Przewodnik po kurtkach męskich: Ramoneska!

2018-02-15
Przewodnik po kurtkach męskich: Ramoneska!
Skórzana ramoneska_Denley.pl

Ramoneska, bo o niej mowa, to kolejny model kurtki skórzanej, którą warto mieć w swojej szafie. Jej trzy – kieszonkowy design Schott Perfecto One Star, ma swoje początki w latach 30-tych XX wieku. Ramoneska jest uważana za pierwszą, najlepszą i kultową kurtkę motocyklową, odkąd w filmie “The Wild One” nosił ją sam Marlon Brando, uosabiający tam wszystkie cechy niepokornego „superbohatera”, przez co stał się idolem młodzieży. Później kurtka ta, stała się legendarnym synonimem buntu. Wszystko to za sprawą subkultur rockowych, heavymetalowych i punkrockowych. To właśnie od nazwy zespołu punkrockowego “Ramones” – ramoneska zaczerpnęła swoją potoczną nazwę, która dziś ją charakteryzuje. Choć tylko w Polsce, bo w innych częściach świata – to po prostu kurtka motocyklowa.

Ramoneski są ściśle związane z ostrą jazdą na dwóch kółkach i z muzyką o mocnych brzmieniach. Symbolizują niezależność i bunt, ale straciły one nieco na swoim rebelianckim wydźwięku i pokochał je także mainstream.

Ta kurtka naprawdę ma pazur i choć początkowo noszono ją do skórzanych spodni i ciężkich butów, to dziś łączy się ją z wieloma codziennymi, miejskimi stylizacjami, którym nadaje ona niepowtarzalnego sznytu. Wystarczy włożyć ją do spodni jeansowych i zwykłego T-shirta, by całkowicie odmieć swój image. Na ostrzejszy Pod ramoneskę można jednak założyć koszulę. I to zarówno białą, zestawioną ze spodniami chino, która fajnie uzupełni elegancki wygląd, jak i w kratę, z flaneli, na rzecz stylówki codziennej. Choć nie każdy na tę kurtkę się odważy, to jest ona bardzo uniwersalna i będzie korespondować z wieloma stylizacjami.

Ramoneska zamszowa_Denley.pl
Kurtka ramoneska – najważniejsze cechy:
  • Wytrzymała – od początku miała służyć motocyklistom, zapewniać komfort i bezpieczeństwo.
  • Wyróżnia ją charakterystyczny, przesunięty w bok, skośny zamek błyskawiczny z przodu.
  • Ma podwójne klapy z ćwiekami.
  • Posiada trzy poręczne, asymetryczne kieszenie zapinane na suwak.
  • Kieszeń dodatkowa na wysokości brzucha, na drobne monety lub zapalniczkę.
  • Na zamek często zapinane są również mankiety.
  • W klasycznej wersji – posiada szeroki pas z klamrą, na wysokości bioder.
  • Niektóre kurtki ramoneski mają też specjalne naramienniki, pełniące funkcję ozdobną.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel