Kiedy i jak nosić kurtkę Husky?

kurtka Husky

Kiedy i jak nosić kurtkę Husky?

Choć jej historia wywodzi się z angielskiej wsi, dziś idealnie wpisuje się w miejski smart-casual. Męska pikowana kurtka husky to synonim dobrego stylu, a na światowych salonach mówi się, że lepiej założyć klasyczną kurtkę husky niż kiepsko skrojony garnitur.

Brytyjski klasyk wyszedł w latach 70-tych spod ręki Amerykanina – Sir Stephena Guylasa, który osiedlił się w hrabstwie Suffolk z chęcią bycia blisko natury i oddawana się swoim pasjom – wędkarstwu, łowiectwu i jeździe konnej. Ten emerytowany pułkownik, który na służbie zajmował się projektowaniem odzieży militarnej, na podstawie pierwowzoru swojego autorstwa jakim była kamizelka, stworzył pikowaną kurtkę, która jednocześnie spełniała dwie istotne funkcje – zapewniała komfort cieplny i wygodę użytkowania. Nazwę, którą jej nadał - „kurtka husky” wzięła się od rasy psa posiadanego przez pułkownika. Pikowane nylonowe kurtki natychmiast stały się faworytami angielskich monarchów, a w latach 80-tych, na maskową skalę, spopularyzowały je osobowości związane ze światem sportu i biznesu.

Lekka kurtka husky, choć jest synonimem okrycia łowieckiego – szturmem przedarła się do mody codziennej i jest nieodzownym elementem stylu metropolitarnego. Z racji funkcjonalności – początkowo standardami były modele w kolorze zielonym i granatowym, dziś można je nabyć w dowolnej barwie wpisującej się w miejską przestrzeń. W najbardziej uniwersalnej wersji kurtka ta ma charakterystyczne skośne piki, prosty fason, rozcięcia po bokach i jest zapinana na zatrzaski a wykończona kieszeniami bez patek. W wersji współczesnej doczekała się rozmaitych modyfikacji.

Ponadczasowa kurtka pikowana męska husky jest idealna na okresy przejściowe – gdy prochowiec okazuje się za cienki a płaszcz zimowy zbyt ciepły. Doskonale chroni przed wiatrem i chłodem. Można ją założyć do pracy na mniej formalny garnitur jak i na spotkanie w mieście – na tweedową lub sportową marynarkę. Świetnie sprawdza się w zestawieniu z koszulą i swetrem. Do takiej stylizacji można założyć zarówno kultowe jeansy jak i modne chinosy. Jesienią warto postawić na skomponowanie outfitu ze sztruksowymi spodniami.

Kurtka husky idealnie sprawdza się w podróżach. Dzięki sprężonemu materiałowi poliestrowemu i specjalnym skośnym szyciom zapewniającym trójwymiarowy wygląd - po wyjęciu z walizki nie trzeba jej prasować. Funkcjonalność, poza stylowym wyglądem, to jej największy atut!

kurtka Husky
Kurtka Husky Kurtka Husky Kurtka Husky
Zobacz wszystkie kurtki na wiosnę
pixel