Zioniesz ogniem? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

2017-08-22
Zioniesz ogniem? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Podobno boryka się z nim aż 80% ludzkości. Oczywiście występuje w różnych okresach i zależy od różnych czynników. Nieświeży oddech – niektórym naprawdę może uprzykrzyć życie i być przyczyną wielu klap towarzyskich oraz kłopotów z nawiązywaniem bliskich relacji. Borykasz się z nim? To nie jest koniec świata! Weź się na sposób i pozbądź się problemu!

Nieświeży oddech u mężczyzny – jak sobie z nim poradzić?

Przede wszystkim – znajdź przyczynę tej sytuacji! Wśród najczęstszych i najbardziej prawdopodobnych przyczyn przykrego zapachu z ust u młodych ludzi – jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej i jej następstwa, jak np. próchnica zębów. Zastanów się czy odpowiednio często i we właściwy sposób dbasz o zęby i język. Nie używanie nitki dentystycznej, skrobaczki do języka, płynów bakteriobójczych i powierzchowne mycie, a także unikanie regularnych wizyt u stomatologa – może być czynnikiem powodującym nieświeży oddech.

Kolejną przyczyną halitozy może być dieta. Nie chcę tu pisać, że nieodpowiednia, bo gdy najesz się czosnku czy cebuli – to dla Twojego organizmu to jest ok. Niestety ma to też swoje efekty uboczne (nieświeży oddech i pot o specyficznym zapachu). Podobnie jak palenie papierosów – i te już w żadnym wypadku nie niosą ze sobą nic dobrego. Wracając jeszcze na chwilę do diety – za nieświeży oddech odpowiedzialna jest też ta – uboga w węglowodany i nieuzupełnianie płynów. Z problemem można również zmagać się w następstwie chorób dziąseł, przyzębia, gardła, oskrzeli, cukrzycy i innych i wówczas trzeba to konsultować z lekarzem.

Gdy już dowiesz się, skąd bierze się u Ciebie problem – po prostu zacznij mu przeciwdziałać! W najwyższym stopniu dbaj o higienę jamy ustnej,  skonsultuj się z dentystą – niech sprawdzi stan Twoich dziąseł i zębów i w razie potrzeby – przeprowadzi odpowiednie leczenie. Stomatolog może też pomóc Ci w nauce prawidłowego dbania o jamę ustną. Na to nigdy nie jest za późno!

Zmień nawyki! Nie pal fajek, unikaj alkoholu. Jeśli zajadasz się czosnkiem czy szczypiorkiem – nie przesadzaj z ilością i nie rób tego na co dzień – szczególnie, jeśli kolejnego dnia będziesz spotykać się ludźmi. Możesz też po zjedzeniu czosnku przegryźć jabłko, wypić zieloną herbatę lub porzuć natkę pietruszki, które neutralizują przykry zapach. Unikaj słodyczy (ze względu na zawartość cukru), mięsa i innych potraw wywołujących kwaśny odczyn w jamie ustnej. Dbaj o zdrową dietę i odpowiednie nawodnienie. Skonsultuj też swój problem ze specjalistą, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel