatego czasem warto postawić na model minimalistyczny, jednokolorowy. Dobieraj czapki tak, by nie zepsuć efektu stylizacji, za to ją podkreślić!
  • Na słońce najlepsza jest czapka z oddychającej tkaniny np. bawełniana. I odwrotnie. Na zimno – sprawdzi się choćby model z zamszu.
  • Nie przesadzaj i nie łącz kurtki skórzanej ze skórzaną czapeczką.
  • Swoje czapki utrzymuj w czystości. Nie ma nic gorszego niż brudna czapka!

Przeczytaj także: „Jak dbać o czapkę z daszkiem?”

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel