Przywracanie puszystości swetra - jak ożywić ulubiony sweter?

2022-03-11
Przywracanie puszystości swetra - jak ożywić ulubiony sweter?

Ludzie zasadniczo dzielą się na tych, którzy uwielbiają wtulić się w cieplutki, puszysty sweter i noszą je jak tylko za oknem jest odpowiednia do tego aura oraz na takich, którzy swetrów nie cierpią i nie założą ich nawet, jeśli będą zmuszeni do tego siłą. Do której grupy należysz? Czy swetry to jedne z Twoich ulubionych ubrań? Jeśli tak, to zapewne nie raz zdarzyło Ci się sfilcować sweter w praniu, przez co być możesz musiałeś pożegnać się z ulubioną częścią garderoby. Jeśli szukasz informacji na temat jak uratować wełniany sweter lub jak naprawić skurczony sweter, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz tutaj także informacje na temat tego, co zrobić gdy wełna się skurczyła oraz jak pielęgnować i prać swetry w pralce w taki sposób, aby się nie zniszczyły.

Puszystość swetra - jakie materiały za to odpowiadają?

Jakie materiały odpowiadają za puszystość swetra? Zapewne są to włókna wełniane oraz kaszmir, który jest znacznie szlachetniejszą tkaniną. Warto także szukać swetrów z wełny merino, które choć będą nieco droższe, to są świetnej jakości i przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą Ci długie lata. Puszystość i lekkość to główne cechy, jakie powinien posiadać dobry sweter. Istotne jest także, aby nie drapał i nie sprawiał Ci dyskomfortu podczas noszenia. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na gryzące i drapiące swetry, wówczas szukaj takich z domieszką jedwabiu, to właśnie ta tkanina odpowiada za łagodność swetra dla Twojej skóry. W swetrach często można także spotkać domieszki bawełny, które odpowiadają także za ich komfort noszenia.

Dlaczego swetry tracą swoją puszystość?

Sweter może stracić swoją puszystość przede wszystkim podczas nieodpowiedniej i źle wykonanej pielęgnacji, głównie prania. Dzieje się tak głównie przez pranie lub płukanie swetra w zbyt gorącej wodzie. Włókna wełny, kaszmiru czy agory, a więc naturalne włókna poddane zbyt wysokiej temperaturze kurczą się i powodują filcowanie się swetra, przez co traci on swoją objętość, puszystość i lekkość. Wyjmując sfilcowany sweter z pralki można doznać ogromnego szoku, gdyż często z pięknego ciuszka zmienia się on w nic nie warty skrawek materiału. Na szczęście w wielu przypadkach sfilcowany sweter można odratować, potrzeba tylko nieco wiedzy, samozaparcia i czasu, aby tego dokonać. Poniżej kilka sprawdzonych domowych sposobów na odratowanie zniszczonego swetra.

Sposoby na przywrócenie swetrom puszystościSposoby na przywrócenie swetrom puszystości

Twój ulubiony wełniany sweter po praniu nie wygląda już tak świetnie jak do tej pory? Zastanawiasz się jak naprawić skurczony sweter domowymi sposobami? Poniżej kilka niezawodnych wskazówek!

DOMOWE SPOSOBY NA SKURCZONY SWETER

  1. Kąpiel w ODŻYWCE DO WŁOSÓW
    Na sfilcowany sweter odżywka do włosów to pierwszy i podstawowy ratunek, który warto zastosować. Właściwości odbudowujące takiej odżywki powinny jak plaster na ranę zadziałać na zniszczone włókna wykonane z naturalnych surowców. Świeżo wyprany i sfilcowany sweter delikatnie wyjmij z pralki, po czym włóż go do dużej, czystej miski plastikowej. Nalej do niech ciepłej, ale nie gorącej wody w takiej ilości, aby zakrywała sweter. Następnie dolej do niej kilkanaście mililitrów odżywki do włosów. Wodę lekko zamieszaj i pozostaw sweter w takiej kąpieli na około 6 godzin. Po upływie tego czasu wyjmij sweter, bardzo ostrożnie odciśnij nadmiar wody, a następnie przepłucz sweter w zimnej wodzie. Susz go na płasko, z dala od źródeł ciepła.

  2. Namaczanie w MLEKU
    Tak! Zwykłe mleko krowie z kartonika może pomóc w odratowaniu Twojego sfilcowanego swetra. Na każdy 1 litr wody wlej do miski 100 ml zimnego mleka. Dodaj także odrobinę szamponu regeneracyjnego do tej mikstury, aby zwiększyć szanse swetra na odzyskanie pełnej puszystości. Pozostaw sweter w takim roztworze przez co najmniej 3 godziny, następnie odsącz nadmiar płynów, delikatnie wypłucz sweter pod bieżącą wodą, a później wysusz go na płasko, w taki sam sposób, jak podane było w poprzednim akapicie.

  3. Ratunek przy użyciu GLICERYNY
    Gliceryna to związek, który także potrafi być skuteczny przy ratowaniu sfilcowanego swetra. Proporcje jakich należy użyć do utworzenia odpowiedniego roztworu do ratowania swetra to 4 litry letniej wody do 100 ml gliceryny. Miksturę tę przygotuj w misce lub większym garnku, pozostaw w niej sweter na około dobę, a następnie odsącz, wypłucz i wysusz w pozycji poziomej na płaskiej, gładkiej powierzchni, z daleko od promieni słonecznych i ciepła bijącego z piecyka czy kaloryferów. Suszenie swetra to długi proces, trzeba być cierpliwym, aby dokonał się w całości. Pamiętaj, aby nigdy nie suszyć swetra w pionie, gdyż rozciągnie się i nigdy już nie wróci do swojej pierwotnej postaci.

Jak dbać o swetry, aby nie traciły puszystości?

Gdy wiesz już jak pielęgnować swetry damskie i swetry męskie w taki sposób, aby maksymalnie przedłużyć ich żywotność, chcielibyśmy przedstawić Ci kilka propozycji swetrów dla kobiet i mężczyzn, które są niesamowicie modne w tym sezonie zimowym, a można je także z powodzeniem nosić także podczas nadchodzącej wiosny. Oto kilka ponadczasowych hitów, które warto mieć w swojej szafie.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel