Trend na utility! Co zmieniło się od poprzedniego sezonu?

2019-04-25
Trend na utility! Co zmieniło się od poprzedniego sezonu?

Odzież robocza, którą można nazwać też użytkową – już od dłuższego czasu stanowi swoistą bazę w garderobie praktycznych mężczyzn. 

Choć historia noszenia tych ubrań sięga okresu II Wojny Światowej (przeczytaj więcej w tekście: „Ubrania dla mężczyzny praktycznego, czyli utility clothing!”) to dopiero w ostatnich latach możemy powiedzieć, że oficjalnie mają one swoje miejsce w modowych trendach. Użytkowość z czasów wojny musi kojarzyć się z wojskowymi uniformami! Dlatego dziś utility to połączenie funkcjonalności z cywilnym ujęciem militaryzmu.

kurtka m 65
Męska kurtka przejściowa, inspirowana kultowym modelem M-65. Denley.pl

Trend utility! Co się zmieniło?

Sam trend utility, ceniony przede wszystkim przez amatorów mody streetwear’owej – z roku na rok, z pełną celowością, przybiera na swojej funkcjonalnej sile. Ubrania o utylitarnym ujęciu, kreowanym przez tradycje i projektantów, sprawdzają się w różnych okolicznościach. I pewnie spełniłyby też swoje zadanie w warunkach ekstremalnych, gdyby zaszła taka potrzeba. Kurtki bomberki, nadruki kamuflażowe, praktyczne tkaniny stosowane w designie, w nowoczesnej interpretacji… One wszystkie są dowodem na to, że projekty dedykowane stylowi miejskiemu mogą stanowić pancerz w razie… apokalipsy?

Jak nosić ciuchy w stylu utility?

  • Jeśli liczysz na jego delikatne ujęcie – w swoich modowych wyborach zacznij od stawiania na konkretną paletę kolorystyczną. Chodzi o ziemistą paletę barw, kolor khaki, nadruki camo.
  • Wpisując się w nurt z tzw. grubej rury – możesz od razu przejść na wyższy level! I ubierać się w klimacie war core, inspirowanym… barykadowaniem, uzbrojeniem, tarczą. To co potrzebne ci będzie najbardziej – to spodnie z kieszeniami cargo. Smaczek jest taki, że można wyjść z portek slim-fit i przerzucić się na modele szersze, które wyróżniać się mają licznymi, dużymi, praktycznymi kieszeniami. Obszerne spodnie bojówki, uznane swego czasu za bezużyteczne – znów wracają do mody!
  • Największym benefitem w utilty jest funkcjonalność! Ale nie oznacza to wcale, że trzeba rezygnować ze stylu. Wspominane już luźniejsze bojówki, a do tego gładki longsleeve i męska kamizelka cargo w kolorze czarnym (dokładnie taka, jaką zakłada się np. na… ryby) to zestaw „przyjazny” streetwear’owi.
  • Skłonność do eksperymentowania i chęć wyróżnienia się w tłumie to w nurcie utility nic trudnego. Dużo ziemistych kolorów plus nadruki moro – z pewnością nie pozostaną niezauważone. O ile w lesie wpisałyby się w krajobraz, to już na ulicy taki zestaw wysuwa się na pierwszy plan.
  • Wybierając kurtki czy bluzy – stawiaj na modele z wojskową przeszłością i na duże kieszenie!
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel