Jak dbać o czapkę z daszkiem?

2017-07-25
Jak dbać o czapkę z daszkiem?

Niezależnie od tego czy na głowie wolisz nosić klasyczną bejsbolówkę, full cap lub snapback z płaskim daszkiem czy trucker hat to przychodzi ten moment, gdy czapkę z daszkiem trzeba po prostu wyczyścić. Ale jak to zrobić, by Twoje ulubione nakrycie głowy nie wyblakło, nie zmieniło kształtu albo się nie odbarwiło?

Przede wszystkim zwracaj uwagę na metkę wewnątrz czapki, Symbole na metkach ubraniowych zawierają najważniejsze informacje od producenta, odnośnie czyszczenia i maksymalnych temperatur prania. Warto jednak pamiętać, że każde regularne pranie, powoli sprawia, że kolory czapki nieco się spierają, grozi to też lekkim odkształceniem.

Jeżeli bardzo lubisz swoje czapki z daszkiem i jesteś do nich przywiązany – potraktuj je delikatniej, a zarazem w sposób bezpieczny. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się nimi znacznie dłużej.

Jak dbać o czapkę z daszkiem?

  • Unikaj jej bliskich kontaktów z pralką. No chyba, że robisz pranie w zimnej wodzie, w krótkim cyklu i czapka nie będzie miała kontaktu z innymi rzeczami, które mogą ją zafarbować lub uszkodzić w inny sposób.
  • A jeszcze bardziej unikaj suszarki bębnowej. Panujące tam temperatury to niemal gwarant tego, że Twoja czapka nie wyjdzie bez szwanku, no chyba, że nie przeszkadza Ci, że prosty daszek full capa nagle stanie się pogięty.
  • Do prania nie używaj środków, które zawierają w sobie wybielacz. Dzięki temu nie powstaną odbarwienia i kolor nie wyblaknie.
  • Czapkę z daszkiem – pierz ręcznie. Do miski nalej letniej wody, użyj środka, który nie jest agresywny – ani dla Twoich rąk, ani dla Twojej czapeczki. Jeśli jakieś miejsce na na Twojej bejsbolówce jest wyjątkowo brudne – użyj miejscowo środka, dzięki któremu pozbędziesz się plamy. Możesz poszorować nim czapkę przy użyciu szczoteczki do zębów (oczywiście nie swojej własnej, tylko przeznaczonej do zadań specjalnych). Może to być specjalny specyfik, albo np. płyn do naczyń.
  • Potem zostaw czapkę w wodzie na kilka godzin – niech się wymoczy w wodzie z mydłem. Co jakiś czas sprawdzaj, czy plamy znikają. Jeśli nie – powtórz zabieg ze szczoteczką, ale uważaj na szycia. W tych miejscach – nie traktuj czapki zbyt brutalnie.
  • Po kilku godzinach wypłucz czapkę w ciepłej wodzie, ręcznikiem pozbądź się nadmiaru wilgoci i pozostaw ją do wyschnięcia (nie na słońcu!), w jej normalnej formie. Nie wieszaj – po prostu połóż ją na ręczniku. Aby jednak zachować kształt czapki w jak najlepszej kondycji – odwróć np. wazon do góry dnem lub użyj innego gadżetu, dzięki którym czapka będzie suszyć się niczym na głowie.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel