Jak zorganizować szafę na jesień i zimę, czyli pożegnanie z letnimi ubraniami

2023-09-20
Jak zorganizować szafę na jesień i zimę, czyli pożegnanie z letnimi ubraniami

Gdy prawie z dnia na dzień zmienia się pogodowa aura i z gorącego lata na horyzoncie pojawia się chłodna, mokra i ponura jesień, to już ostatni dzwonek na zorganizowanie swojej garderoby na nową porę roku. Jak się za to zabrać? Od czego zacząć? Przede wszystkim jak zorganizować miejsce w szafie na nowe, grubsze ubrania oraz jak dobrze zorganizować szafę, w taki sposób, aby zmieścić jak najwięcej i się nie pogubić. Czy warto kupować specjalne organizery? Czy lepiej przechowywać odzież w szafie, czy w jednak w garderobie? Jak lepiej przechowywać ubrania? Wieszać na wieszakach, czy jednak układać na półkach? A może najbardziej praktyczne są szuflady? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Zmiana pory roku i organizacja szafy — jak się za to zabrać?

Przede wszystkim, aby zacząć robić porządek w swojej garderobie po lecie należy oddzielić ubrania typowo letnie od tych, które zamierzasz nosić także w kolejnej porze roku. Wszelkie T-shirty całoroczne, bieliznę, długie spodnie, możesz z powodzeniem zostawić w szafie. Natomiast wszystkie elementy odzieży, które przydadzą Ci się ponownie dopiero wraz z nadchodzącym kolejnym sezonem letnim, postaraj się posegregować i schować albo w głębi szafy, czy garderoby, gdzie nie będą Ci przeszkadzać, albo na najwyższych półkach, do których rzadko zaglądasz, albo ewentualnie w kartonach, które schowasz w łóżko bądź wyniesiesz na strych, czy do piwnicy. Jeśli takową posiadasz, warto także zastanowić się jak zorganizować szafę w przedpokoju, w taki sposób, aby to właśnie w niej, a nie w głównej szafie w sypialni, przechowywać odzież, której nie będziesz potrzebować o danej porze roku.

Jak zacząć jesienne porządki w garderobie? Przygotuj sobie przestrzeń, którą zapełnisz niepotrzebnymi w danym momencie rzeczami, a później zacznij przeglądać co zostaje na miejscu, a co wylatuje na jakiś czas. Przy okazji takich porządków warto także wyrzucić, oddać, bądź sprzedać ubrania, które z różnych względów już na Ciebie nie pasują, albo których nie lubisz lub nigdy nie nosisz albo więcej nie założysz. Obecnie na sprzedaży starych ubrań można nieźle zarobić, sprzedając je zarówno poprzez specjalnie do tego stworzone platformy sprzedażowe, jak i na lokalnych grupach, czy coraz bardziej popularnych w Polsce wyprzedażach garażowych.

Jak zorganizować szafę — przechowywanie sezonowych ubrań

Zarówno jesienią, jak i zimą, czyli w chłodniejsze sezony znacznie trudniej jest przechowywać ubrania, gdyż są one grubsze, cięższe oraz większe, a co za tym idzie zwyczajnie zajmują więcej miejsca. Jeśli posiadasz kurtki przejściowe męskie lub płaszcze przejściowe damskie, to zapewne doskonale wiesz, ile miejsca w szafie w przedpokoju, czy na wieszaku w korytarzu zajmują. Grubą odzież wierzchnią trzeba także odpowiednio przechowywać latem i wiosną, między innymi dlatego, aby nie dostały się do niej mole i inne owady, które mogłyby je uszkodzić. Odzież wierzchnia nie lubi też wilgoci ani nadmiernego ciepła i co najważniejsze nie powinno się jej przechowywać zwiniętej albo wrzuconej niezłożonej w kąt. Należy ją zawsze rozwiesić, starannie przykryć folią lub przechowywać w specjalnych, niedopuszczających wilgoci pokrowcach.

Odświeżanie i pranie ubrań jesiennych i zimowych. Kiedy jest na to najlepszy moment?

Po wyjęciu z głębi szafy ubiegłorocznych płaszczy, kurtek, czy grubych swetrów i kardiganów, zanim zaczniesz je nosić, będziesz musiał je uprzednio wyprać i odświeżyć. W jaki sposób to zrobić? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju odzież posiadasz oraz z jakiego jest wykonana materiału. Jeśli posiadasz płaszcz z flauszu, albo wiekową już kurtkę skórzaną lub skajkową, warto zastanowić się nad oddaniem ich do profesjonalnej pralni chemicznej, gdzie osoby znające temat najlepiej zajmą się jej czyszczeniem. Czasami, jeśli posiadasz coś naprawdę cennego, albo takiego do którego masz sentyment, nie warto próbować odświeżać tego na własną rękę. Jeśli jednak zdecydujesz się to zrobić, to zawsze dokładnie i szczegółowo przeczytać zalecenia dotyczące czyszczenia i prania, jakie producent zawarł na metce wszytej wewnątrz ubrań, szczególnie grubych swetrów, czy odzieży wierzchniej jak kurtki, czy płaszcze.

Jak zorganizować jesienną szafę — kupowanie nowych ubrań

Jeżeli zdecydujesz się zbudować swoją jesienną garderobę od początku, będziesz mieć naprawdę duże pole do popisu, gdyż w tym sezonie projektanci mody i czołowe firmy odzieżowe przygotowały dla nas naprawdę wyjątkowe kolekcje, zarówno damską, jak i męską. Co będzie w tym roku absolutnymi hitami? Na pewno warto zwrócić szczególną uwagę na dresy oraz komplety dresowe oraz sportowe dla kobiet i mężczyzn. Poniżej przedstawiamy tylko niewielką część nowości, jakie czekają na Ciebie w naszym sklepie internetowym, kliknij w zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej.

HITOWE DRESY MĘSKIE #JESIEŃ2023

Szary-dres-meski-z-kapturem-Denley
Czarny-welurowy-dres-meski-z-kapturem-Denley
Khaki-dres-meski-z-kapturem-Denley

HITOWE DRESY DAMSKIE #JESIEŃ2023

Khaki-komplet-dresowy-damski-trzyczesciowy-Denley
Czarny-komplet-dresowy-damski-trzyczesciowy-Denley
Lososiowy-komplet-dresowy-damski-trzyczesciowy-Denley

Pozbywanie się ubrań, których już nie nosimy, czyli jak zorganizować szafę na nowo?

Zmiana pory roku i konieczność przeorganizowania swojej szafy, a co za tym idzie przejrzenie prawie wszystkiego co się w niej znajduje, jest doskonałym momentem na pozbycie się niepotrzebnych ubrań oraz dodatków. Jak już wcześniej wspomnieliśmy jeśli chcesz odchudzić nieco swoją szafę, przejrzyj swoje ubrania i akcesoria, a następnie sprzedaj lub oddaj to, czego już nie potrzebujesz. Jak oddzielić te ubrania, które powinny trafić do tej kategorii? To bardzo proste, jeśli masz w swojej szafie ubrania, których nie nosiłeś przez ostatnie minimum dwa sezony jesienne, wówczas ze spokojnym sercem możesz się ich pozbyć, oddać bądź wyrzucić, bo z całą pewnością więcej ich już nie założysz.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel