Bejsbolówka, Full Cap, Snapback... czym różnią się najmodniejsze czapki z daszkiem?

2016-09-22
Bejsbolówka, Full Cap, Snapback... czym różnią się najmodniejsze czapki z daszkiem?

Jako pierwsi, czapeczki zaczęli nosić członkowie amatorskiej drużyny z Nowego Jorku – The Brooklyn Excelsiors w celu ochrony oczu przed słońcem, ale ich „Brooklyn style” szybko opanował cały świat.

Czapka z daszkiem, której wygląd ewoluował – podbiła serca nie tylko zawodników różnych dyscyplin sportowych, kibiców identyfikujących się z daną drużyną, ale też stała się elementem wielu uniformów, symbolem streetwearu i praktycznym nakryciem głowy, które docenia dosłownie każdy. Zarówno emerytka spacerująca po bałtyckiej plaży, wędkarz, koleś na deskorolce jak i gwiazdor kina czy muzyki kryjący się przed fleszami paparazzich.

Tak jak kiedyś modele wyróżniano specjalnym kolorem, nadrukiem czy emblematami, tak i dziś damskie i męskie czapeczki różnią się konstrukcją oraz kreatywnymi, modnymi motywami.

Najbardziej charakterystyczne modele czapeczek z daszkiem:

  • Bejsbolówka – wykonana z miękkiej bawełny, z twardym, zaokrąglonym daszkiem często celowo „łamanym”, z regulacją rozmiaru z tyłu głowy. Jej współczesny wzór powstał w 1954 roku. Początkowo czapka bejsbolowa charakteryzowała się tym, że na przodzie znajdowało się logo drużyny. Dziś można tam znaleźć dosłownie wszystko, co tylko człowiek zdoła wymyślić i zakomunikować na kawałku materiału.
  • shutterstock_202358977
    Jay-Z, Brooklyn, NY

    Full cap„pełna” czapeczka z płaskim daszkiem i bez regulacji rozmiaru. Mówi się, że moda na płaski daszek została zapoczątkowana przez amerykańskich dilerów, którzy przyjęli go sobie jako znak rozpoznawczy. W latach 90-tych model ten spopularyzowali raperzy. Do dziś czapeczki full cap chętnie noszone są przez gwiazdy hip-hopu.

  • Snapbackczapka z płaskim daszkiem podobna do full capu, z taką różnicą, że posiada ona regulację i wycięcie nad karkiem. Snapbacki są wygodne dla osób z długimi włosami. Noszą je również zawodnicy amerykańskiej ligi baseballowej. Full capy i snapbacki często mają na daszku naklejki odblaskowe lub hologramowe.
  • Trucker Hat – spotykana też jako „gimmie hat”. Czapka ta była pierwotnie „reklamówką” rozdawaną na imprezach charytatywnych czy promocyjnych. Wykonana z sześciu trójkątnych klinów z siatki lub materiału przeciętego siateczką i z pianki z przodu, dzięki której czapka jest sztywna i wysoka. Ma regulację z tyłu i  guzik na czubku.

Współcześnie, czapki z daszkiem to coś więcej niż tylko praktyczne akcesorium dla mężczyzn i kobiet. Są dodatkiem do stylizacji sportowych, ale też tych odbiegających od sportowego stylu, gdzie łączy się klasykę i nowoczesność, prostotę i ekstrawagancję.

Podobnie jak kultowy t-shirt z charakterystycznym printem, modne czapeczki z daszkiem są pewnym przekaźnikiem informacji. Manifestem i sposobem na wyrażanie siebie, swojej odrębności, poglądów albo przynależności, wyróżnikiem mody streetwearowej.

 

[adrotate banner=”46″]

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel