Jak wybrać kapcie dla dziecka?

2020-01-22
Jak wybrać kapcie dla dziecka?

Kiedy kupić pierwsze kapcie dla dziecka?

Odpowiednie obuwie, również to domowe, to podstawa zdrowego rozwoju dziecięcych stópek. Jednak prawda jest taka, że im dłużej maluch chodzi na boso – tym lepiej. Specjaliści zalecają śmiganie w samych skarpetkach antypoślizgowych nawet do 3-go roku życia, jednak nie zawsze jest możliwość, by dziecko chodziło całkowicie bez kapci. Szczególnie, gdy jest to mały członek żłobkowej lub przedszkolnej społeczności… Wówczas kapcie dla dziecka kupić trzeba, a uwagę warto zwrócić na to, by nie tylko nie zaburzały one rozwoju, ale wręcz go wspomagały.

Tenisówki sprawdzą się jako kapcie do przedszkola czy szkoły. Dzięki gumowej podeszwie – nie będzie „ciągnąć” od podłogi. Denley Kids
Jak wybrać kapcie dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?
  • PODESZWA – dobrze, aby była możliwie miękka i elastyczna. Powinna zginać się ona (łamać) na 1/3 wysokości licząc od paluszków i „skręcać się” w każdą stronę. Wówczas mamy pewność, że będzie dostosowywać się ona do ruchów stopy. Podeszwa w śródstopiu powinna być także poszerzona i nie może być śliska.
  • MATERIAŁ – jeżeli kapcie są „pełne” – warto unikać tworzyw sztucznych. Kapcie muszą oddychać i odprowadzać wilgoć, aby nóżka się nie pociła.
  • Jeśli zapiętek – to twardy! Wysokość kapcia musi zapewniać swobodne poruszanie kostką.
  • Kapcie powinny być wygodne w zakładaniu i ściąganiu, zarówno dla dziecka, jak i rodzica, jeśli maluch wymaga przy tej czynności pomocy.
  • ESTETYKA WYKONANIA I KOLORYSTYKA –  równie ważne, co inne aspekty. Oczywiście maluchom najpewniej do gustu przypadną kolorowe kapcie dla dzieci, albo z jakimiś fajnymi aplikacjami.
Kapcie dla dziecka – jak dopasować rozmiar?
jak wybrać kapcie dla dziecka
Klasyczne kapcie dla dziecka raczej nie sprawdzą się w przedszkolu, ale z miękką piżamką korespondują idealnie. Denley Kids

Przede wszystkim – nie kupujemy na wyrost! Przed zakupem trzeba dokładnie zmierzyć rozmiar dziecięcych stópek. Jak to zrobić? Najlepiej odrysować stopę szkraba na kartce i zmierzyć powstały obrys linijką. Maksymalny „zapas” centymetrowy na jaki można sobie pozwolić i który nie wpłynie na komfort chodzenia to kilka milimetrów.

A Jaki model?

Do przedszkola czy szkoły, w której obowiązuje obuwie zmienne – najlepiej sprawdzą się kapcie pełne – zapinane lub wsuwane lub alternatywnie – dziecięce tenisówki.

W domu najlepiej chodzić na boso, w skarpetkach z tzw. ABS-em lub ze skórzaną podeszwą. Doraźnie, wieczorami, gdy jest chłodno w stópki – fajnie spiszą się klasyczne miękkie kapcie wsuwane z przyjemnego materiału.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel