Jak złożyć poszetkę do marynarki? Sprawdzone sposoby na ten dodatek

2021-07-26
Jak złożyć poszetkę do marynarki? Sprawdzone sposoby na ten dodatek

Poszetka to nic innego, jak cienka ozdobna chusteczka, najczęściej wykonana ze szlachetnej tkaniny, włożona w kieszonkę na piersi marynarki. To element wyłącznie ozdobny, choć wcześniej miał znacznie więcej zastosowań. Poszetki zaczęto nosić na początku lat dwudziestych XX wieku. Wcześniej mężczyźni zawsze mieli przy sobie niewielki kawałek materiału, bądź chusteczkę, która służyła im do przetarcia spoconej twarzy w ciągu dnia, oczyszczenia nosa lub zebrania resztek jedzenia z wąsów i brody po posiłku. Gentlemani chusteczki wręczali także damom, które znalazły się w rozterce i płakały w ich obecności. Utarło się zatem, że prawdziwy mężczyzna zawsze powinien mieć przy sobie ten skrawek materiału, aby w razie potrzeby móc poratować udręczoną niewiastę. Stąd też wzięły się poszetki. Ich popularność była duża do połowy lat sześdziesiątych XX wieku, później przestano je nosić, ale wróciły w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to zaczęli je nosić na ekranach telewizorów znani i lubiani prezenterzy telewizyjni w Stanach Zjednoczonych.

Kiedy nosić poszetkę?

Elegancka chusteczka w kieszonce to domena eleganckich mężczyzn, więc nie na każdą okazję się nadaje. Nie ma sensu zakładać jej zatem na co dzień, do pracy, czy nawet na zwyczajne spotkanie biznesowe. Byłoby to zdecydowanie przekroczenie pewnych granic dobrego stylu i przerost formy nad treścią. Poszetkę należy nosić w naprawdę elegankich i formalnych okolicznościach. Na pewno świetnie nadaje się na elegancki ślub i wesele, zarówno gdy jesteś panem młodym, jak i świadkiem ceremonii lub gościem. Poszetka sprawdzi się także podczas uroczystej kolacji w bardzo wykwintnej restauracji lub podczas oficjalnego bankietu lub balu. Możesz ją nosić zarówno do garnituru, czy fraku, jak i do eleganckiej marynarki i spodni chinosów.

Jak składać poszetkę do garnituru? Jaką poszetkę wybrać?

Czym sugerować się podczas wyboru poszetki do garnituru? Tkaniną, z jakiej jest wykonana? Kształtem? Rozmiarem? Kolorem? W jaki sposób wybierać tego typu dodatki, aby zrobić to odpowiednio? Dobierać je do koloru koszuli, krawata, muszki, a może marynarki lub butów? Czy rodzaj poszetki zależy od okazji, na jaką się wybierasz? W internecie znajdziesz mnóstwo informacji na ten temat, sporo z nich będzie w sobie miało dużo ukrytych chwytów marketingowych, staraj się zachować rozsądek przy wyborze i we wszystkim znajdywać złoty środek. Przede wszystkim rodzaj poszetki, jaką wybierzesz zależy od stroju, jak planujesz włożyć oraz wydźwięku całej stylizacji, jaki planujesz osiągnąć. Staraj się nie dobierać kolorystycznie poszetki do krawata, czy koszuli, mogłoby to wprowadzić zbyt dużo przesadnego porządku w Twój strój, a tego wolałbyś uniknąć. Eksperymentuj z kolorami i printami. Masz marynarkę w kratę? Dobierz do niej poszetkę w drobne kwiatki, o podobnym tonie kolorystycznym.

Jakie poszetki do garnituru wybierać? Z jakiego materiału powinny być wykonane, aby sprawdzać się najlepiej? Zdecydowanie najlepsze będą poszetki z jedwabiu. Są niesamowicie eleganckie i stylowe, a tkanina ta idealnie nadaje się do przetwarzania i składania na setki różnych sposób. Poza tym nie gniecie się zbyt szybko, a to dodatkowy plus, jeśli nie chcesz tracić czasu i energii na prasowanie poszetki. Pamiętaj także, że garnitury męskie są również wykonane z różnych rodzajów materiałów, więc pod tym kontem także należy dobierać poszetkę.

Składanie poszetki na trzy

Składanie poszetki może być bardzo proste, albo bardzo skomplikowane, w zależności od tego jaki sposób składania wybierzesz. Wszystko zależy od Twoich zdolności manualnych, jeśli jesteś całkiem niezły w robótkach ręcznych, to możesz popróbować różnych metod składania poszetki, także tych najtrudniejszych. Od czego zacząć, jeśli nigdy tego nie robiłeś? Zastanawiasz się jak złożyć chusteczkę do marynarki lub jak złożyć poszetkę do garnituru? Powinieneś zacząć od metoody na trzy. A polega ona na trzech prostych krokach:

  1. Rozłóż chusteczkę na płasko na gładkiej i równej powierzchni, stole, łóżku, desce do prasowania. Pamiętaj, że chusteczka, której użyjesz nie może być pognieciona, aby wyglądało to schludnie, musi być idealnie wyprasowana.

  2. Zagnij chusteczkę z jednej strony, tak aby jej lewa krawędź znalazła się w połowie chusteczki. Następnie zrób to samo z prawą krawędzią, a na końcu zagnij chusteczkę także od dołu, tak aby jej zewnętrzne krawędzie się spotkały. W zależności od kształtu i wielkości materiału, po złożeniu w ten sposób otrzymasz równy kwadrat lub prostokąt, który idealnie zmieści się do kieszonki.

  3. Delikatnie wsuń złożoną poszetkę do kieszonki marynarki. Pamiętaj, aby robić to powoli i precyzyjnie, aby materiał nie miał możliwości się rozsunąć. Możesz włożyć chusteczkę na dwa sposoby, stroną gdzie widać kilka warstw materiału, lub tą gdzie widać tylko jedną warstwę. To najprostszy, klasyczny sposób składania poszetki, jest bardzo uniwersalny i nadaje się na każdą okazję.

Składanie poszetki do garnituru ślubnego

Jak złożyć poszetkę do garnituru ślubnego? W zasadzie tak samo jak w przypadku każdego innego garnituru lub marynarki. Jeśli chcesz wykorzystać jakiś bardziej finezyjny i wyszukany wzór składania poszetki, najlepiej posiłkuj się tutorialami dostępnymi w internecie, najlepiej filmikami na you tubie, które dokładnie i krok po kroku zobrazują Ci co masz robić. Jakie sposoby są najbardziej eleganckie i co wpisać w wyszukiwarkę, aby znaleźć te najlepsze zasady złożenia poszetki? Sprawdź takie sposoby jak: trójkąt, podwójny trókąt, puff, styl owinięty, styl klinowy, muszelki, koperty oraz croissanta. Każdy z nich będzie świetnie nadawał się do przystrojenia garnituru ślubnego.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel