Recepta na dobry sen... w czym powinno spać dziecko?

2020-01-13
Recepta na dobry sen... w czym powinno spać dziecko?

Być może śpi niespokojnie, ma energiczny temperament, coś mu przeszkadza? Zastanawiając się nad błogim snem dziecka – warto zacząć od tego, czy ma ono zapewnione odpowiednie warunki do spania?

Podstawą jest oczywiście temperatura, która powinna oscylować w granicach 18-20 stopni Celsjusza. Nie mniej istotne jest nawilżenie powietrza. Mity mówią, że trzeba dbać o nie zimą, gdy suchość w otoczeniu powodują kaloryfery. Jednak to nie prawda! W innych porach roku, a szczególnie latem – w domach i mieszkaniach również jest bardzo sucho. Wietrzenie nie ma nic do rzeczy, gdy brakuje odpowiedniej wilgotności powietrza, wpływającej na spokojny sen. Oczywiście wpuszczać powietrze do mieszkania, na pół godziny przed snem – również warto. Może niekoniecznie w środku zimy, gdy zamiast rześkości – przez okno wpada smog, ale zawsze wtedy, kiedy tylko jest to możliwe!

No to jeśli wszystko jest w najlepszym porządku, nawilżacz robi swoje, a termometr wskazuje wartość optymalną – warto przejść do następnego etapu i zastanowić się nad tym…

W czym powinno spać dziecko?

To zależy od wieku, pory roku i sytuacji. Niektóre maluchy słodko chrapią pod swoją kołderką z katalogu, inne – nie znoszą przykrycia i denerwują się, gdy coś je krępuje. Nawet wtedy, gdy śpią.

w czym powinno spać niemowlę
Wygodne ubranko to podstawa dobrego snu u niemowląt. Denley.pl
Niemowlęta i maluchy.

Gdy na zewnątrz panuje upał, nie trzeba wiele zastanawiać się nad tym, w czym powinno spać dziecko. Maleństwom wystarczą najczęściej zwykłe bodziaki lub rampersy, a do tego (ewentualnie) kocyk mgiełka lub choćby najzwyklejsza pieluszka tetrowa albo prześcieradełko. Gdy jest po prostu ciepło – świetnie sprawdzi się piżamka – pajacyk, która zakrywa całe ciałko i stópki. Bo trzeba dodać, że dziecięce skarpetki to też nie są ulubione atrybuty małych śpioszków

Inaczej sprawa ma się jesienią i zimą. Jeśli dziecko namiętnie zrzuca z siebie kołderkę – warto postawić na dziecięcy śpiworek. Świetnie ją zastępuje, nie ogranicza ruchów, a jednocześnie nie daje dziecku możliwości rozkopania się. Dzięki temu bobas nie zmarznie w nocy, gdy temperatura spadnie. Śpiworki dla dzieci dostępne są w wersjach lżejszych i grubszych i w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dobrać model odpowiedni do pory roku i wzrostu malca.

w czym powinno spać dziecko
Starszakom, do spania, często wystarczy wygodny, bawełniany T-shirt. Delney.pl
Starszaki.

U dzieci starszych najlepiej sprawdzi się piżama. Jeżeli dziecko nie jest w stanie spać pod kołdrą, a na zewnątrz jest chłodno i martwimy się o przeziębienie z powodu ewentualnego, nocnego wyziębienia – najlepiej stawiać na dziecięce piżamki z grubszych tkanin, jak flanela czy miękki polar.

W ciepłych porach roku nie ma presji na opatulanie starszych dzieci. Nierzadko, do spania, wystarczy im bielizna i luźny T-shirt. Najlepiej z bohaterem ulubionej bajki lub z inną fajną aplikacją albo napisem;)

Już wiecie w czym powinno spać dziecko. Wam też życzymy spokojnego snu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel